Rychlejší ADSL bude ve skutečnosti více než dvakrát pomalejší

Již jsme vás informovali o novém návrhu podmínek ADSL, kdy by po určitém limitu přenesených dat měl následovat významný pokles rychlosti stahování. Kolik dat při zatížení linky budete schopni přenést dnes a s novými podmínkami?
Nové podmínky, které se popisovaly i zde na Živě, jsou dnes již poměrně známé. V krátkosti – místo 192 kb/s neomezeného ADSL bude 512 kb/s s tím ale, že po 10 GB přenesených dat spadne rychlost na pouhých 64 kb/s. Spočítali jsme za vás, jaká je průměrná propustnost, kolik stojí GB přenesených dat atd.

Několik základních údajů

V následujících výpočtech budeme počítat s průměrným rokem (365,25 dní), průměrným počtem dní v měsíci (365,25 dní děleno 12, tedy 30,44 dní) a s tím souvisejícího počtu hodin v průměrném měsíci (730,5). Troufli jsme si také odhadnout, jaký by byla průměrná propustnost ADSL, víme, že nyní je u 192 kb/s varianty mezi 150-155 kb/s (vlivem hlaviček paketů a overbookingu) a tak počítáme s efektivitou 80% (tj. u 512 kb/s linky přenesete za sekundu 512*0,8 kb dat).

Uvádíme výsledky pro obě „Basic“ varianty ADSL, tedy 192 (512/64) a 320 (1024/64) linku, nevíme ale jistě, zda-li opravdu klesne 320 kb/s linka po limitu také na 64 kb/s.

V některých údajích počítáme i s cenou, pro jistotu bereme cenu IOL, jež by měla být u nových variant stejná jako u předchozích. Ceny jsou bez DPH (nyní 5%, od nového roku 22%) a bez modemu (nyní se platí měsíčně, v červenci by jej ale mělo být možno odkoupit a platit tak menší pravidelné poplatky).

Pro jednoduchost a přehlednost jsme počítali, že GB = 1000 MB, omluvte tuto malou nepřesnost, výsledek to příliš nemění. Čísla jsou reálně počítána na více desetinných míst, proto můžete při počítání s těmito zaokrouhlenými dojít k méně přesným výsledkům.

Varianta 512(64)/128 (nyní 192 kb/s)

Klepněte pro větší obrázek

Jinými slovy – 10 GB limit jde vyčerpat při plném využití linky za něco přes dva dny. Netýká se to je stahovačům warezu, jak se nám snaží někteří namluvit. Stačí využívat broadband tak, jak tomu je v cizině – poslouchat internetové rádio či televizi, které je při normálním vysílání buď v horší kvalitě a nebo zcela mimo dosah (např. americké a pod.), hrát hry, kupovat si software v „download“ verzi místo na CD a podobně. Jenže tato nabízená varianta nestačí ani na celoměsíční poslouchání jednoho internetového rádia v základní kvalitě 128 kb/s bitového proudu.

Už předchozí nabídka ADSL byla kritizována regulátorem a ČTÚ, jak je pomalá a drahá, přitom s touto verzí můžete za stejné období stáhnout jen méně než polovinu dat a je tedy de-facto dvakrát pomalejší. Aby byla alespoň shodná s tou původní 192 kb/s, pak by onen limit musel být 43 GB dat a ne 10 GB, a nebo např. 30 GB limit, ale rychlost by poté spadla na 128 kb/s a ne 64 kb/s.

Přepočítali jsme také, kolik stojí 1 GB dat, jež můžete za měsíc stáhnout. Když byste linku využívali na plno, pak vás 1 GB dat vyjde na 54,88 Kč. Jestliže tedy 1 CD-R na 640 MB stojí cca. 15 Kč, pak je stáhnutí stejného objemu dat více než 2,3× dražší než jeho vypálení na CD.

Varianta 1024(64)/256 (nyní 320 kb/s)

Klepněte pro větší obrázek

Opět i 20 GB limit jde vyčerpat při plném využití linky za něco přes dva dny. Samozřejmě 1 Mb/s linka jde vytížit s většími obtížemi než 512 kb/s, při stejném využití jako u předchozí by vám tedy limit vydržel dvakrát déle. Rychlost ale svádí a tak když má uživatel rychlou linku, brzy najde obsah, který by onou rychlou linkou tahal, ať už se jedná opět o Internetové rádio, hry, či třeba televizní vysílání. Ovšem i tento limit je oproti původní variantě tak špatný, že neumožňuje ani celoměsíční poslouchání jediného 128 kb/s rádia. S původní variantou jste mohli poslouchat třeba dvě a stále jste měli ještě dostatek rychlosti pro běžná data. A nezapomeňte na to, že lidem, kteří chtějí pouze prohlížet web a stahovat maily není ADSL primárně určeno, od toho jsou dial-up tarify (případně v budoucnu snad paušály).

Jestliže opravdu i u této varianty padá po překročení limitu provoz na 64 kb/s, pak průměrná rychlost je pouhých 121,04 kb/s (reálná propustnost 105,2 kb/s), a to už je skoro 2,5× pomalejší než současný 320 kb/s tarif!!!

Z uvedeného vyplývají jasné požadavky. ČTÚ a ministr Mlynář požadovali po ČTc zlevnění Internetu a zvýšení rychlosti. Trvá-li ČTc na této metodice počítání dat, pak by měli buď nabídnout vyšší limit, aby odpovídal tomu, co bylo možno stáhnout v předchozích tarifech (což by bylo 43 resp. 75 GB), nebo zmenšit propad po překročení limitu (při zachování stejných limitů by rychlost po jejich překročení musela být minimálně 177 resp. 280 kb/s), či nějakou kombinaci (např. při dvojnásobných limitech by stačila rychlost po překročení 160 resp. 230 kb/s).

Ani tak by se ovšem nevyřešil problém s tím, že i nejlevnější ADSL je příliš drahé a tudíž je třeba najít řešení, které by bylo alespoň o 600 Kč levnější, možnosti a technologie ČTc evidentně má, mohla by to být např. 192/64 kb/s linka s datovým limitem 10 GB po jehož překročení by linka spadla na 64/64 kb/s, případně by se platilo za nadlimitní data částkou okolo 50 Kč za GB. Že je to řešitelné a rentabilní nám potvrdili i zástupci AO a ISP, Český Telecom tedy zneužívá monopolního postavení, když „rejžuje“ ze zákazníků zisky v řádu set procent, ačkoliv konkurenti by to se stejným hardware byli schopni provozovat za poloviční ceny a v ostatních zemích to tak i dělají.

Tomáš Kapler je iniciátor Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a členem občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (190) Další článek: Dozor nad akciovými trhy: s IM zacházejte stejně jako s emailem

Témata článku: Hardware, Nejlevnější televize, Více, Neomezený tarif, Linka, Tomáš Kapler, Stejná kvalita, Původní data, Variant, A/B, Průměrná cena, Skutečnost, kB, Přenesené číslo, Přesná částka, Varianta, Americký regulátor, Limit, Předchozí den, Plný internet, Česká televize živě


Určitě si přečtěte

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 25

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí