Testy | Wi-Fi | Asus

Rychle a nenápadně v celém domě: mesh router Asus XT8 s podporou Wi-Fi 6

  • Tři pásma pro rychlý páteřní spoj a koncová zařízení
  • Podrobné nastavení přes web nebo mobilní aplikaci
  • Připojení nejen rychlé, ale i s lepším dosahem

Vždy, když se objeví nový bezdrátový standard, v první vlně produktů přicházejí agresivní antény, ostře řezané rysy obřích krabic a pochopitelně i vysoká cena. Dominují také jednotlivé routery, zatímco v praktickém nasazení se už lépe osvědčují Mesh Wi-Fi řešení. První extrémní produkty zapadnou spíš do herního doupěte s neonovým osvětlením, v domácnosti raději chcete něco nenápadného.

Konečně se to mění. Jako první tu máme Asus ZenWiFi AX XT8 – třípásmový AX6600 router se dvěma nenápadnými mesh jednotkami v základním balení. Pro úplnost musím uvést, že TP-Link téměř současně uvedl tříkusovou sadu podobně nenápadného mesh řešení, na tu se ale podíváme později.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bez viditelných antén, ale se skvělou výbavou. V domácnosti nijak neruší

Z označení AX6600 se dá vytušit, že tu nemáme nějaké krotké Wi-Fi řešení. Ve dvou nenápadných krabičkách, které se ztratí mezi knihami na poličce nebo u květináče, dostáváte Wi-Fi síť, která dokáže uspokojit i náročné uživatele.

Asus ZenWiFi AX XT8

podpora 802.11ax na frekvencích 2,4 a 5 GHz ● rychlosti: 802.11ax (2.4GHz 2×2) 574 Mb/s, 802.11ax (5GHZ-1 2×2) 1201 Mb/s, 802.11ax (5GHZ-2 4×4) 4804 Mb/s ● 6 interních antén ● 1,5GHz čtyřjádrový procesor ● nastavení: web, mobilní aplikace ● USB funkce: sdílený disk (SAMBA, DLNA, FTP), záložní 3G/LTE modem, tiskárna ● rozhraní: 4× 1 Gb LAN, 2,5 Gb WAN, USB 3.0 ● rozměry: 16 × 7,5 × 16,1 cm ● podrobné specifikace

13 799 Kč (dvě jednotky v balení)
7 499 Kč (jedna jednotka samsotatně)

Tři pásma pro všechny

Pokud na krabici uvidíte „třípásmový mesh router“ většinou to znamená, že pro vás a vaše zařízení bude sloužit jen dvě pásma – 2,4 a 5 GHz. Zbývající, často také 5GHz pásmo poslouží jako páteřní spoj pro mesh jednotky. V případě Asusu XT8 ale můžete využít všechna tři pásma. Jedno na 2,4 a dvě na 5 GHz. Jsou oddělená, můžete je nastavit samostatně, ale pochopitelně můžete nechat jedno spojení vyhrazené jen pro mesh komunikaci.

Především máte na všech pásmech k dispozici Wi-Fi 6, neboli 802.11ax. Díky dvěma pásmům na 5 GHz přitom můžete jedno pásmo vyhradit jen pro svá zařízení s podporou WiFi 6 a druhé 5GHz pásmo nechat stávajícím zařízením s 802.11ac. Obě zařízení samozřejmě mohou existovat na stejné síti, ale Wi-Fi 6 zařízení nemohou naplno rozvinout svou efektivní komunikaci, když musí brát ohledy na souběžně připojené starší zařízení.

Vše, co nabízí nastavení přes web a mobilní aplikaci:

Dvě dostupná 5GHz pásma ale nejsou identická. První pásmo podporuje MU-MIMO komunikaci 2×2 (až 1201 Mb/s), druhé navíc 4×4 (až 4804 Mb/s). Protože většina koncových zařízení obsahuje jen dvě antény a využije tak maximálně 2×2, dává smysl pro běžná zařízení používat první 5GHz pásmo a to druhé nechat routeru, aby jej využil pro páteřní spoj a nabídl rychlý internet i u vzdáleného uzlu.

Šedý, nenápadný, schopný

Asus ZenWiFi AX tvoří dvě identické jednotky. Obě mohou fungovat jako hlavní router nebo jako pomocný uzel mesh sítě. WAN konektor podporuje připojení až 2,5 Gb/s a čtyři LAN konektory samozřejmě 1 Gb/s. Současně tu je i USB 3.0 pro připojení disku, 3G/LTE modemu nebo tiskárny.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Video, YouTube, Testy, Router, Internet, SSD, Steam, Chytrá domácnost, Mobilní aplikace, Wi-Fi, Asus, Síť, LAN, DOM, WAN, Podpor, GHz, Dóm, DLNA, Wi-fi síť, Pásmo, Axa, UzelGoogle Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware
Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

** Blíží se konec neomezených Fotek Google ** Pokud si nezaplatíte, alternativy zatím nejsou ** Tuto službu totiž dělá tím, čím je A.I.

Jakub Čížek
FotografováníDisk GoogleGoogle
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware