Testy | Wi-Fi | Asus

Rychle a nenápadně v celém domě: mesh router Asus XT8 s podporou Wi-Fi 6

  • Tři pásma pro rychlý páteřní spoj a koncová zařízení
  • Podrobné nastavení přes web nebo mobilní aplikaci
  • Připojení nejen rychlé, ale i s lepším dosahem

Vždy, když se objeví nový bezdrátový standard, v první vlně produktů přicházejí agresivní antény, ostře řezané rysy obřích krabic a pochopitelně i vysoká cena. Dominují také jednotlivé routery, zatímco v praktickém nasazení se už lépe osvědčují Mesh Wi-Fi řešení. První extrémní produkty zapadnou spíš do herního doupěte s neonovým osvětlením, v domácnosti raději chcete něco nenápadného.

Konečně se to mění. Jako první tu máme Asus ZenWiFi AX XT8 – třípásmový AX6600 router se dvěma nenápadnými mesh jednotkami v základním balení. Pro úplnost musím uvést, že TP-Link téměř současně uvedl tříkusovou sadu podobně nenápadného mesh řešení, na tu se ale podíváme později.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bez viditelných antén, ale se skvělou výbavou. V domácnosti nijak neruší

Z označení AX6600 se dá vytušit, že tu nemáme nějaké krotké Wi-Fi řešení. Ve dvou nenápadných krabičkách, které se ztratí mezi knihami na poličce nebo u květináče, dostáváte Wi-Fi síť, která dokáže uspokojit i náročné uživatele.

Asus ZenWiFi AX XT8

podpora 802.11ax na frekvencích 2,4 a 5 GHz ● rychlosti: 802.11ax (2.4GHz 2×2) 574 Mb/s, 802.11ax (5GHZ-1 2×2) 1201 Mb/s, 802.11ax (5GHZ-2 4×4) 4804 Mb/s ● 6 interních antén ● 1,5GHz čtyřjádrový procesor ● nastavení: web, mobilní aplikace ● USB funkce: sdílený disk (SAMBA, DLNA, FTP), záložní 3G/LTE modem, tiskárna ● rozhraní: 4× 1 Gb LAN, 2,5 Gb WAN, USB 3.0 ● rozměry: 16 × 7,5 × 16,1 cm ● podrobné specifikace

13 799 Kč (dvě jednotky v balení)
7 499 Kč (jedna jednotka samsotatně)

Tři pásma pro všechny

Pokud na krabici uvidíte „třípásmový mesh router“ většinou to znamená, že pro vás a vaše zařízení bude sloužit jen dvě pásma – 2,4 a 5 GHz. Zbývající, často také 5GHz pásmo poslouží jako páteřní spoj pro mesh jednotky. V případě Asusu XT8 ale můžete využít všechna tři pásma. Jedno na 2,4 a dvě na 5 GHz. Jsou oddělená, můžete je nastavit samostatně, ale pochopitelně můžete nechat jedno spojení vyhrazené jen pro mesh komunikaci.

Především máte na všech pásmech k dispozici Wi-Fi 6, neboli 802.11ax. Díky dvěma pásmům na 5 GHz přitom můžete jedno pásmo vyhradit jen pro svá zařízení s podporou WiFi 6 a druhé 5GHz pásmo nechat stávajícím zařízením s 802.11ac. Obě zařízení samozřejmě mohou existovat na stejné síti, ale Wi-Fi 6 zařízení nemohou naplno rozvinout svou efektivní komunikaci, když musí brát ohledy na souběžně připojené starší zařízení.

Vše, co nabízí nastavení přes web a mobilní aplikaci:

Dvě dostupná 5GHz pásma ale nejsou identická. První pásmo podporuje MU-MIMO komunikaci 2×2 (až 1201 Mb/s), druhé navíc 4×4 (až 4804 Mb/s). Protože většina koncových zařízení obsahuje jen dvě antény a využije tak maximálně 2×2, dává smysl pro běžná zařízení používat první 5GHz pásmo a to druhé nechat routeru, aby jej využil pro páteřní spoj a nabídl rychlý internet i u vzdáleného uzlu.

Šedý, nenápadný, schopný

Asus ZenWiFi AX tvoří dvě identické jednotky. Obě mohou fungovat jako hlavní router nebo jako pomocný uzel mesh sítě. WAN konektor podporuje připojení až 2,5 Gb/s a čtyři LAN konektory samozřejmě 1 Gb/s. Současně tu je i USB 3.0 pro připojení disku, 3G/LTE modemu nebo tiskárny.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Testy, YouTube, Video, Internet, Chytrá domácnost, Mobilní aplikace, Wi-Fi, Steam, Asus, SSD, Router, Síť, WAN, GHz, Wi-fi síť, Dóm, Pásmo, DOM, C-Dome, LAN, Uzel, DLNA, Podpor, Axa, Pevné disky SSD na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Suicide Squad se odkládá. Ligu spravedlnosti pozabíjíme až v příštím roce

Suicide Squad se odkládá. Ligu spravedlnosti pozabíjíme až v příštím roce

O odkladu novinky od studia Rocksteady už se mluví několik měsíců. Nyní to máme potvrzené z oficiálních zdrojů.

Martin Nahodil
OdkladSuicide Squad: Kill the Justice League
Elden Ring byl pokořen za 13 minut. Jedná se o nový světový rekord
Radek Wunderlich
Elden RingVideo
V případném konfliktu na Tchaj-wanu by byla klíčová hejna dronů

V případném konfliktu na Tchaj-wanu by byla klíčová hejna dronů

** Jedním z nejvíce horkých míst dnešního světa je Tchaj-wan, na který si nepokrytě dělá zálusk Čína ** Právě obrana Tchaj-wanu se stala námětem nedávných válečných her amerického letectva ** Z jejich výsledků vyplynulo, že při případné obraně Tchaj-wanu by mohla sehrát zásadní roli hejna dronů

Stanislav Mihulka
VojenstvíDrony