Rychle a levně do digitální fotografie

Recenze dostupného digitálního fotoaparátu Hewlett-Packard PhotoSmart C30 a čtečky paměťových karet Skymaster CRV-2UC.
Digitální fotoaparát HP PhotoSmart C30 na první pohled neodlišíte od klasického „chemického“ přístroje. Požádal jsem několik náhodných chodců o autoportrét. Ani jednomu nečinilo problém pořídit momentku a prohlédnutí snímku na displeji brali jako zajímavé zpestření dne. Podobně jako jiné firmy zavádí HP pojem „digitální film“ a jeho rulička se zobrazuje i na ovládacím displeji. V krabičce najdete opravdu vše, co je potřeba k práci – C30, propojovací kabel k PC, SW Photo Finishing pro úpravu fotografií, 8 MB CompactFlash pro jejich ukládání, 4 ks alkalických baterií AA a napájecí adaptér. Video kabel k prohlížení snímků na TV jsem měl rovněž k dispozici, ale standardně není součástí výbavy pro ČR. Dokumentace je v Aj, ale z českého webu HP si můžete stáhnout překlad.

DF této třídy má pochopitelně pevné ohnisko, MEGApixel rozlišení – 1152x872 bodů, automatické zaostřování a expozici, dvojnásobný digitální zoom, režim makro od 20 cm, nastavení kvality ve stupních Basic 80 (576 x 436 pix), Fine 40, Super Fine 17 (oba režimy 1152 x 872 pix). Blesk používá v režimech automatika, automatika s potlačením červených očí, zapnuto a zapnuto s potlačením červených očí, vypnuto. Odsunutím krytky objektivu přístroj zkontroluje napájení a paměťovou kartu, na první doraz spouštěč zaostří a na druhý exponuje. Sympatická je nízká spotřeba baterií, a to i s použitím LCD 1,8“ obrazovky. Slušné akumulátory zásobí DF i na 300 a více snímků. Pokud mě na přístroji něco zklamalo, tak jedině LCD displej, který není příliš kvalitní. Je spíše přizpůsoben ovládání přístroje a k prohlížení snímků doporučuji televizní obrazovku nebo PC. Ovládání pomocí menu, kurzorových tlačítek a OK je snadné. Dosáhnout omylem vymazání fotek je skoro nemožné.

Největší slabinou této třídy digitálních fotoaparátů je rychlost přenosu snímků. Hledání volného sériového portu a zejména dlouhá doba přenosu jednoznačně vede k pořízení čtečky karet. SKYMASTER CRV-2UC USB to CF card reader (čtečka CompactFlash karet přes USB) za 3 100 Kč je sice další investicí, ale pokud myslíte svůj život s digitální fotografií vážně, investujete stejně jako do akumulátorů a solidní nabíječky. Zmíněný typ existuje i ve variantě pro SmartMedia. Pokud nejste limitováni přítomností USB portu, získáte i docela zajímavou 8 MB disketu, kterou můžete používat nejen v DF, ale i k přenášení souborů.

HP Photo Finishing SW
Program umožňuje ve dvou stupních nejdříve získat náhledy a postupně si do vyrovnávací paměti uloží soubory se snímky. Tím alespoň eliminuje jejich zdlouhavý přenos. Uložení je možné ve formátu BMP, TIFF, JPEG a FlashPix. Fotku můžete exportovat do otevřené aplikace, jako je třeba textový editor nebo jiný grafický program včetně Adobe ActiveShare. HP Photo Finishing SW samozřejmě umí všechny běžné věci, jako je změna jasu nebo kontrastu, a bezkonkurenční je ve funkci tisku. Jak by také ne, když pochází z dílny inkoustových mistrů. Program u každého snímku umožňuje individuální počet tisknutých fotografií. Mezi slabší funkce pak patří, že nelze mazat snímky v DF nebo jeho paměťovou kartu naplnit snímky uloženými na disku PC.

Pozor, vyletí …
Běžnou rodinnou fotografickou agendu zvládá bez problémů a řekl bych, že místy i příjemně překvapí kvalitou snímků za standardních světelných podmínek. Pokud mu pomůžete ručním nastavením blesku nebo doladěním expozice, získáte nenáročný a robustní přístroj s rozměry 128 x 80 x 55mm a hmotností 0,3kg bez baterií. Připojit lze k PC s W 95–98 a W NT 4.0 a k televizními přístroji s normami NTSC/PAL.

Model HP PhotoSmart C200 je v základu stejný jako C30, ale je v černém provedení s vylepšeným SW, síťový adaptér se nabízí jako volitelné příslušenství. Fotoaparát je nabízen za velice zajímavou cenu 11 790 Kč bez DPH.

Skymaster USB Reader zapůjčila firma TNTrade, tel: 049/673229

Váš názor Další článek: Windows 2000 jdou do výroby

Témata článku: Fotografování, Fotky, Fotografie, Černá varianta, NTSC, Digitál, Lev, Největší slabina, Fine, Digit, Zajímavé zpestření, Běžné pořízení, Ruční ukládání, Nízký kontrast, Nízký jas, Digitální fotografie, Fotograf, Televizní obrazovka, Digita, Automatický překlad, Snímek, Ruční úprava, Dlouhý snímek, Slušná výbava, HP PhotosmartPřehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10