Bezpečnost | USA

Ruští hackeři zaútočili na americké úřady. Biden slíbil odvetu

Ruští hackeři zaútočili na americké úřady. Biden slíbil odvetu

Spojené státy řeší následky jednoho z nejrozsáhlejších hackerských útoků v dějinách, za nímž podle světových médií stojí Rusko. Objem ukradených důvěrných informací je daleko větší, než se předpokládalo, jak upozorňují třeba americký server CNBC nebo britský deník The Guardian. Zatímco dosluhující republikánský prezident Donald Trump útoky o víkendu zlehčoval, jeho nástupce za demokratickou stranu Joe Biden už slíbil Rusům odplatu. 

Nebudeme jen nečinně přihlížet

Biden by chtěl a mohl po svém nástupu do funkce 20. ledna uvalit na Rusko další hospodářské sankce, nebo nařídit odvetný kyberútok. Americké úřady ale stále s jistotou neví, co všechno bylo ukradeno a jak velké ohrožení země to představuje. „Naši nepřátelé by měli vědět, že jako prezident nebudu nečinně stát tváří v tvář kybernetickým útokům na náš stát,“ vzkázal pachatelům Biden.

U republikánů nastaly rozpory. Šéf Bílého domu Trump označil zprávy za výmysl médií. A to navzdory skutečnosti, že Ruskou federaci považuje za nejpravděpodobnějšího viníka i Trumpův viceprezident Mike Pompeo.

„Musíme odpovědět, co nejdříve to bude možné,“ prohlásil v neděli republikánský senátor a někdejší kandidát na prezidenta Mitt Romney. Vláda Vladimira Putina podle něj podnikla účinnou invazi ve Spojených státech. 

Útoky každopádně nejsou podle prezidentova tvrzení tak závažné, všechno je pod kontrolou a hackery naverbovala nejspíše Čína. Také Kreml svoji účast na incidentu od začátku popírá.

Série útoků na úřady i firmy

Aféra vypukla před více než týdnem. Nejprve vyšlo najevo, že neznámí hackeři měli přístup k e-mailům zaměstnanců amerického ministerstva financí. Později se však zjistilo, že postižených organizací jsou nejméně dvě stovky. 

Patří k nim například prezidentská kancelář, Národní úřad pro jadernou bezpečnost, pět největších amerických účetních firem nebo ministerstva obrany a spravedlnosti, Národní úřad pro letectví a vesmír a řada dalších významných institucí. Některé z nich se nacházejí i mimo Ameriku.

Společnost Microsoft potvrdila útoky na své klienty v Kanadě, Mexiku, Belgii, Španělsku či Velké Británii.  Seznam navíc na základě mínění expertů stále není ani zdaleka kompletní. Útoky pravděpodobně začaly již od března, aniž je kdokoli odhalil.

„Hackerům se podařilo infikovat software bezpečnostní společnosti SolarWinds. Přidali do něj kód Sunburst. Je to nebezpečný malware, takzvaný backdoor, který po aktivaci umožní útočníkovi ovládnout komunikační systémy a stahovat z nich data,“ říkí expert na kyberbezpečnost a šéf pražské firmy net.pointers Martin Půlpán.

Hackeři tak údajně napadli účty zhruba osmnácti tisíc klientů firmy SolarWinds. Nebyl to nicméně jediný způsob, který použili. „Byl to vlastně soubor různých vysoce sofistikovaných útoků,“ říká Půlpán. Hlavním podezřelým je ruská skupina hackerů APT29, která si říká Cozy Bear, a je podle dostupných informací spojována se skrytou podporou ruských tajných služeb a ruské vlády. 

„U kybernetických útoků nikdy nemáte stoprocentní jistotu, kdo je spáchal, protože šikovný útočník po sobě vždycky zamete všechny stopy. Dají se zkoumat pouze použité postupy a technologie,“ uvedl Půlpán.

Trump může pátrání zhatit

Dosavadní stopy proto podle něho naznačují, že za útokem mohla stát Moskva. „A v tomto konkrétním případě musel mít pachatel velmi rozsáhlé finanční zdroje a plánovat celou akci dlouho dopředu,“ míní.

Některá média v čele s Guardianem ovšem vyjádřila obavy nad tím, zda USA skutečně začnou kauzu důsledně vyšetřovat, dokud v Oválné pracovně sedí prezident Trump. Do konce jeho mandátu zbývá ještě měsíc, a to už může být na odhalení zločinců pozdě.   

Odborníci na kyberbezpečnost varují, že podobných útoků bude v následujících letech přibývat všude ve světě. „Zejména v Česku se bezpečnost v digitálním prostředí dlouhodobě podceňuje. Přitom i u nás už jsme zažili kyberútoky na nemocnice či ministerstvo zahraničí,“ připomíná Půlpán.

Doporučuje firmám a organizacím nespoléhat se na jediný bezpečnostní systém, ale kombinovat více různých ochranných softwarů. „Stoprocentní bezpečí ale v digitálním světě nikdy neexistuje,“ upozorňuje.

Článek připravila redakce E15.cz

Diskuze (57) Další článek: Tesly už budou jezdit úplně samy nejen na zkoušku. Automobilka začátkem roku nabídne předplatné na plnou autonomitu

Témata článku: Software, Microsoft, Bezpečnost, USA, Čína, Velká Británie, Donald Trump, Rusko, Mexiko, Kanada, Španělsko, CNBC, Hacker, Martin Půlpán, Moskva, Guardian, Belgie, Kyberútok, Amerika, Kreml, Americký úřad, Ovál, Joe Biden, Seznam, Ministerstvo financí, Software na Heureka.czLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko