Bezpečnost | Evropská unie | Rusko

Ruští hackeři se snaží útočit na evropské volby. Experti popsali jak

Ruští hackeři se snaží útočit na evropské volby. Experti popsali jak

Skupiny ruských hackerů financovaných Kremlem útočí na průběh voleb do Evropského parlamentu, které se budou konat v květnu. Tvrdí to bezpečnostní firma FireEye, která analyzovala aktivity dvou těchto skupin, informuje televize CNBC.

Útočit mají především dvě skupiny známé jako APT28 (nebo jinak Fancy Bear) a Sandworm. Obě dvě fungují již delší dobu, APT28 byla aktivitní během amerických prezidentských voleb, kdy útočila na demokraty a Sandworm stála za ransomwarem NotPetya, který značně ochromil Ukrajinu.

Aktuálně skupiny pracují podle FireEye společně a snaží se oslabit evropské volby. Dělají to především tak, že posílají politikům a institucím phishingové emaily s vírou, že subjekty si nedají pozor a podaří se jim infikovat počítače a ukradnout informace. Zda již některé útoky vyšly, FireEye neuvádí.

Vysvětluje ale, že útoky jsou velmi sofistikované a hackeři si s nimi dávají práci. I vytvořili několik falešných stránek tvářících se jako oficiální vládní weby, aby v politicích vyvolali důvěru. Získané informace může Rusko podle firmy použít ke špionáži a tvorbě dezinformačních kampaní.

Volby do Evropského parlamentu se konají od 23. 5 do 26. 5. Může v nich volit až 300 milionů osob a jejich výsledek značně ovlivní budoucí směřování Evropské unie, jejich narušení by tak mohlo mít vážné dopady. FireEye uvedlo, že všechny instituce a politiky, kteří se stali terčem útoku, informovalo.

Diskuze (65) Další článek: Grafiku od Intelu můžete ve Windows 10 nastavovat přes novou aplikaci

Témata článku: Bezpečnost, Hacking, Evropská unie, Rusko, Phishing, Volby, Evropský parlament, Kreml, CNBC, Ukrajina, Russia, FireEye, Evropské volby, Hacker, Fancy Bear, Ruský hacker


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu