Bezpečnost | Rusko | Ukrajina | Kyberválka

Ruští hackeři se od začátku války nezastavili. „Strategická špionáž“ míří i na Česko

Foto: Pixabay
Ruští hackeři se od začátku války nezastavili. „Strategická špionáž“ míří i na Česko | Foto: Pixabay

42 napadených zemí včetně Česka, více než čtvrtina útoků úspěšná. Taková je podle Microsoftu bilance ruských hackerských aktivit od začátku války na Ukrajině. Rusko podle firmy po vypuknutí invaze významně zvýšilo svou snahu o kybernetickou válku a odnesli to prakticky všichni spojenci Ukrajiny.

Microsoft situaci popsal v podrobném několikastránkovém dokumentu a konstatuje, že ruské hackerské aktivity jsou „strategická špionáž“ s politickými a vojenskými cíli. Hackeři jednají na rozkaz státu, nikoliv z vlastní iniciativy. 

Výčet napadených zemí proto koresponduje s tím, koho Rusko i navenek nemá rádo. Celkem od začátku války napadlo několik desítek států, nejvíce útoků mířilo na Ameriku a pak Polsko, dvě země, které Ukrajině pomáhají nejvíce. Následují Baltské státy a Švédsko s Finskem. Zvýšený počet ruských hackerských útoků zaznamenal Microsoft také v Dánsku, Norsku nebo Turecku. 

Speciální případ je Estonsko, které ačkoliv patří mezi z pohledu Ruska mezi „nenáviděné“ Baltské státy, ruští hackeři tu úspěšní vůbec nebyli. Microsoft to vysvětluje tak, že estonská infrastruktura je ve velké míře založena na cloudu, kde je útočníky mnohem snazší detekovat. Zato spousta jiných evropských zemí je velmi zranitelná, tvrdí firma, aniž by je jmenovala. 

Jaká byla míra útoků v Česku, Microsoft neuvádí, popisuje jen, že v souvislosti s pomocí Ukrajině jsme se také stali obětí ruských hackerských snah. Není vyloučeno, že zpráva odkazuje na dubnovou sérii útoků, kdy ruská skupina Killnet vyřadila z provozu stránky ministerstva vnitra, Českých drah, systémy několika letišť a vyhrožovala dokonce médiím.

Právě vládní instituce byly podle Microsoftu nejčastějšími cíli ruských hackerů, napadeny byly v polovině případů z celkových 128 zasažených organizací. Dalších 12 procent tvořily neziskové organizace, zbytek telekomunikační, energetické a vojenské společnosti. 

Microsoft přinesl také rozbor konkrétních hackerských skupin a pod koho spadají. Všechny ovládá přímo Kreml, ale jsou rozdělené podle toho, kdo jim dává konkrétní rozkazy a na co se specializují. 

Vojenská zpravodajská služba GRU

  • Strontium (známé také jako Killnet nebo FancyBear) – krádeže dat a phishing
  • Iridium – malwary FoxBlad, CaddyWiper, Industroyer2
  • DEV-0586 – krádeže dat, malware WhisperGate 

Civilní rozvědka SVR

  • Nobelium – phishing

Federální služba bezpečnosti FSB

  • Actinium – krádeže dat, phishing
  • Bromine – krádeže dat
  • Krypton – výzvědná činnost, phishing

Na závěr Microsoft radí, ať si země vezmou příklad z Ukrajiny, která byla na hackerské útoky připravena. Už neukládá svá data lokálně na serverech ve vládních budovách, ale využívá cloudová centra rozsetá po celé Evropě. 

Diskuze (3) Další článek: Recenze hardwarové peněženky Ledger Nano S Plus. Moderní trezor pro kryptoměny

Témata článku: Microsoft, Bezpečnost, Válka, Hacking, Rusko, Evropa, Malware, České dráhy, Ukrajina, Phishing, Únik dat, Turecko, Polsko, Kyberválka, Švédsko, Finsko, Norsko, Invaze, Hackerský útok, Hacker, Dánsko, SVR, Killnet, Špionáž, GRUSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows