Válka | UAV

Ruský vojenský dron fotí levnou zrcadlovkou, tankuje do PET lahve a startuje pomocí gumy

Ačkoliv se na televizní obrazovky dostanou zpravidla jen turecké útočné drony bayraktar, na ukrajinsko-ruské frontě v různých rolích soupeří celá plejáda bezpilotních letounů od jednoduchých kluzáků po sofistikované a těžce vyzbrojené macky.

Páteř tvoří malé a levné průzkumné drony, které armády mnoha zemi začaly zavádět v posledních desetiletích. Občas se jim smějeme, protože připomínají spíše práci z odpoledního kroužku modelářů. Podobné kusy ale slouží i v západních armádách včetně České republiky.

Dron s PET lahví a zrcadlovkou po babičce

galerii zbraní na Ukrajině jsme už v březnu zmínili dva takové typické rošťáky nebes: Malou ukrajinskou Leleku-100 a její mohutnější ruský protipól Orlan-10.

A právě Orlan-10 v posledních dnech zaujal komunitu na Redditu, díky hromadě zabraných kusů je totiž k dispozici několik rozborek ze strany ukrajinské armády. Pro Rusko to není nejlepší vizitka, voják pobaveně ukazuje, že má palivová nádrž víčko od PET láhve a místo sofistikovaného gimbalu s hromadou termokamer a další elektroniky, je pod krytem přišpendlená zrcadlovka. Podívejte se:

Výše přiložené video můžeme brát jako součást ukrajinské propagandy, která zvedá náladu svého obyvatelstva mimo jiné zesměšňováním ruské strany. Je tu snad někdo, kdo neviděl některé z videí, na kterém ukrajinští farmáři odtahují ruské tanky? Podobně i v modelářském stylu zbastlený Orlan má pomoct navodit dojem, že Rusové bojují s technikou srovnatelnou s žebřiňákem. Skutečnost je bohužel jiná…

Klepněte pro větší obrázek
Starší Orlan-10 s patrným PET uzávěrem v horní části

16 hodin ve vzduchu

Patnáctikilogramový Orlan je klasický průzkumný dron s 0,75kW pístovým motorem, díky kterému může monitorovat bojiště až 16 hodin při maximální rychlosti 150 km/h na letové hladině 1 000 až 1 500 metrů. Výrobce se chlubí kompozitním pláštěm, který má zajistit co nejmenší radarový odraz.

Letoun není vyzbrojený municí, ale pouze průzkumnou elektronikou s hmotností do 6 kg. Pokud to zrovna nebude zrcadlovka po babičce, Orlan je prý schopen nést i zařízení pro elektronický boj (odposlech, rušičky atp.) a dokáže fungovat i jako telekomunikační extender. Jednoduše se promění v létající anténu, která bude předávat zprávy mezi dalším orlany nad bojištěm a vzdálenou základnou.

Stačí guma a prak

Zajímavý je i způsob startu z malé rampičky, ze které je orlan doslova vystřelen na gumě. U lehkých bezpilotních jednoplošníků je to však poměrně rozšířený a velmi efektivní způsob. Letoun totiž snadno odstartuje třeba z korby automobilu a bez potřeby zpevněné plochy.

Voloďo, natáhni gumu a otoč páčku:

Ostatně ještě menší vojenské průzkumné drony, které používáme i v našich končinách, se mnohdy vypouštějí jako papírové vlaštovky švihem přímo z ruky. Americké létající granáty Switchblade, které už nějaký čas ničí ruskou armádu na Ukrajině, startují také z malých ramp do batohu.

Jeden orlan doletěl až do Rumunska

Orlan-10 se dočkal více než tisícovky vyrobených kusů a sloužil v podstatě ve všech konfliktech, kterých se Rusko v posledních deseti letech přímo či nepřímo účastnilo. Jeho premiérou byla pravděpodobně první bitva o Donbas v roce 2014, pak létal v Sýrii, no a během současného konfliktu zavítal i na území států NATO.

Osudného 13. března jeden kus našli až v Rumunsku. Mimochodem, protože Orlan skutečně připomíná amatérský model, nálezce si zprvu myslel, že si jen někdo šel zalétat na pole za městem.

Rusko má bohužel i bojové drony

Na Ukrajině válčí na straně Ruska ale i mnohem mocnější stroje, které snesou srovnání třeba s medializovanými bayraktary, Platí to zejména o vyzbrojených bezpilotních letounech řady Orion.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První generace bezpilotního bombardéru Orion s naváděnými bombami KAB-20

První oriony vzlétly v roce 2016, v armádě ale oficiálně slouží teprve od roku 2020. Letoun se na nebi udrží až 24 hodin, disponuje dostupností do výšky 8 000 metrů a dosahuje maximální rychlosti 200 km/h. Co je však nejdůležitější, může nést až 200 kg užitečného nákladu. Jmenovitě čtyři naváděné bomby KAB-20 a střely.

Klepněte pro větší obrázek
Druhá a exportní generace Orionu s výstavkou zbraní

Oriony bojují i na ukrajinské frontě

Rusko oriony poprvé použilo v Sýrii, kde si otestovalo jejich praktické schopnosti v boji, a během posledního měsíce je zapojilo i do bitvy o Ukrajinu, kde bohužel úspěšně zlikvidovaly tanky T-72, bojová vozidla pěchoty i nákladní automobily.

Klepněte pro větší obrázek
Útok orionu na ukrajinskou pozici

Současný konflikt a embargo ze strany Západu snad zpomalí či úplně zastaví vývoj ještě schopnějšího bezpilotního bojovníka Sirius, který měl poprvé vzlétnout už příští rok.

Útoky orionů se snaží ověřovat web oryxspioenkop.com

Macek s třicetimetrovým rozpětím křídel a dvojicí motorů má disponovat dostupností až 12 000 metrů, zvýšenou rychlostí do 295 km/h a nosností 450 kg pro užitečný náklad – tedy ještě silnější zbraně. Ve vzduchu by se přitom měl udržet úctyhodných 40 hodin.

Tyto ruské letouny snad zůstanou jen na papíře

Bezpilotním letounům patří budoucnost a ukazuje to v plné síle i současná válka. Jen Rusko ostatně vedle zmíněných kusů dále disponuje námořním a průzkumným UAV Luch Korsar, který je odpovědí na americký RQ-7 Shadow.

Klepněte pro větší obrázek
Námořní a průzkumný letoun Luch Korsar během moskevské přehlídky

Ve vývoji jsou také moderní letouny Sokol Altius, což je zase odpověď na slavný americký UAV MQ-9 Reaper, nebo futuristický Sukhoi S-70 Okhotnik-B s proudovým motorem, dosahem 6 000 km a rychlostí okolo 1000 km/h.

Klepněte pro větší obrázek
Rusko disponuje několika letuschopnými prototypy Sukhoi S-70 Okhotnik-B

Nelze než doufat, že jejich reálné schopnosti budou oslňovat jen čtenáře na Wikipedii a prototypy vojenských přehlídkách, na skutečném bojišti nicméně dopadnou jako nebohý Orlan s PET lahví a domácím foťákem pod kapotou, případně jako ruský notebook:

Anebo se na bojiště díky embargu ze strany západních zemí vůbec nedostanou, každý podobný stroj je totiž plný procesorů a dalších integrovaných obvodů, které si prostě Rusko samo nevyrobí.

Diskuze (128) Další článek: Prodeje počítačů se po letech propadají. Rostou jenom Apple, Asus a Dell

Témata článku: Rusko, Válka, Létání, Wikipedia, Drony, Zbraně, Ukrajina, Armáda, Orion, Reddit, UAV, NATO, Donbas, Rumunsko, Sirius, Lahev, Bezpilotní letadlo, Sýrie, Guma, Zrcadlovka, Česká republika, Kus, Ruská armáda, Orlan, KABA, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

** Víte, jak snadno na Androidu schovat fotky a videa? ** Vystačíte si se základní aplikací a krátkým nastavením ** Fotky ukryjete za sken obličeje či za otisk prstu

Martin Chroust
FotografieJak...Soukromí