Windows | Rusko | Windows XP

Ruský prezident Vladimir Putin stále používá Windows XP, starý a dávno nepodporovaný systém

Jeden z nejmocnějších mužů planety – ruský prezident Vladimir Putin – používá zastaralý a z bezpečnostního hlediska rizikový operační systém Windows XP. Vyplývá to z oficiálních fotografií jeho kanceláře a rezidence, informuje deník The Guardian.

„Ruští agenti byli obviněni z hackerských operací po celém světě, ale někdo v Kremlu zjevně zapomněl informovat Vladimira Putina o důležitosti kybernetické bezpečnosti,“ konstatuje poněkud uštěpačně The Guardian.

Putin používá „ikspéčka“?

67letý Putin má systém Windows XP nainstalovaný na počítačích ve své kanceláři v Kremlu i v oficiální rezidenci Novo-Ogaryovo nedaleko Moskvy. Odhalily to oficiální fotografie, zveřejněné prezidentskou tiskovou kanceláří. Na všech strojích je jako tapeta nastaven obrázek věží moskevského Kremlu.

Používání zastaralého operačního systému je přitom vážným bezpečnostním rizikem. V případě Windows XP přestal Microsoft vydávat pravidelné aktualizace zabezpečení před více než pěti lety – konkrétně v dubnu 2014. Na svém webu výslovně varuje, že počítače se systémem Windows XP jsou „náchylné k bezpečnostním rizikům a virům“.

Nezávislý zpravodajský web Open Media s odvoláním na dokumenty ministerstva obrany informoval, že Windows XP byly posledním operačním systémem společnosti Microsoft, který dostal zelenou pro použití na oficiálních ruských vládních počítačích. Aktuální systém Windows 10 je schválen pouze pro zařízení, která neobsahují státní tajemství.

Zastaralý systém je rizikem

Fakt, že na Putinových počítačích na fotkách skutečně běží Windows XP potvrdil i šéf ruské nezávislé Společnosti pro ochranu internetu Michail Klimarjov. Moskva postupně vyřazuje Microsoft a Google z vládních počítačů ve prospěch vlastního operačního systému Astra Linux.

Jistě nebude překvapením, že mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se k otázce, proč Putin stále používá zastaralý operační systém Microsoft, nijak nevyjádřil. Není jasné, jak velkou hrozbu představuje Putinovo používání Windows XP pro kybernetickou bezpečnost Kremlu. Bývalý důstojník KGB je považován za příležitostného uživatele internetu, který sám dříve označoval jako „projekt CIA“. Je tedy pravděpodobné, že svůj počítač nemá na internet napojený vůbec, případně nepřímo. V takovém případě se ho zranitelnosti starého systému zneužitelné prostřednictvím internetu nemusejí týkat. 

Rusko se stále více snaží získat kontrolu nad internetovými technologiemi. Vláda nedávno zakázala prodej chytrých telefonů bez ruských aplikací a prezident v únoru tohoto roku schválil zákon, který dává Moskvě moc „odpojit“ zemi od globální sítě.

Diskuze (44) Další článek: ELONOVINKY: Boring Company již staví první tunel pro návštěvníky Las Vegas

Témata článku: Microsoft, Internet, Windows, Bezpečnost, Rusko, CIA, Windows XP, Windows +, Ruský prezident, Guardian, Kreml, Microsoft a Google, Vladimír, Open Media, Oficiální fotografie, KGB, Ministerstvo obrany, Moskva, Operační systém, Systém, Win +, Vladimir Putin, Počítač


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5