Windows | Rusko | Windows XP

Ruský prezident Vladimir Putin stále používá Windows XP, starý a dávno nepodporovaný systém

Jeden z nejmocnějších mužů planety – ruský prezident Vladimir Putin – používá zastaralý a z bezpečnostního hlediska rizikový operační systém Windows XP. Vyplývá to z oficiálních fotografií jeho kanceláře a rezidence, informuje deník The Guardian.

„Ruští agenti byli obviněni z hackerských operací po celém světě, ale někdo v Kremlu zjevně zapomněl informovat Vladimira Putina o důležitosti kybernetické bezpečnosti,“ konstatuje poněkud uštěpačně The Guardian.

Putin používá „ikspéčka“?

67letý Putin má systém Windows XP nainstalovaný na počítačích ve své kanceláři v Kremlu i v oficiální rezidenci Novo-Ogaryovo nedaleko Moskvy. Odhalily to oficiální fotografie, zveřejněné prezidentskou tiskovou kanceláří. Na všech strojích je jako tapeta nastaven obrázek věží moskevského Kremlu.

Používání zastaralého operačního systému je přitom vážným bezpečnostním rizikem. V případě Windows XP přestal Microsoft vydávat pravidelné aktualizace zabezpečení před více než pěti lety – konkrétně v dubnu 2014. Na svém webu výslovně varuje, že počítače se systémem Windows XP jsou „náchylné k bezpečnostním rizikům a virům“.

Nezávislý zpravodajský web Open Media s odvoláním na dokumenty ministerstva obrany informoval, že Windows XP byly posledním operačním systémem společnosti Microsoft, který dostal zelenou pro použití na oficiálních ruských vládních počítačích. Aktuální systém Windows 10 je schválen pouze pro zařízení, která neobsahují státní tajemství.

Zastaralý systém je rizikem

Fakt, že na Putinových počítačích na fotkách skutečně běží Windows XP potvrdil i šéf ruské nezávislé Společnosti pro ochranu internetu Michail Klimarjov. Moskva postupně vyřazuje Microsoft a Google z vládních počítačů ve prospěch vlastního operačního systému Astra Linux.

Jistě nebude překvapením, že mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se k otázce, proč Putin stále používá zastaralý operační systém Microsoft, nijak nevyjádřil. Není jasné, jak velkou hrozbu představuje Putinovo používání Windows XP pro kybernetickou bezpečnost Kremlu. Bývalý důstojník KGB je považován za příležitostného uživatele internetu, který sám dříve označoval jako „projekt CIA“. Je tedy pravděpodobné, že svůj počítač nemá na internet napojený vůbec, případně nepřímo. V takovém případě se ho zranitelnosti starého systému zneužitelné prostřednictvím internetu nemusejí týkat. 

Rusko se stále více snaží získat kontrolu nad internetovými technologiemi. Vláda nedávno zakázala prodej chytrých telefonů bez ruských aplikací a prezident v únoru tohoto roku schválil zákon, který dává Moskvě moc „odpojit“ zemi od globální sítě.

Diskuze (45) Další článek: ELONOVINKY: Boring Company již staví první tunel pro návštěvníky Las Vegas

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet, Bezpečnost, CIA, Rusko, Windows XP, Guardian, VLADIMIR, Rusk, Systém, Počítač, WIN + X, Vladimír, Ruský prezident, Moskva, Ministerstvo obrany, Operační systém, Vladimir Putin, Microsoft a Google, KGB, Oficiální fotografie, Kreml, Astra Linux, Windows +Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows