Windows | Windows XP | Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin stále používá Windows XP, starý a dávno nepodporovaný systém

Jeden z nejmocnějších mužů planety – ruský prezident Vladimir Putin – používá zastaralý a z bezpečnostního hlediska rizikový operační systém Windows XP. Vyplývá to z oficiálních fotografií jeho kanceláře a rezidence, informuje deník The Guardian.

„Ruští agenti byli obviněni z hackerských operací po celém světě, ale někdo v Kremlu zjevně zapomněl informovat Vladimira Putina o důležitosti kybernetické bezpečnosti,“ konstatuje poněkud uštěpačně The Guardian.

Putin používá „ikspéčka“?

67letý Putin má systém Windows XP nainstalovaný na počítačích ve své kanceláři v Kremlu i v oficiální rezidenci Novo-Ogaryovo nedaleko Moskvy. Odhalily to oficiální fotografie, zveřejněné prezidentskou tiskovou kanceláří. Na všech strojích je jako tapeta nastaven obrázek věží moskevského Kremlu.

Používání zastaralého operačního systému je přitom vážným bezpečnostním rizikem. V případě Windows XP přestal Microsoft vydávat pravidelné aktualizace zabezpečení před více než pěti lety – konkrétně v dubnu 2014. Na svém webu výslovně varuje, že počítače se systémem Windows XP jsou „náchylné k bezpečnostním rizikům a virům“.

Nezávislý zpravodajský web Open Media s odvoláním na dokumenty ministerstva obrany informoval, že Windows XP byly posledním operačním systémem společnosti Microsoft, který dostal zelenou pro použití na oficiálních ruských vládních počítačích. Aktuální systém Windows 10 je schválen pouze pro zařízení, která neobsahují státní tajemství.

Zastaralý systém je rizikem

Fakt, že na Putinových počítačích na fotkách skutečně běží Windows XP potvrdil i šéf ruské nezávislé Společnosti pro ochranu internetu Michail Klimarjov. Moskva postupně vyřazuje Microsoft a Google z vládních počítačů ve prospěch vlastního operačního systému Astra Linux.

Jistě nebude překvapením, že mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se k otázce, proč Putin stále používá zastaralý operační systém Microsoft, nijak nevyjádřil. Není jasné, jak velkou hrozbu představuje Putinovo používání Windows XP pro kybernetickou bezpečnost Kremlu. Bývalý důstojník KGB je považován za příležitostného uživatele internetu, který sám dříve označoval jako „projekt CIA“. Je tedy pravděpodobné, že svůj počítač nemá na internet napojený vůbec, případně nepřímo. V takovém případě se ho zranitelnosti starého systému zneužitelné prostřednictvím internetu nemusejí týkat. 

Rusko se stále více snaží získat kontrolu nad internetovými technologiemi. Vláda nedávno zakázala prodej chytrých telefonů bez ruských aplikací a prezident v únoru tohoto roku schválil zákon, který dává Moskvě moc „odpojit“ zemi od globální sítě.

Diskuze (44) Další článek: ELONOVINKY: Boring Company již staví první tunel pro návštěvníky Las Vegas

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet, Bezpečnost, Windows XP, Rusko, CIA, Ministerstvo obrany, Systém, Ruský prezident, Moskva, Počítač, Oficiální fotografie, Vladimir Putin, Microsoft a Google, Guardian, Kreml, Operační systém, KGB


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu