Telegram | Roskomnadzor

Ruský cenzurní úřad odblokoval zákaz Telegramu. Ukázalo se, že komunikátor používají i státní úřady

Ačkoli je komunikátor Telegram původem od ruských tvůrců, byl v zemi v dubnu 2018 oficiálně zablokován cenzurním úřadem Roskomnadzor na základě rozhodnutí moskevského soudu. Služba byla na čas nedostupná, ale ukázalo se, že její blokování vyvolává značnou nevoli mezi veřejností a že ji využívají i statní instituce, a tak byla za čas odblokována a tolerována. Až nyní ale Roskomnadzor oficiálně odstranil službu Telegram.org z registru zakázaných internetových služeb.

Záminkou k zablokování bylo tvrzení, že se na telegramu domlouvali útočníci, kteří mají na svědomí výbuch v petrohradském metru v roce 2017. Telegram přitom používá šifrovanou komunikaci a zdráhá se spolupracovat se státními úřady na tom, aby poskytoval „zadní vrátka“. 

Jenže v jádru se jedná o šikovnou službu, která je v Rusku velmi oblíbená. A to dokonce natolik, že ji využívají ke komunikaci i státní úřady a například během řešení koronavirové situace ji využívaly i krizové štáby a zveřejňovaly prostřednictvím Telegramu informace ohledně vývoje pandemie v Rusku.

Roskomnadzor odůvodnil úlitbu vůči Telegramu tím, že služba prokázala připravenost na boj proti terorismu. Tvůrce služby Pavel Durov k tomu uvedl, že v rámci Telegramu zavedli nové nástroje pro vyhledávání obsahu spojeného s terorismem či extremismem, nicméně zdůraznil, že se to obešlo bez zásahu do soukromí uživatelů.

Diskuze (14) Další článek: Nebyl to jen test. Tvůrci Firefoxu brzy spustí ostrou verzi svého VPN

Témata článku: Rusko, Telegram, Roskomnadzor, Terorismus, Úřad, Státní úřad, Služba, Komunikátor, Zak, Pavel Durov, Zákaz, Tvůrce

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11