Telegram | Roskomnadzor

Ruský cenzurní úřad odblokoval zákaz Telegramu. Ukázalo se, že komunikátor používají i státní úřady

Ačkoli je komunikátor Telegram původem od ruských tvůrců, byl v zemi v dubnu 2018 oficiálně zablokován cenzurním úřadem Roskomnadzor na základě rozhodnutí moskevského soudu. Služba byla na čas nedostupná, ale ukázalo se, že její blokování vyvolává značnou nevoli mezi veřejností a že ji využívají i statní instituce, a tak byla za čas odblokována a tolerována. Až nyní ale Roskomnadzor oficiálně odstranil službu Telegram.org z registru zakázaných internetových služeb.

Záminkou k zablokování bylo tvrzení, že se na telegramu domlouvali útočníci, kteří mají na svědomí výbuch v petrohradském metru v roce 2017. Telegram přitom používá šifrovanou komunikaci a zdráhá se spolupracovat se státními úřady na tom, aby poskytoval „zadní vrátka“. 

Jenže v jádru se jedná o šikovnou službu, která je v Rusku velmi oblíbená. A to dokonce natolik, že ji využívají ke komunikaci i státní úřady a například během řešení koronavirové situace ji využívaly i krizové štáby a zveřejňovaly prostřednictvím Telegramu informace ohledně vývoje pandemie v Rusku.

Roskomnadzor odůvodnil úlitbu vůči Telegramu tím, že služba prokázala připravenost na boj proti terorismu. Tvůrce služby Pavel Durov k tomu uvedl, že v rámci Telegramu zavedli nové nástroje pro vyhledávání obsahu spojeného s terorismem či extremismem, nicméně zdůraznil, že se to obešlo bez zásahu do soukromí uživatelů.

Diskuze (14) Další článek: Nebyl to jen test. Tvůrci Firefoxu brzy spustí ostrou verzi svého VPN

Témata článku: Telegram, Rusko, Terorismus, Roskomnadzor, Komunikátor, Služba, Pavel Durov, Zak, Tvůrce, Státní úřad, Zákaz, ÚřadVybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si teď můžete zahrát

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Recenze sluchátek Huawei Freebuds 4. Lehčí o gramy, ale i bezdrátové dobíjení

Recenze sluchátek Huawei Freebuds 4. Lehčí o gramy, ale i bezdrátové dobíjení

** Varianta pro ty, kteří nemají rádi špuntová sluchátka ** Jsou extrémně lehká a pohodlná ** Mají také ANC, i když spíš jen jako doplněk

Jan Láska
ANCZcela bezdrátová sluchátkaRecenze
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály