Roskomnadzor vydal zprávu, že ode dneška nesmí část ruských firem používat pro komunikaci s klienty zahraniční aplikace. Konkrétně se to týká státních organizací a komerčních firem poskytující veřejné služby, novela zákona však primárně cílila na finanční společnosti (banky, pojišťovny apod.).
Rusko nechce, aby se na zahraničních serverech objevovaly osobní a finanční údaje tamní obyvatel a konkrétně jmenuje i devět komunikátorů, které firmy rozhodně nesmí využívat: Discord, Microsoft Teams, Skype, Snapchat, Telegram, Threema, Viber, WhatsApp, WeChat.
Prakticky se však týká všech, které pocházejí ze zahraničí, byť nejsou jmenované (Signal, Facebook Messenger). Na seznamu je paradoxně také „ruský“ Telegram, jehož provozovatelé ale ze země odešli a firmu zaregistrovali na Britských Panenských ostrovech a centrála sídlí v Dubaji.
Zákaz médií
Ruský cenzurní úřad loni napadla běloruská hackerská skupina Kyberpartyzáni a stáhla balík 1,5 TB dat. Web nvestigace.cz je jedním z těch, který do uniklých informací mohl nahlédnout. Balík mj. obsahuje seznam médií a organizací, které Roskomnadzor blokuje či které monitoruje.
„Z uniklých dat plyne, že v hledáčku cenzorů se octlo 1 490 mediálních zdrojů – 1 100 účtů na sociálních sítích, 237 federálních a regionálních médií, 116 stránek neregistrovaných jako média a 37 zahraničních titulů,“ píše Investigace.cz s tím, že Roskomnadzor zvýšil aktivitu v blokování protiputinovských příspěvků už v druhé polovině roku 2021.
Úřad blokuje i česká média píšící v ruštině. Na černé listině je poruštěná mutace Blesku inforující o válce na Ukrajině. Závadný byl článek o údajně nepravdivé zprávě, že ruská armáda unáší ukrajinské děti. Blokuje také přístup k blogům a sociálním sítím některých lidí ruské opozice, kteří trvale žijí v Česku.