Šifrování | E-mail

Rusko začalo blokovat šifrovaný ProtonMail. Vysvětluje to bombovými výhrůžkami

Foto: ProtonMail
Rusko začalo blokovat šifrovaný ProtonMail. Vysvětluje to bombovými výhrůžkami | Foto: ProtonMail

Další služba zaměřená na soukromí se bude muset rozloučit s Ruskem. Tamní vláda začala blokovat ProtonMail, e-mailového klienta poskytujícího koncové šifrování. Jako vysvětlení uvedla, že přes něj Rusové posílají falešné bombové výhrůžky, které pak nelze vypátrat. Podle zástupce firmy to k vyřešení problému nepovede.

„Obdrželi jsme zprávy, že ProtonMail a ProtonVPN jsou v Rusku částečně blokovány. Kontaktovali jsme úřady, aby blokaci odstranily co nejdříve to bude možné. Odsuzujeme tento jejich krok jako nepotřebné opatření, které slouží pouze k poškození obyčejných lidí,“ uvedl mluvčí firmy v prohlášení.

Dodal navíc, že pokud jde skutečně o posílání anonymních výhrůžek, pachatelé si rychle najdou jinou službu, takže blokování ProtonMailu není efektivní. Škodlivá aktivita bude pokračovat dále, zatímco Rusové přijdou o „efektivní nástroj, jak ochránit své soukromí“.  

K blokaci služby již jednou v Rusku došlo, a to loni, kdy policie rovněž obdržela několik falešných bombových výhrůžek. Ale opatření nemělo dlouhé trvání, takže je možné, že situace se bude opakovat. Není to ovšem jisté.

Zato je jisté, že Rusko své cenzorské aktivity neustále zintenzivňuje. Země si dokonce přeje vytvořit jakýsi „vlastní internet“, a to tím, že by provozovatelé připojení měli ve svých systémech nainstalovaná zařízení k hloubkové analýze paketů (DPI), která by umožňovala vládě blokovat přístup k určitým částem internetu. Rusko je testovalo minulý měsíc.

Mluvčí ProtonMail uvedl, že firma je ze situace smutná a bude hledat technické řešení, jak svou službu v zemi opět zprovoznit. „Ale není to jediné místo, kde se to děje. Amerika rovněž bojovala proti šifrování. Je nešťastné, že vidíme světové vlády, jaký mají přístup k otázkám kyberbezpečnosti,“ vysvětloval zástupce firmy.

ProtonMail se nicméně nyní v Rusku zařadil po bok jiné služby, StartMail, kterou vláda začala jen před pár dny blokovat ze stejného důvodu. Její šéf Robert Beens napsal v blogovém příspěvku, že jde o plošnou snahu ruských úřadů dostat přístup k veškeré šifrované komunikaci.

Diskuze (23) Další článek: Bitcoin v květnu čeká tzv. halving. Těžařům klesnou odměny, ale investoři jsou ve střehu

Témata článku: Internet, Země, Cenzura, Policie, Šifrování, E-mail, Rusko, DPI, Amerika, Trvání, Protonmail, Výhrůžky


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor