Rusko | Ukrajina

Rusko bez oblíbených dronů DJI. Sledujeme reakce digitálních firem na válku

  • Firmy zabývající se počítači, softwarem nebo digitálními službami se den za dnem přidávají k sankcím vůči Rusku
  • V tomto článku sledujeme, jaké sankce podniky vyhlašují
  • Řadíme je chronologicky, vybíráme ty nejdůležitější. Článek průběžně aktualizujeme
Rusko bez oblíbených dronů DJI. Sledujeme reakce digitálních firem na válku

Čtvrtek 28. dubna

DJI, čínský výrobce dronů, dočasně zastaví své obchodní aktivity v Rusku a na Ukrajině. Uvádí to ve velice krátkém oznámení, kde se odvolává na dodržování předpisů různých jurisdikcí „ve světle současných nepřátelských akcí“. Čína západní sankce odsuzuje, takže se jedná o poměrně nezvyklý krok.

Zdá se, že se DJI stal dokonce první čínskou technologickou firmou, která se stáhla. Jak jsme informovali dříve, v Rusku nadále působí např. počítačový gigant Lenovo. South China Morning Post poukazuje na to, že drony DJI jsou zřejmě používány ruským vojskem v rámci invaze na Ukrajinu.

To může být důvod, proč se výrobce od země aspoň dočasně distancuje. Po uvedeném obvinění se ocitl pod tlakem a drobnohledem. DJI na obvinění reagoval tak, že jeho drony jsou navrženy pouze pro civilní použití a mají lidem zlepšovat životy.

Pátek 22. dubna

SAP po dlouhodobých výzvách ze strany Ukrajiny úplně odchází z Ruska. V březnu v zemi již software a služby neprodával, stávajícím zákazníkům na základě smluv nadále poskytoval podporu. Firma však i podporu ukončí, jen zatím neví přesně, jak k tomu dojde.

Ukončuje rovněž poskytování cloudových služeb. Postupně i navyšuje finanční dary humanitárním organizacím. K uvedenému datu SAP daroval 3,7 milionu eur. Dodával produkty 53 ze stovky největších ruských firem.

Valve podle ukrajinského ministra pro digitalizaci obnovilo platby ukrajinským herním vývojářům. Firma musela upravit bankovní procedury.

Toshiba vyjádřila sympatie s oběťmi konfliktu a daruje 100 milionů japonských jenů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a organizaci Japan Platform, které poskytují podporu lidem utíkajícím před válkou. Dále přerušuje investice a příjem objednávek z Ruska.

OnlyFans omezuje svoje služby v Rusku. Ve vyjádření pro magazín Vice tvrdí, že se chce sloužit tvůrcům. Jenže kvůli omezením platebních systémů a omezením z ruské strany už tvůrcům v zemi nemůže sloužit. Proto dočasně pozastavuje ruské účty, které přijímají platby.

Diskuze (128) Další článek: Chrome 101 posiluje přednačítání stránek a přidává kontroverzní sledovací technologie

Témata článku: Sociální sítě, Microsoft, Apple, Windows, Google, Facebook, YouTube, AMD, Internet, Intel, SpaceX, Nvidia, Twitter, Spotify, Eurosport, Samsung, Amazon, USA, Elon Musk, Snapchat, Netflix, Válka, Google Pay, iPhone, Dell, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy