Rusko také bude muset zatáhnout novodobou Železnou oponu, protože pokud umožní lidem cestovat do jakékoliv demokratické krajiny, každému odborníkovi s dobře uplatnitelnými znalostmi bude jasné, že na západě ho bude čekat daleko lepší život ve srovnání s tím, co by mu kdy nabídlo Rusko. Nejnovější info!! Ruský deník Pravda právě napsal, že prezident Putin prý osobně rozhodl o nové rozvojové strategii. Ruský průmysl prý nebude své úsilí zbytečně tříštit na polovičatých řešeních, takže zcela vynechá fázi rozvoje polovodičů a veškeré úsilí vrhne do rozvoje celovodičů. Zase jsou o krok před námi!
Názor byl 1× upraven, naposled 19. 4. 2022 19:43
Nadpis krásně vystihuje jádro pudla. Když všechno půjde podle plánu. Kdy šlo v Rusku naposledy něco podle plánu? Já naopak vím naprosto přesně, jak ambiciózní "křemíková desetiletka" dopadne. Protože když v Rusku stát přerozděluje na něco peníze, dopadne to vždy stejně. Většina se rozkrade na luxusní jachty oligarchů a nevyprodukuje se nic. Vidíme to dnes na Ukrajině, kde musí Rusové sahat k vysloužilé sovětské technice, protože ty supermoderní zbraně 21. století, kterými se chlubí na přehlídkách, prostě nemají. Jak by taky mohli, když se peníze na ně rozkutálely do kapes hrstky mocných. A s čipy to dopadne zrovna tak. V roce 2030 bude mít Rusko ve výrobě čipů za západem zpoždění 30 let. Jestli se do té doby nerozpadne...
" Kdy šlo v Rusku naposledy něco podle plánu? " Snad jedině holodomor... Ani ty pogromy a koncentráky na Sibiřy nešly podle plánu...
Tipuju, že bez přístupu k západním technologiím jim stejně nezbyde nic jiného než vysekávat tranzistory do křemíku dlátama v manufakturách.
Názor byl 1× upraven, naposled 19. 4. 2022 14:19
Dobrý den, jsem z vlády a přišel jsem vám pomoc. Aneb kam strčí prsty vláda, tam dvacet let tráva neroste.
Jsem zvědavý, jak to dopadne. Ty nanometry vypadají opravdu dost pozadu 😀 na druhou stranu pro spoustu věcí dostačují.Třeba se v tom projeví i další pokrok v rámci architektonických prvků, i jiných aspektů polovodičové výroby, nejde přece jenom o nanometry.Vypadá to, že Rusové budou za pár let místo smartfounů nosit 45 kg ocelové krabice s textovým displayem, se kterým budou přistupovat na své plaintextové sociální sítě. O moc víc si s 200 MHz MIPSem na 90 nm výrobě vyskakovat nebudou.Pro armádní použití je těch 90 nm v pohodě. Na tom postavíte letadla, drony, rakety, tanky. Nebudou mít ty nejlepší AI akcelerátory, ale ty zase zvládnou dovézt z Číny. Armáda a bezpečnostní složky budou ty poslední, na které ekonomické sankce dopadnou. I kdyby půlka Ruska neměla co žrát.Každopádně věřím, že tohle technologické odříznutí povede k větší kreativitě ruských bastlířů a hackerů, kteří jsou už teď vyhlášení. Těším se, s jakým aternativním využitím u nás vysloužilého elektronického odpadu přijdou.
Názor byl 2× upraven, naposled 19. 4. 2022 11:22
Na různé microcontrollery to stačí, ale vláda to chce dostat i do PC a mobilů. Tam už půjde o těžkou konkurenční nevýhodu. Tam ještě dost ztrácí i Čína, která je přitom o parník před Ruskem.
Do PC a mobilů to smysl moc nedává, a tam si myslím, že je právě bude zásobovat Čína. A jak píšete, i tam budou hodně pozadu, ale ne natolik, aby se nedostali na internet, sociální sítě, a nezahráli si nějaké jednoduché hry. Což je to, co dneska většinový uživatel smartfounu tak nějak očekává.
Miniaturizace je důležitá, jednak velikost opravdu není nezanedbatelná věc, dále se s tím veze i spotřeba, která já u dosti nasazení docela důležitá věc (výdrž, teplota, chlazení atd.)Zdar Max
Jistě, ale nemusí tím vyrábět zrovna nejmodernější výpočetní čipy. Může se to hodit právě na mikrokontrolery nebo třeba výkonové integrované obvody.Podle mě je s čipy pro mobily bude zásobovat Čína, protože to na téhle technologii vážně nemá smysl.
Kreativita postavená na čem? Rusko bylo vždy technologicky pozadu (hw) a to mělo otevřeny všechny nákupní kanály na Západ. V okamžiku, když nebudou mít přístup k licencím na software, který je zapotřebí pro vývoj pokročilé litografie, možná nebudou mít k dispozici ani licenci ARM (podle mně reálná možnost), nebudou mít přístup k litografickému HW, dostanou se do doby kamenné. Čína je nevytrhne, protože ani oni nemají k dispozici veškeré technologie a klíčové technologie si licencují od Západu. A nebudou ohrožovat svůj business kvůli Rusku, které je jim upřímně u zádele a potřebují jen Ruskou ropu a zemní plyn. Takže suma sumárum, z ho*na bič neuplete ani "šikovný" ruský mužik.
Kreativita postavená na nedostatku. Podobné to bylo tady za socíku, co Čech, to kutil. A Rusko tohle dostalo o úroveň výš. Tím nemyslím, že si Voloďa bude doma vyrábět čipy, ale například bude schopen vyrobit náhradní rádio do auta z CD mechaniky, starého routeru a lepící pásky. Obrazně řečeno.Licence na ten pokročilý software asi moc řešit nebudou, spíš je otázka, jestli k němu budou mít přístup. Rozhodně USA nevyhlásí Rusku válku jenom proto, že využívají nelegálně jejich software. To je výhoda vysoké izolace, prostě už vám nemají co sebrat, ale vy jim uždibovat můžete. U takhle specializovaného software je ale klidně možné, že funkční ukrást prostě nepůjde, že si ho sami nebudou schopni nasadit a používat.Izolace Ruska a následný ruský přístup k licenčnímu právu akorát urychlí přechod na SaaS, a z toho moc radost teda nemám. Ale ono by k tomu došlo asi i bez toho, jen pomaleji.Nečekám, že jim ta kreativita a kutilství vyrovná technologickou zaostalost, to ani omylem. Těším se, co zajímavého to přinese, protože my dneska vyhazujeme spoustu funkční elektroniky, která morálně zastarala, ale pro Rusko, které bude najednou o 20 let pozadu, se může jednat pořád o dobře využitelnou věc.
Názor byl 1× upraven, naposled 19. 4. 2022 12:50
"přistupovat na své plaintextové sociální sítě"... návrad do civilizovanějších dob internetu? A nemůžeme to zavést i tady?
Mně teda na azbukových symbolových displejích nic moc civilizovaného nepřijde, ale proti gustu...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.