Rusko

Ruská firma smazaná z Facebooku žaluje síť za omezení svobody

Ruská firma smazaná z Facebooku žaluje síť za omezení svobody

Často slýcháme, jak Facebook, Twitter a další mažou po tisících ze svých sítí trollící a dezinformační účty. Málokdy se ale dozvídáme, zda toto mazání má nějaké pokračování nebo zda se účty brání. Oni se totiž občas skutečně brání - jeden z nich právě podal na Facebook žalobu kvůli diskriminaci a omezování svobody slova, informuje agentura Reuters.

Případ se týká ruské firmy Federální agentura zpráv známé jako FAN, která byla z Facebooku vymazána v rámci velké dubnové čistky, kdy se sociální síť zbavila několika tisíc účtů, které vyhodnotila jako problematické a ovlivňující názory občanů.

Mazání se tehdy týkalo hlavně účtů, které měly něco společného s nechvalně proslulou ruskou firmou Internet Research Agency (IRA), jež je známá jako továrna na dezinformace. IRA byla v březnu letošního roku sankciována kvůli údajnému vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a Facebook mazání provedl v návaznosti na toto rozhodnutí.

Síť spojitost vyhodnotila proto, že FAN a IRA sdílely v Rusku jednu budovu. FAN navíc zaměstnávala Elenu Alekseevnu Khusyaynovu, ruskou úřednici, která byla v říjnu obviněna z ovlivňování zmíněných voleb. Měla stát v čele projektu Lakhta, který se tímto ovlivňováním zabýval.

FAN se ale brání, že s projektem Lakhta nemá nic společného a Khusyaynova dělala ve firmě jen rutinní práci. Sama sebe firma popisuje jako nezávislého vydavatele legitimního zpravodajství ve veřejném zájmu a vymazání z Facebooku si bere osobně. V žalobě proto požaduje odškodnění za újmu, kterou utrpěla a znovuobnovení svého účtu. FAN tvrdí, že Facebook ji diskriminoval na základě jejího ruského původu a omezil její svobodu slova.

Má žaloba šanci na úspěch? Reuters oslovil bývalého prokurátora Renato Mariottiho, který tvrdí, že minimální. „Můžu s jistotou říct, že tato žaloba nebude úspěšná. Přijde mi to hlavně jako PR akce,“ uvedl.

Diskuze (36) Další článek: Tvůrci Pokémon Go budou vytvářet hry pro turisty. Pod záštitou OSN

Témata článku: Facebook, Fake News, Twitter, Rusko, Soudy, Ruský původ, Účet, Mazání, Síť, Federální agentura, Reuters, Fan, Žaloba, Veřejný zájem, Sociální síť, Rutinní práce, Nezávislý vydavatel, Letošní rok, Omezení svobody, Ruská firma, Svoboda


Určitě si přečtěte

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů