Kryptoměny | Těžba | Rusko

Ruská centrální banka chce utáhnout šrouby. Snaží se zakázat těžbu, platby i investice do kryptoměn

Ruská centrální banka ve své čtvrteční zprávě s názvem „Kryptoměny: Trendy, rizika a opatření“ vyzvala k plošnému zákazu těžby kryptoměn i jejich používání. Deník The Moscow Times tento záměr prezentuje tak, že „spekulativní poptávka“ je hnací silou rychlého růstu decentralizovaných kryptoměn a hrozí, že na trhu vznikne bublina.

„Kryptoměny mají také znaky finanční pyramidy, protože růst jejich ceny je z velké části tažen poptávkou, kterou projevují noví účastníci trhu,“ uvedla Centrální banka Ruské federace. Usiluje primárně o to, aby finančním institucím zakázala investovat do kryptoměn a provádět s nimi jakékoli operace.

Utahování šroubů

Centrální banka rovněž navrhuje zákaz kryptoměnových burz a jakýchkoli platforem, které umožňují oběh kryptoměn. Odhaduje, že transakce ruských občanů s decentralizovanými kryptoměnami dosahují v přepočtu více než 100 miliard korun ročně.

Zpráva přirovnává kryptoměny k Ponziho schématu, čímž je označuje za podvodné investiční operace, kde investoři svěřují provozovateli fondu peníze za účelem jejich zúročení, avšak provozovatel tyto peníze dále neinvestuje, a namísto toho pouze vyplácí prostředky fondu jen některým investorům.

Autoři zprávy dále tvrdí, že kryptoměny mají vysoce volatilní povahu a jsou využívány jako nástroj pro nezákonné činnosti. Zpráva rovněž varuje, že mohou představovat riziko pro finanční suverenitu a mohou pomáhat lidem vyvést peníze z národního hospodářství.

A samozřejmě: ekologie!

Častým argumentem proti kryptoměnám je jejich uhlíková stopa. Zaznívá pochopitelně i v tomto případě – návrh na zákaz těžby kryptoměn je zdůvodněn ohrožením finanční stability prostřednictvím „neproduktivní spotřeby“ elektrické energie „a realizací ruské ekologické agendy“.

V Rusku platí ohledně kryptoměn poněkud rozporuplná pravidla. Zatímco provádění transakcí je již nyní nelegální, investování a nákup kryptoměn prostřednictvím burz je povolené. Nyní banka požaduje posílení zákazu plateb a zavedení přísných trestů za případné porušení.

Poté, co Čína v květnu loňského roku zakázala těžbu kryptoměn, drží Rusko v rámci celosvětového žebříčku třetí místo za Spojenými státy a Kazachstánem. V případě, že by na návrh ruské centrální banky byla úplně zakázána těžba, by patrně došlo k další změně pořadí.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (96) Další článek: Při videohovoru přes Skype vás mohou zabírat dvě kamery. Jedna na počítači, druhá na mobilu

Témata článku: Kryptoměny, USA, Těžba, Čína, Rusko, Peníze, Investice, Kazachstán, Investor, Centrální banka, Transakce, Rusk, The Moscow Times, Burza, Zákaz, Ruská federace, Platba, ŠroubSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Phonopolis je novinka od studia Amanita Design. Vezme nás do dystopického světa vytvořeného z papíru

Phonopolis je novinka od studia Amanita Design. Vezme nás do dystopického světa vytvořeného z papíru

Po včerejším oznámení od Bohemia Interactive tady máme novinku od dalšího českého studia.

Martin Nahodil
PhonopolisOznámení
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Ajaj, jsem ve špatné dírce. Neúmyslně strčený špendlík do mikrofonu ještě nemusí znamenat návštěvu servisu

Ajaj, jsem ve špatné dírce. Neúmyslně strčený špendlík do mikrofonu ještě nemusí znamenat návštěvu servisu

** Mikrofony mají stejný rozměr jako zdířka šuplíčku na SIM ** Nemůžete mikrofon špendlíkem náhodně poškodit? ** Podívejte se, jak obstála pětice testovaných telefonů

Martin Chroust
SIMJerryRigEverything