Ruce pryč od OS/2

IBM řekla definitivní „ne“. IBM nemá zájem na nové klientské verzi OS/2.
Když v roce 1996 firma IBM uvedla na trh operační systém OS/2 Warp 4.0, v odborných časopisech se objevovalo mnoho článků označujících OS/2 jako systém budoucnosti. Ani za několik let však IBM nedokázala zajistit pro OS/2 dostatečnou základnu firem, které by vytvářely programy a především nedokázala získat pro tento operační systém dostatečný počet uživatelů. Mnohokrát jsem v novinách našel větu ,,OS/2 je mrtev“ a vždy mě dokázala dokonale naštvat. Kdybych ji ale našel v novinách dnes, mohl bych jenom souhlasit. Po 6 měsících jednání, kdy kanadská společnost Stardock nabízela IBM pomoc při vytvoření nové verze klienta OS/2, IBM řekla definitivní „ne“. IBM nemá zájem na nové klientské verzi OS/2.

Operační systém OS/2 se tak stává opravdu mrtvým. Je jen otázkou času, jak dlouho může zůstat mezi ostatními systémy konkurenceschopný. Firma IBM označila OS/2 jako živoucí platformu pro e-business a nadále bude podporovat OS/2 pouze jako server pro elektronický obchod. I nadále budou vycházet opravné balíky, avšak základ OS/2 je již 3 roky starý a obávám se, že bez některých zásadních změn je tento systém dozajista mrtev. Těch několik milionů uživatelů OS/2 může tedy přesedlat na Linux, systém, který v současnosti hýbe světem.

,,Systém OS/2 je mrtev. Znovu. Definitivně v tuto chvíli,“ řekl Adrian Gschwend, podle CNN jeden z optimističtějších uživatelů tohoto systému, hlava projektu Netlabs, který pro OS/2 slibuje software zdarma. Aby se OS/2 znovu proměnil v opravdový operační systém, musel by se stát zázrak. Určitě je to ale škoda, vždyť třeba stabilitou se k OS/2 řada ostatních operačních systémů nemůže ani přiblížit.

Zdroj: Computer 21/99

Diskuze (5) Další článek: Monitory Philips 105B10 a 107B10: kancelářští braši

Témata článku: Software, Linux, Dostatečný zájem, Zázrak, Dostatečná změna


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor