RSS změnilo internet, webům se ale může vymstít

RSS se proměnilo z prostého sdílení seznamu článků do pokorčilých čteček a zpravodajských agregátorů. Dnes skoro nemusíte navštěvovat cílový web, což se mnohým nelíbí.

Když byste se ještě před několika málo lety zeptali průměrného čtenáře Živě.cz, jakou používá čtečku RSS zdrojů, možná byste rozpoutali vášnivou diskuzi a vzduchem by létala slovíčka jako FeedDemon, NewsGator, RSSOwl a další.

Jenže to je všechno minulost. Když jsme se před rokem formou ankety zeptali, jakou desktopovou čtečku RSS máte nejraději, 79 % z vás si vybralo možnost „Jiná“, protože desktopové čtečky jsou na ústupu. Pod slovíčkem „Jiná“ se povětšinou skrýval univerzální a dnes už tak trochu standardní Reader od Googlu.

RSS historický

Historie RSS sahá do roku 1999. Tehdy se objevila první verze 0.90, za kterou stál tehdejší Netscape, který RSS také jako první nasadil na svůj web. Od té doby se formát RSS změnil jen kosmeticky a přetrvává dodnes jako zkratka pro slovní spojení Really Simple Syndication.

RSS je tedy společně s dalšími okrajovějšími technikami způsob, jak rychle sdílet nějaký organizovaný balík informací. Tímto balíkem byl po dlouhá léta seznam článků na zpravodajských webech. Aby nemusel čtenář cílový web navštěvovat stále dokola, ve čtečce se mu periodicky stahoval XML soubor se seznamem článků ve formátu RSS a bylo vystaráno.

RSS univerzální

Nicméně doba pokročila a z RSS se stal mnohem univerzálnější systém výměny seznamů. Upravte pár detailů, odkazy na články zaměňte za odkazy na MP3 soubory a vznikne podcast. Udělejte to samé s videem a máte po ruce vodcast. Sdílejte skrze XML a RSS v podstatě jakákoliv strukturovaná data a máte po ruce jednoduché API, jak to dělá třeba hudební web Last.fm, který vám ve formátu RSS předá třeba seznam nejposlouchanějších interpretů.

Klepněte pro větší obrázek
Jednou z přežívajících desktopových RSS čteček je třeba FeedDemon

RSS není vynález století, je to v podstatě zcela běžný textový XML soubor, jeho kouzlo ale spočívá v tom, že jej za svůj přijal celý internet a RSS se tak stal nepsaným standardem.

Zabiják původních webů?

Pokud RSS v prvních letech své existence sloužil jako jednoduchý systém pro sdílení titulků článků s velmi krátkým popiskem a odkazem na originál, v polovině prvního desetiletí nového milénia se začal trošku měnit. Vyšla verze 2.0, která do formátu přidala několik dalších definic, ale mnohem důležitější je to, že mnohé weby začaly do RSS vkládat nejen krátké popisky, ale v podstatě celé články.

Klepněte pro větší obrázek
Přečtete si uvodníky, pak někam klepnete. Bez RSS a agregátorů byste museli kontrolovat web po webu. Pro zdroje na seznamu je to výhodné v případě, že je tu relativně vysoká pravděpodobnost, že občas klepnete i na jejich odkaz. Stejně tak tu ale zůstává riziko, že si skutečně vystačíte pouze se stručným a výstižným úvodníkem.

První softwarové seznamy RSS zdrojů se tedy začaly měnit skutečně v plnohodnotné čtečky, díky kterým jste se ani nemuseli podívat na cílový web. Nastala tak poněkud paradoxní situace, která trvá dodnes. Některé okrajovější weby se díky agregátorům a RSS dočkaly zajímavé popularity, nikoliv ovšem faktické návštěvnosti – všichni si totiž jejich články četli pouze z čteček a na cílový web, který mohl být obalený třeba reklamou, zamířilo už relativně menší procento čtenářů.

RSS překrytý novýmí službami

Dnes se samotný RSS formát a XML soubor ponořil ještě hlouběji a je zcela překrytý hromadou agregátorů a webových derivátů. Nad RSS z různých zdrojů v podstatě vznikají zcela nové služby, které vypadají jako běžný zpravodajský web, nicméně nemají ani jednoho redaktora. O vše se stará a vše řídí RSS, jelikož jde pouze o agregátory. Nejinak je tomu v případě Google News na obrázku výše.

 

Znáte službu Yahoo Pipes, ve které můžete původní RSS pomocí grafického designéru proměnit do něčeho úplně jiného a nového?

 

Výsledkem pak může být ještě větší paradox: webový agregátor pomocí RSS sesbírá a profiltruje základní zdroje a skutečný čtenář pak pomocí RSS čte ve své čtečce obsah z tohoto agregátoru. Pokud původní web vkládá do RSS celý článek, možná koncového čtenáře nepřinutí, aby jeho web vůbec někdy navštívil. Nebude mít jediný důvod.

Google Reader jako standard

Velmi pozoruhodnou pozici má v tomto světě Google Reader. Sám o sobě se totiž stal platformou, nad kterou je postavena hromada aplikací. Reader je osobní agregátor, který si naplníte RSS zdroji a můžete je pak číst v jeho webovém prostředí. Stejně tak si ale můžete stáhnout některou z mnoha softwarových čteček pro desktop a dnes hlavně mobil a tablet a napojit Reader přímo do ní. Reader je tedy agregátor, ale zároveň i poskytovatel a to je nakonec i důvod jeho dnešní popularity.

Klepněte pro větší obrázek
Google Reader se v průběhu let stal nejoblíbenější RSS čtečkou a osobním agregátorem. Dnes jej jako zdroj používají desítky čteček pro desktop, mobil a tablet.

Díky tomu, že do RSS stále více webů vkládá kompletní HTML kód svých článků a o správu většího množství zdrojů se stará právě třeba Google Reader, mohou se programátoři a designéři věnovat také zcela novým formám zobrazení. RSS čtečka tedy už nemusí být pouze aplikace či web s nudným rozhraním, které v podstatě vypadá jako poštovní klient, ale může vypadat jako skutečné elektronické noviny, nebo třeba jako fotogalerie, která agreguje pouze fotografie. K čemu je to dobré? Představte si, že budete odebírat RSS třeba z nějakého fotoblogu či komiks. Pak může být rozhraní galerie skutečně ideální.

 

Věděli jste, že se Google Reader před dvěma lety snažil uměle odebírat i ty weby, které RSS nenabízely?

 

Co když lidé přestanou chodit ke zdroji?

Poslední roky však RSS a jeho nekontrolovatelnost začíná narážet na ekonomická oddělení velkých producentů. Ti si začínají uvědomovat, že sice díky syndikaci mohou usnadnit život svým čtenářům, velké agregátory jim ale odebírají čtenáře, kteří pak na cílový web nedorazí, přitom jej ale zatěžují. RSS totiž už dávno neobsahuje pouze prostý text bez formátování, ale pochopitelně i již zmíněné odkazy na fotky, audiovizuální obsah aj.

Klepněte pro větší obrázek
Royal Pingdom je skvělý infografický blog. Už si ale ani nepamatuji, kdy jsem naposledy navštívil jeho skutečnou stránku – vše je zprostředkované skrze čtečku RSS.

Pokud si pak čtenář otevře článek v nějakém tom svém agregátoru, nenavštíví cílový web, bude ale čerpat jeho datové prostředky. Tím, že nenavštíví cílový web, nezobrazí se ani všudypřítomná reklama, která tvoří jediný zdroj příjmů drtivé většiny webů. V tomto světle se není čemu divit, že se sice velcí producenti snaží zachovat současný stav rychlého šíření článků do světa, zároveň ale chtějí z agregátorů vymámit i nějaký ten bakšiš – licenční poplatek.

Jakou používáte čtečku vy? A používáte vlastně vůbec RSS, nebo chodíte na stránky přímo a necháváte se tedy překvapit, co najdete v cíli?

Diskuze (65) Další článek: Nechce se vám číst? Životopis Jobse v češtině vyjde jako audiokniha

Témata článku: Web, Technologie, RSS, Rychlé šíření, Jediný zdroj, Krátký článek, Paradoxní situace, Vybraný formát, Nudný život, Původní data, Velká popularita, Vysoká pravděpodobnost, Foot, První článek

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů