RSS Point 2: náskok díky RSS

Ačkoliv je RSS Point českým produktem, může bez problémů konkurovat i mnohem známějším zahraničním čtečkám kanálů RSS. Nová verze s sebou navíc přináší modernější vzhled a další funkční novinky. Jak si RSS Point vedl v našem redakčním testu?

Plusy a minusy
+ katalog zdrojů
+ filtry
+ čeština
- stále betaverze
- nefunkční přejmenování
- absence nastavení označování zpráv
RSS je zkratka anglického spojení Resource Description Framework Site Summary. V podstatě jde o formát XML využívaný převážně pro rychlou distribuci novinek na webových serverech. Dnes už prakticky na internetu nenajdete profesionální webové portály, které by neměly vlastní RSS kanál. RSS se za velmi krátkou dobu stalo nástrojem pro jednoduché sledování aktuálního dění. Není proto divu, že i čtečky kanálů jsou stále lepší a lepší.

Související odkazy

Slovník
betaverze
freeware
PDA
RSS
server
shareware
URL

Jedním z mnoha takových je aplikace RSS Point. V uplynulých měsících se zdálo, že sláva tohoto nadějného projektu pomalu zaniká. Aktualizace první verze produktu dlouho nepřicházely a uživatelé se pomalu začali poohlížet po alternativních aplikacích. Nedávno se však na zcela novém webu autora objevila betaverze druhého pokračování RSS Point. A změn doznalo nejen grafické prostředí.

Vyberte si

Síla RSS Point však tkví nejen v samotné aplikaci, ale také její propojenosti s vlastní internetovou databází RSS zdrojů FeedCat. Do FeedCat může svůj RSS kanál přidat prakticky každý. Stačí jen vybrat správnou sekci a za chvíli máte reklamu vlastního webu naprosto zdarma. V současné době obsahuje katalog více než osm tisíc zdrojů a každý den přibývají nové a nové.

 

Katalog zrdojů přímo v programu... * ...a na webu

Filtrovat zdroje je možné nejen podle kategorií, ale také jazyků. Nedělá-li vám tedy angličtina problémy, jednoduše získáte větší množství informačních zdrojů přehledně seřazených na jednom webu. Přímo na serveru se lze přečíst aktuální novinky, které RSS kanál podává nebo jediným kliknutím přidat zdroj do vaší oblíbené čtečky. Kromě RSS Point je podporováno na deset dalších konkurenčních produktů. Pokud jste přidali vlastní zdroj, máte možnost jednoduše prověřit jeho kompatibilitu s RSS čtečkami pomocí Feed Validatoru. Stačí u zvoleného kanálu klepnout na odkaz Kontrola formátu zdroje.

RSS Validator

Co je české…

Autorem RSS Point je vývojář Michal Řepásek. Už jeho jméno napovídá, že s češtinou nebude mít aplikace sebemenší problémy. Protože však český jazyk nepatří ve světě k nejrozšířenějším a nepokusit se překročit hranice státu s kvalitním programem by byla škoda, jazykové rozhraní lze jednoduše změnit na slovenské nebo anglické.

Všechny zdroje si můžete pro vyšší přehlednost řadit do složek. Kromě standardních složek vytvořených uživatelem jsou k dispozici i speciální adresáře. Ty slouží jednak pro jednodušší zobrazení všech stažených zpráv a jednak pro odkládání důležitých nebo jinak významných položek, které budete dále zpracovávat. Oblíbené položky označené ve výpisu sponou tak setřídíte na jedno místo a méně podstatné nebo okrajové pak jednoduše odložíte bokem, aby vám nepřekážely při práci.

 

Klasické zobrazení * oblíbené položky

Přečtěte si

Zdroje obsahující nepřečtené položky jsou hned po stažení označeny tučně. V závorce za názvem složky navíc najdete počet nepřečtených příspěvků. Přestože můžete složky libovolně přejmenovávat, během načítání novinek je bohužel obnoven původní název zdroje. Tato funkce je tedy prakticky nepoužitelná, což je trochu škoda. Především zbytečně dlouhé názvy značně znepřehledňují orientaci.

Stahování zpráv probíhá buď automaticky v předem stanovených časových intervalech nebo manuálně po kliknutí na příslušné tlačítko resp. použitím klávesové zkratky. Způsob zjišťování je závislý především na druhu internetového připojení a jeho datových limitech.

 

Nastavení stahování * volby zobrazení

Pokud vás zajímá jenom určitý druh zpráv, lze využít filtrování. Podle klíčových slov umístěných Ve zprávě se pak bude stahování řídit. Na vyhovující zprávy vás aplikace upozorní zvukovým znamením nebo informačním e-mailem. Toho lze jednoduše využít například tehdy, jste-li na cestách a chcete mít aktuální přehled. Necháte si vyhovující zprávy odeslat na e-mail, z mobilního telefonu nebo PDA, pak e-maily stáhnete a hned víte, co se kde šustlo.

 

Nastavení filtrů

Máme tu novinku

Čtení zpráv je velice podobné práci s e-mailovými klienty. Úplně vlevo najdete seznam složek, vpravo nahoře pak výpis zpráv a pod ním podokno pro čtení. Po klepnutí na titulek v seznamu se v podokně zobrazí krátký popisek. Po chvilce se pak zpráva označí jako přečtená. Nastavení intervalu, po němž se takto zpráva označí, bohužel chybí. Na rozdíl od poštovních klientů nenabízí podokno jen samotný text zprávy. V hlavičce je kromě složky, autora, zdroje a titulku zobrazena také kompletní URL. Chcete-li si příspěvek přečíst celý, stačí tedy díky vložené URL poklepat na jeho titulek. Příspěvek se následně automaticky otevře v novém okně předem zvoleného internetového prohlížeče. Druhou možností je využít přímo podokno čtení. V zápatí jsou umístěny tři karty. Standardně je příspěvek prohlížen s aktivovanou kartou Popis. Karta Náhled zobrazí originální webovou stránku, ovšem v textové podobě bez grafiky. Díky záložce Originál lze čtečku využít i jako internetový prohlížeč a zobrazit kompletní stránku včetně formátování a grafických prvků. Další možnosti práce s příspěvky nabízí ikony v pravém horním rohu podokna čtení.

 

Vzhledy podokna čtení: popis * náhled * originál

Upozorňování na nové zprávy probíhá ve stylu Outlooku v podobě zobrazení informačního pop-up okna. Nechybí samozřejmě nastavení průhlednosti nebo doba jeho zobrazení na pracovní ploše. Druhou možností, jak dokáže program upozornit na novou položku, je tzv. OSD. Titulek nového příspěvku je pak zobrazen přímo na ploše libovolnou barvou s libovolnou průhledností a velikostí písma.

 

Nastavení pop-up okna... * ...a OSD upozorňování

Jakýmkoliv směrem

Důležité jsou však nejen aktuality, ale i jejich export případně import. Přecházíte-li na RSS Point z jiné čtečky, jistě přijde vhod plná podpora formátu OPML pro jednoduché přenesení seznamu zdrojů. Stejně tak jednoduše lze z RSS Pointu zdroje do OPML exportovat. Kromě OPML si aplikace hravě poradí i například s XML souborem generovaným asi nejznámějšími čtečkami RSS kanálů – FeedReaderem a RSSReaderem. Pokud budete chtít svoji čtečku propojit s vlastní webovou aplikací, využijte možnost vytvoření blogrollu ve formátu HTML nebo CSV.

Neméně zajímavou možností jsou tzv. mobilní profily. Protože nenosíte svůj počítač stále s sebou, může se stát, že budete potřebovat přečíst aktuální informace z RSS zdrojů, ale nebudete mít jejich přesné adresy. Díky mobilním profilům si ale jednoduše vytvoříte unikátní ID seznamu zdrojů, které je následně uloženo na internetu. Z programu RSS Point na jakémkoliv jiném počítači pak jenom zadáte ID (příp. ještě heslo) profilu a během chvilky se před vámi rozprostírá tabulka se seznamem všech uložených RSS kanálů.

 

Seznam profilů * import zdrojů z mobilního profilu

Má šanci

V konkurenci mezi ostatními čtečkami RSS kanálů se RSS Point rozhodně neztratí. Ba možná i naopak bude svými funkcemi nad ostatními často výrazně vyčnívat. Kromě několika zmiňovaných chybiček má RSS Point ještě jednu drobnou vadu – nejde totiž o freeware, ale placený software. Za osobní uživatelskou licenci však zaplatíte pouhých 390 Kč, což je ve srovnání s podobnými produkty velice lákavá nabídka.

Možností, které RSS Point nabízí, je mnohem více, než bylo možné najít ve výše zmiňovaném výčtu. I přesto je ale jeho použití velice jednoduché a intuitivní. Stačí si prohlédnout nabídky a hned víte, kde co hledat. A pokud upřednostňujete ověřené informace, pak si seznam vlastností programu prohlédněte na jeho domovských stránkách.

RSS Point 2 beta 9
Čtečka RSS kanálů
autor Michal Řepásek
licence shareware
web http://www.rsspoint.cz/
cena 390 Kč
velikost instalátoru 2,28 MB
operační systém Microsoft Windows 98/ME/NT 4.0 (SP5+)/2000/XP

Diskuze (19) Další článek: Windows XP Media Center 2005 budou asi v srpnu

Témata článku: RSS, Download, Mobilní katalog, Point, Důležitá složka, Spona, POI, Zvolená složka, Zdroje, Oblíbený program, Oblíbený web, Kanál, LNG, Ostatní čtečky, Lákavá nabídka


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11