RSS – tři písmena, která mění internet

S oranžovou ikonou s nápisem RSS se už rok a půl setkáváte i na Živě. Pro řadu uživatelů internetu je ale systém, který dokáže doručovat informace o nových článcích na webu, stále věcí neznámou a nepoužívanou. Pojďme si tedy říct, co RSS umí nabídnout a jak jej nejlépe využít.
RSS – tři písmena, která mění internet

Technologii RSS lze jednoduše popsat jako chobotnici, která pravidelně kontroluje zadané zdroje informací a uživatele informuje o novinkách, jež našla. V praxi to znamená, že pokud jednou navštívíte stránku, podporující RSS, a přidáte ji do své čtečky RSS kanálů, pokaždé, když se na takové stránce objeví nový text, počítač vás na tuto novinku upozorní.

Nejlepší způsob využití

Formát RSS (i čtečky tohoto formátu, které se někdy označují jako RSS agregátory) se začal šířit ve svých prvopočátcích díky další technologii, publikačním systémům pro blogy. Velký počet webových stránek s nepravidelně aktualizovanými informacemi představuje pro RSS ideální způsob využití.

U zpravodajských deníků i v online podobě bylo ještě před několika lety obvyklé, že o půlnoci vyšla řada článků a přes den se obsah stránek příliš neměnil. Čtenář tak mohl každé ráno u první pracovní kávy přehlédnout své dva oblíbené weby. Pokud ale chtěl zjišťovat, co se objevuje na blozích, které ho také zajímají, mohl navštívit třeba deset blogů, na kterých přitom žádná novinka nebyla. Nebo naopak zjistil, že mu utekla aktuální informace, třeba o důležitém srazu, která byla publikována hodinu po jeho návštěvě serveru. Těmto situacím RSS při správném použití dokáže snadno předcházet.

Pokročilí uživatelé internetu kromě RSS znají pravděpodobně také další formáty pro "syndikaci" - ATOM, ICE, OML, OPML nebo SyncML, běžného uživatele ale tyto zkratky trápit nemusejí. Většina čteček RSS totiž zvládne v těchto formátech zobrazení žádaných informací (minimálně ve formátu ATOM, který je druhý nejrozšířenější).

Trocha historie

Obdobným způsobem, tedy tlačením informací z definovaných informačních zdrojů nebo tematických okruhů k uživateli, fungovala služba PointCast. Ta v rámci proprietárního protokolu zobrazovala uživateli informace ze smluvních zdrojů, ať už při aktivním otevření aplikace nebo ve formě šetřiče obrazovky.

I přes výborný nápad, jehož genialitu potvrzuje rostoucí obliba RSS, však PointCast narazil na problémy, které z části vyvolal úspěch této aplikace. Odezva systému začala být pomalá, jak rostl zájem uživatelů, a ani internetové přípojky nebyly v devadesátých letech designovány pro plynulé doručování většího množství informací, i když tento problém se týkal spíše firemních připojení. Svou činnost PointCast ukončil v únoru 2000, kdy jej odkoupila společnost EntryPoint.

Roku 2000 zaznamenal nástup pokračovatel principu, jehož přinesl PointCast, a to RSS 1.0 (tato zkratka skrývá několik různých názvů podle verze tohoto komunikačního protokolu). Pro všechny verze od 0.9x po 2.x však platí jeden styčný bod, tím je použití jazyka XML, který znamenal určitý přelom pro celou oblast elektronického publikování.

Vývoj této technologie začal už v roce 1996. První zpravodajský zdroj, který RSS ve verzi 0.9 používal, byl portál MyNetscape, prvním čistě zpravodajským serverem s podporou RSS byl Variety.com. V uplynulém roce začala RSS používat například agentura Reuters a celá řada významných informačních serverů jak ve světě, tak i v České republice.

Jak RSS používat

Využití možností, které poskytuje formát RSS, závisí na způsobu, jakým k této technologii přistoupíme. Zásadní věcí je volba čtečky RSS kanálů. K dispozici jsou v podstatě čtyři základní typy čteček. Jde o samostatné aplikace, čtečky integrované do webového prohlížeče, čtečky integrované do klienta elektronické pošty a také webové RSS čtečky, které zpřístupňují svůj obsah po přihlášení na webovou stránku.

Každý z těchto přístupů má své výhody a nevýhody, které vyplývají ze způsobu, jakým se s nimi pracuje. Pro maximální využití možností RSS je důležité, aby čtečka podporovala automatické aktualizace po uplynutí doby stanovené samotným uživatelem. To je důležité právě u zpravodajských serverů, kde se informace objevují v průběhu dne.

Stránku, která nabízí služby RSS, poznáte podle zpravidla oranžové ikonky s textem RSS, XML nebo Atom, první verze přitom bývá nejčastější. Čtečky integrované do webových prohlížečů mohou poznat automaticky přítomnost RSS kanálů a uživatele upozornit (minimálně Maxthon tak funguje). Kliknutí pravým tlačítkem na ikonku odhalí nabídku zkopírovat zástupce, adresu dokumentu potom vložíte do čtečky (volba přidat RSS kanál či obdobná) a máte v podstatě hotovo - čtečka si sama stáhne název kanálu a podle typu čtečky vám umožní například definovat interval, ve kterém bude daný zdroj kontrolován.

RSS čtečka samostatná

Přehled samostatných čteček RSS kanálů přinesl například časopis Computer 6/05. Největší výhodou samostatných čteček je ve většině případů množství funkcí a uživatelský komfort. Ten je vykoupen tím, že v systému běží další aplikace, která zabírá nejen část operační paměti, ale také cenné místo v systémové liště operačního systému.

RSS čtečka ve webovém prohlížeči

Jde pravděpodobně o nejčastější typ čteček RSS. Jeho rozšíření je velké díky integraci do některých webových prohlížečů, jako je Firefox, Opera nebo Maxthon. Pro další prohlížeče existují RSS čtečky v podobě zásuvných modulů. Spojení RSS čtečky a webového prohlížeče je logické, protože pro zobrazování zpráv je používáno jádro webového prohlížeče a čtečky také umožňují přejít rovnou na daný web.

RSS čtečka v klientu elektronické pošty

Tento způsob nasazení technologie RSS je méně obvyklý, může za to jak propojení RSS s webem, tak i odlišný způsob, kterým čteme elektronickou poštu. Pro nejrozšířenější emailové klienty Outlook Express a Outlook existují pouze komerční RSS čtečky či produkty, které je suplují formou Příspěvků ve speciálních diskusních skupinách Usenetu.

RSS čtečka kdekoliv s vámi

Poslední skupinou RSS čteček jsou webové portály, které svým uživatelům nabízejí RSS čtečku jako webovou službu. Výhodou tohoto systému je přístup k vlastní sbírce RSS kanálů z jakéhokoliv počítače, což ocení lidé používající více počítačů, nebo ti, kteří často cestují či k internetu přistupují z knihoven, popř. internetových kaváren.

Diskuze (76) Další článek: Bill Gates bude zítra Na plovárně

Témata článku: Internet, RSS, Obvyklý problém, Zpravodajský zdroj, Kanál, Online kanál, Výborný nápad, Elektronický formát, Samostatná stránka, Největší sbírka, Integrovaná čtečka, Plug, Plug In, Maxthon, Elektronická verze, Důležitá novinka, Rostoucí obliba, Nejčastější typ


Určitě si přečtěte

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

** Sonda Dawn zkoumá trpasličí planetu Ceres od března 2015 ** Sonda nyní přešla na novou dráhu, nejblíže se dostává k povrchu na vzdálenost jen 35 km ** Ceres je největší planetkou hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem

Petr Kubala | 4

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

** Vyzkoušeli jsme špičkovou poloprofesionální meteostanici ** Má skvělou venkovní sondu a Wi-Fi ** Data posílá na Weather Underground

Jakub Čížek | 20

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

** Firma Intel byla založena přesně před 50 lety ** Intel začínal jako výrobce pamětí ** Dnes je největším výrobcem procesorů pro osobní počítače

David Polesný, Pavel Tronner | 10

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny