Myslím si, že nejlepší článek na toto téma je zajisté https://www.cikr.cz/drobne-stavby/, kde mají za mě nejlépe vše popsané a sami vám pomůžou se vším. Mám s nimi jen milé zkušenosti.
1.Stavební řízení pro sítě elektronických komunikací (EK) se neprovádí jen podle stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb.), ale rovněž podle zákona č. 127/2005 Sb., o EK, zákona č. 194/2017 Sb., o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí EK a a zákona č.416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury EK. Jelikož mnohé stavební úřady o tom nevěděli, tak byla vydána MPO a MMR Metodická pomůcka. Je publikována na stránkách MPO a MMR.(Nyní připravujeme obdobnou pomůcku i pro investory sítí EK).2.Nyní ÚNMZ schválilo technickou normalizační informaci k ČSN 34 2300 Předpisy pro vnitřní rozvody vedení sítí EK - sdělení najdete v listopadovém Věstníku ÚNMZ.3.Na programu jednání vlády na 4.11. 2019 je zařazen bod 960/19 "Akční plán 2.0 k provedení nedotačních opatření pro podporu plánování a výstavby sítí EK".V podstatě se jedná o další porci opatření, jak zjednodušit a urychlit rozvoj sítí EK.
Desítky povolení ... Ona ta trasa kabelu / kabelů je liniová stavba, která prochází desítkami pozemků různých vlastníků. Bohužel současný stavební zákon pojem "liniová stavba" nezná - zná jenom "dopravní a technickou infrastrukturu". Liniová stavba se objevuje se až v § 509 občanského zákoníku „Liniové stavby, zejména vodovody, kanalizace nebo energetická či jiná vedení, a jiné předměty, které ze své povahy pravidelně zasahují více pozemků, nejsou součástí pozemku."Současná pravidla stavebního zákona pro povolování obecných staveb nejsou pro účely povolování liniových staveb vždy vhodné a nezřídka jejich respektováním dochází k časové paralyzaci realizace těchto staveb (velmi kulantně řečeno). ---Pravidla a filosofie stavebního zákona jsou šité spíše na míru stavbám obecným a lokálním s menším počtem účastníků povolovacích řízení, nežli stavbám zasahujícím rozsáhlé území s okruhem stovek či tisíců účastníků řízení. V případě složkových zákonů je pak pro liniové stavby problematickým bodem zapojení značného množství tzv. dotčených orgánů státní správy, chránících jim složkovým zákonem svěřený veřejný zájem. Přitom lze v mnoha případech pochybovat o tom, zda jsou v případě těchto staveb určité veřejné zájmy opravdu dotčeny a zda, přesto, že to složkový zákon požaduje, je odůvodněné, aby se tyto orgány do povolovacích procesů zapojovaly.---Blíže viz článek "Právní úprava liniových staveb se zaměřením na jejich povolovací proces" ze 4.6.2019 zde:https://www.pravniprostor.cz/clanky/spravni-pravo/prav...
Máte pravdu, stavební zákon a jeho nepřipravenost v tomto směru pánové na konferenci zmiňovali.Bohužel tedy řešení není úplně jednoduché, přesahuje několik zákonů a ministerstev :-/
Nesouhlasím s tím, že předsunutý DSLAM je liniová stavba. Z toho, co vím, je to prostě předsunutá ústředna na tom svazku, který tam v zemi je. Takže ho akorát v určitém místě rozkopnu a tam postavím předsunutý DSLAM. Teď se samozřejmě nebavíme o těch připojených optikou, ale o těch, co používají mnoho telefonních párů a napájeny jsou též přes telefonní páry z jiné ústředny. I ty ale podstatně zvyšují rychlost, protože zkracují vzdálenost a využívají paralelně pro uplink všechny linky.
Hm, nesouhlasit s tím sice můžete, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat... 😉
Jakože kostka v zemi, která nemá žádný vnější rozměr větší než jeden metr, je podle vás liniová stavba?
Je to součást liniové stavby, nebo (chcete-li) - technické infrastruktury.Na Slovensku to mají jednodušší - tamní stavební zákon liniovou stavbu zná:Líniová stavba (JUDr. Mojmír Plavec Slovník)Za líniové stavby sa podľa stavebného zákona považujú najmä:a) ropovody, plynovody, produktovody, teplovody,b) diaľnice, cesty a miestne komunikácie,c) stavby dráh,d) podzemné a nadzemné vedenia rozvodu elektriny,e) vodovodné a kanalizačné rady, ochranné hrádze, plavebné a derivačné kanály,f) vedenia elektronickej komunikačnej siete,g) letiská,h) prístavy.---zdroj výkladu (definície):§ 139 ods. (3) zákona č. 50/1976 Zb., Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)
Těm číslům bych moc nevěřil. Podle Cetinu jde můj dům nově připojit rychlostí 100 Mbitů/s, tak jsem si to připojení u TM objednal a fyzicky to zvládne prý kvůli 50 let staré kabeláži max. 55 Mbit/s. Takže objednáno 100 Mbit/s, ale realita 55 Mbit/s. Připojení jsem si nechal místo možných 50 Mbit/s, protože má vyšší upload.
Ano úředně to je neskutečný obruz ale vyhýbají se té druhé části kterou naznačili a to cena. A ta není v důsledku tolika razítek a samotných povolení.Ale ten HW , výkopové práce, elektrika, servis se cenově na holé náklady prakticky nemění jestli to kopete na šumavskou samotu , nebo k paneláku na Jižáku nebo Králově poli. Jenže na tom sídlišti je víc lidí kteří tu službu zaplatí. A tak mnoho ISP se do mnoha obcí nehrne ani s tmi EU dotacemi protože dostatek lidí kteří tam budou ochotni plati minimálně 500,- s DPH za připojení po dobu několik let spíš desítek let tam není a nebude.
Ať CETIN přizná, kolik z těch 1,4 milionu "rychlých" přípojek leží ve městech. Dnes většinu bytových domů pokrývají místní poskytovatelé na optice/metalice a VDSL nemá smysl rychlostí ani náklady.Problém jsou stále vesnice/malá města, kde spousta přípojek leží mezi 2-20 Mbit a zlepšení je díky nízkému počtu uživatelů na jeden DSLAM v nedohlednu- tady vám nikdo optiku až do domu tahat nebude a je to ekonomický nesmysl. Ale na prezentaci se budu chlubit milionem rychlých přípojek 🙂
Ani to není pravda. Dost vesnic už rychlý internet má, zato půlka Brna se rychle připojit nedá, stejně tak v Pardubicích je podle mě tak 40% města pokryto tk max. 2MB/s rychlostí.
96 razitek??? :-/ Z........ stat...
Co je to za kecy? Doteď mám 8192 kbps / 512 kbps , vyhlídka je maximálně na 20Mbps při přechodu na VDSL (o uploadu nevím, ale asi víc než 2Mbps to nebude), tak Jaképak 40Mbps už v roce 2016....? A 2Mbps upload je tragickéTo leda zrychlili 4Mbps na 8 Mbps.
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 10. 2019 11:38
Očividně máte problém se čtením psaného textu. A to rovnou několikrát; nejen v článku, ale asi jste ani nečetl podmínky, na kterých jste se dohodl s poskytovatelem vašeho připojení.
Problém je kvalita a délka vedení pro poslední míli (včetně počtu souběžných linek ve svazku). Vyšší rychlosti fungují jen na krátký dosah a to se ještě musí předělat ten DSLAM, na který jste napojen. Dráty k domu nikdo měnit nebude, to se nevyplatí (máme velmi nekvalitní centru Liberce v historické části a to je konečná).
Dobrý den,pokud to chápu dobře, běžíte ještě na starém ADSL. Nezbývá, než koupit VDSL modem (do 2000 Kč?) a můžete jet rychleji za stejnou cenu.
My bohužel máme taky jen ADSL. Když nám O2 nabízelo nový modem na VDSL, tak jsem ho vyzkoušel a naměřil o 10 % nižší rychlost, tak jsem jim ho zase poslal zpátky.
Realne maximum ADSL je cca 16Mbps. Na stejnem dratu co zvlada u ADSL max 8Mbps lze za dnesnich podminek na VDSL 35b vytahnout 100Mbps. Zkuste kouknout na mapu https://zrychlujemecesko.cz/ co je u vas a v okoli nabizeno.
Mapa je celkem k nicemu. Dulezity je stav konkretniho paru smerem k ucastnikovi / uzivateli. Takze podle mapy muze byt rychlost teoreticky krutoprisna, ale v realu treba nemusi jit DSL vubec ani zridit. :o)
Ano, ale ta mapka dnes dost casto zohlednuje i toto, je bezne ze i sousedici domy maji vyrazne odlisnou uvadenou rychlost.
To je blbost. Jen vyměnit modem nestačí. Vaše přípojka se musí změnit z ADSL na VDSL. To znamená, že Vám dají termín, kdy dojde k přepnutí, a pak teprve vyměníte/restartujete modem.Ne, že dostanete modem a hned ho zapojíte. Takto dojde jen k tomu, že modem, byť VDSL, pojede i nadále v ADSL. Což také může způsobit, že dostanete horší modem, který škrtí rychlost. Což se asi stalo.Takže nedošlo k tomu, že s VDSL jste dostal nižší rychlost, ale zůstal jste stále na ADSL, ale modem jen škrtil rychlost o 10%.
To nemůžu posoudit, ale jejich technik na podpoře říkal, že z toho už víc nevytáhne. Tak buď mají špatný technicky nebo nevím. Jinak to byl ten jejich O2 modem.
Teď na to ještě koukám a špatně jsem si to pamatoval. Nešlo o VDSL, ale o vectoring. (VDSL už podporuje ten co máme.) To asi známá, že jsme na něj moc daleko. Spíš mi přišlo vtipný, že ten jejich nový modem je o 10 % pomalejší. 😃
To máte samozřejmě pravdu, že i SLAM v ústředně musí být VDSL. Jen se mi nezdá, že by v roce 2019 ještě někde byly ne-VDSL slamy. Ta migrace probíhala snad před pěti lety... ?
Tak nevím, jak to je. Nejsem technik Cetinu. Jde ovšem o to, že někteří tvrdí, že jedou stále na ADSL, takže nejsou všichni zmigrovaní. Ta migrace nebyla snad povinná. A stále jsou ústředny, které musí obsluhovat vzdálené přípojky, kde VDSL nedává smysl. Tak buď část jednotek je na ADSL a zbytek už na VDSL, nebo jednotky obsahuji oba a jen stačí přepnout. Pochybuji, že po drátech putuji současně oba odlišné technologie, že by stačil jen přepnout modem.Nevím, jak je to dnes. Za mé doby jsem musel požádat u O2 o přepnuti z ADSL na VDSL. Podepsala se nová technická smlouva (měnily se parametry připojení), a pak jsem musel čekat na zprávu, kde mi sdělili datum přepnutí na VDSL. V ten den pak jen stačilo vyměnit ADSL modem za VDSL modem.
Podle popisu lze usuzovat, že jedete stále na ADSL, který ale má jinou technologii i maximální rychlost. Víc jak 16 Mbps z něj nedostanete. I kdyby pak u Vás za rohem připojili rDSLAM. To se musíte přehodit na VDSL, abyste se pak dostal na vyšší rychlosti. Pokud máte stabilních 8 Mbps, pak těch 20 Mbps bude reálných.Jinak kecy nekecy. Nepíše se o tom, že to mají všichni. Já mám stále smůlu, že u nás se nic neděje a trčím stále na 20/2 Mbps. Přitom vedlejší vesnice už se modernizovala, a má až 250 Mbps. Což je paradox, protože předtím na tom byla hůře než my, pač používala naši ústřednu.
Technicky VDSL je schopen zvladnout pri 1200 m od ustredny 20-24 Mbps.
5 GB dat stažených denně ? A je zde nárůst?Tak podle mě, většina razítek bude pouze formálních, takže si s nima nemusíte lámat hlavu, pokud neškodíte životnímu prostředí.Podle mě asi bude problém v tom, že k tomu DSLAMu musíte přitáhnout optiku a musíte mít razítko na rozkopání komunikace, dětského hřiště, ... .Tak u nás si daly kabelovky skříňky kam se jim zachtělo. Ve skříňkách problém nebyl. Proč by to měl být problém pro Cetin?
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 10. 2019 11:20
Vidím že jste ještě nic nevyřizoval
V problematice se neorientuji, ale Cetin tahá telefonní kabely, na kterých může fungovat tísňové volání, a tím se z toho stává nějaká kritická služba (jako vážně, stejný problém mají wifi operátoři nabízející IP telefony). Je dost dobře možné, že se k tomu vztahuje i nějaká přídavná byrokracie.Mimochodem pokud takové zařízení najdete na svém pozemku, přestože to s vámi nikdo nekonzultoval a umístil ho tam protiprávně, nesmíte ho bez povolení odstranit, protože byste se mohl dopustit trestného činu obecného ohrožení. Hodně zkušeností s tím má firma Starnet, která ráda umisťuje své PoPy na střech úplně cizích lidí, a pak jim vyhrožuji soudy tak dlouho, že ti lidé si tam ten PoP nakonec raději nechají, než aby riskovali psychické zdraví, čas a peníze.
Pokud by se na mé střeše objevilo něco, co jsem tam sám nedal, a nevěděl bych, co to je, druhý den by to tam nebylo.
Lidé z CETINu vždy rádi přehání.
Tohle je presne pristup tech nezodpovednych podnikatelu. Rada tech povoleni je dulezita, totiz! To uz jaksi zapomneli zminit a vyjmenova je.Kdyz totiz davate kabel do zeme nebo zarizeni, tak se jedna o zasah do krajiny, zivotniho prostredi a nejake dalsi veci. Urcite by jste nechteli, aby vam nekdo dal bzucici vec za barak a stacil mu jen podpis starosty, ze?Kdezto treba u radio siti je situace jina. Tam jsou casto jiz schvalene stozary s trafostanici. Ti uz si 100 povoleni vybehali. A jen musi prokazat, ze zarizeni, ktere tam daji, nebude nic rusit, ohrozovat lidi nebo prirodu.Zkratka to neni tak jednoduche, pokud se bavime o necem, co davate na povrch nebo do zeme. Tam to muze snadno napadnout hniloba ci plisen. Zkratka to ma prisnejsi podminky.
A proto věší optické kabely na sloupu veřejného osvětlení, až je z toho vrabčí hnízdo.https://www.agedwoods.com/wp-content/uploads/2017/0... https://c8.alamy.com/comp/R9HEDK/dual-use-of-p...
tim snad nerikate, ze 96 razitek je normalni? ja bych uz alarmujici mel, pokud to presahne 10
Zálěží, co oni považují za razítka a za povolení.Ale máte stavební úřad (1.) - celkem logické; životní prostředí (2.) - někdo musí dávat pozor na stromy, vodní toky apod.; silniční správní úřad (3.) - když jdete do cesty nebo chodníku; policie ČR (4.) - pokud omezuje provoz na komunikaci; majetek obce/města (5.) - pokud zasahuje do majetku obce (rozebere chodník apod., věcné břemeno,..); ostatní stávající inženýrské sítě (6.-99. kdo ví kolik toho v zemi různě je) a pokud máte delší trasu narazíte na železnici (SŽDC, Dřážní úřad), na vodní tok ((i zatrubněný) správce vodního, vodohospodářský úřad) atd. atd. Ono to postupně naskáče. Od některých potřebuje razítek/povolení více. Je to na hlavu, štve mě to, ale na druhou mě osobně nenapadá způsob, jak to zjednodušit tak, aby zároveň nedošlo k omezení práv jiných subjektů...
Držíte se zbytečně při zemi. Těch povolení je ještě pořád málo.Třeba vůbec nikoho nezajímá, že mě ten DSLAM bude překážet ve výhledu, když venčím psa. Nikdo se mě nezeptal.Všimněte si, že historicky byl největší rozvoj, když žádná byrokracie nebyla. Je to vidět třeba na wifi operátorech - dokud to bylo o lidech, stačilo stanovit nějaké normy pro využívání frekvence, a rozvoj bezdrátu předběhl kabel. Ale běda, jak bduete chtít kopnout do země. No a tak tady v ČR máme hromadu wifin místo kabelů v zemi.Ale ty důsledky jsou ještě daleko dál. Nedostatek bytů? Ptal jste se někdy nějakého developera na to, jak je to s byrokracií? Není vyjímkou, že při koupi pozemku je stavba plánovaná až za 20 let, než se seženou všechna povolení! To jako vážně!Kdysi jsem si chtěl vykopat studnu jako takový duševně ozdravovací projekt. Když jsem zjistil, co všechno musím sehnat za povolení, abych mohl udělat díru do země, vykašlal jsem se na to.Pak jsem vyvíjel autonomní model lodi. Chtěl jsem si hrát s technologiemi. Bez povolení dostanete za 30cm lodičku, která se bude řídit sama, na veřejné vodní ploše pokutu 1,5 milionu Kč.Obchodoval jsem na burze v Hong Kongu. Když jsem pak poprvé dělal daně, málem jsem z toho dostal infarkt. Zaplatit daně v Hong Kongu bylo asi na 10 minut. Zaplatit je v ČR znamenalo najmout si na to dva specialisty a příštích 10 let se modlit, aby se v tom finančák nezačal šťourat. ČR může zapomenout na to, že nějaké peníze ze zahraničí tady ještě přiznám.Jen do toho. Zablokujte svět byrokracií. Chcípnete. Čas je to nejcennější, co jeden má. Není nic cennějšího. A Česko je krásným příkladem toho, jak jím úředně plýtvat. Rád bych upozornil na to, že krást lidem čas znamená zkracovat jim život, tedy zabíjet.Všimnul jste si někdo, jak se státní správa elekronizuje? Jak jde všechno přes internety, jak se pokuty skoro odečítají samy z účtů a tak? Pořád ale přibývá úředníků, pořád přibývá komplikací. A doteď se stát nenaučil poslat vám esemesku, když vám má končit platnost občanky, řidičáku nebo třeba STK. Tam jsme pořád v minulém tisíciletí. Ale běda, když po úřadu chcete třeba informace, to najednou platíte hodiny a hodiny úředníkova času, abyste nakonec dostal co nejméně cenné výsledky.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.