Český internet 2020 | CETIN

Rozvoj rychlejšího DSL brzdí razítka. Na jeden DSLAM jsou potřeba desítky povolení

Na právě probíhající konferenci Český internet 2020: Připojení na poslední míli vystoupil Michal Frankl, člen představenstva společnosti CETIN, který odhalil, jak je na tom aktuálně síť přípojek DSL v Česku a jak se bude dále vyvíjet růst rychlosti koncových internetových přípojek.

Až gigabit do domu

CETIN vznikl rozdělením operátora Telefónica O2 v roce 2015, kdy se oddělil jakožto samostatná firma pro budování telekomunikační a internetové infrastruktury. Tu pak velkoobchodně poskytuje různým poskytovatelům internetu.

Základem je metalická síť, která vychází z historické telefonní sítě. Pro potřeby internetového připojení se na této síti využívá technologií DSL, ale aktuální snahou CETINu je tuto metalickou síť postupně nahrazovat optickou. Metalické kabely mají totiž velká technická omezení a brzdí další možnosti růstu rychlosti internetu na koncových přípojkách.

Jakmile se CETIN osamostatnil, bylo snadnější investovat větší objem peněz do modernizace infrastruktury. Budování infrastruktury už totiž není tolik závislé jen na jednom operátorovi a ačkoli je oddělený operátor O2 pro CETIN stále nejvýznamnějším zákazníkem, v součtu už ho ale ostatní zákazníci CETINu předčí. 

Investice do sítě se začaly projevovat záhy. Michal Frankl připomněl, že do roku 2016 byly běžné dostupné rychlosti 20 Mb/s, maximálně 40 Mb/s. Ale již od května 2017 bylo možné na koncových přípojkách nabídnout rychlost 250 Mb/s a od ledna 2018 až 1 Gb/s. 

96 razítek na jeden DSLAM

Gigabitové rychlosti dokáže nabídnout až optická přípojka, ale zmiňovaných 250 Mb/s je možné zvládnout i na metalické síti. Potřeba je k tomu ale dobudování tzv. předsunutých DSLAMů, což je prvek sítě připojený opticky, od kterého pak pokračují metalické kabely už jen do koncových přípojek v domech. 

Aktuálně už je postaveno více než 5250 DSLAMů a běží řízení o územním rozhodnutí pro další čtyři tisícovky. Vybudovat DSLAMy technicky není až takový problém, největší brzdou je byrokracie. Na vybudování jednoho DSLAMu je potřeba 30-52 razítek, rekordem je přitom dokonce až 96 nutných povolení úřadů, aby bylo možné DSLAM vybudovat. 

Kromě samotných DSLAMů dokážou DSL zrychlit ještě podpůrné technologie vektoring a bonding. O těch jsme již psali v samostatném článku

Dnes už se může díky tomu rychlostí 100 Mb/s připojit 1,4 milionu domácností, na rychlost 250 Mb/s dosáhne půl milionu přípoje. Rozvíjí se také optická síť až do domu, což znamená, že rychlost 1 Gb/s prostřednictvím infrastruktury CETINu může využít cca 30 tisíc zákazníků. Cílem firmy je zajistit do sedmi let milion optických přípojek až přímo do domů. 

Michal Frankl zdůraznil, že zrychlování internetu je akcelerováno zejména zvyšující se poptávkou a nároky koncových uživatelů. Aktuálně v průměru připadá na jednu přípojku 5 GB dat stažených denně. A toto číslo se stále dramaticky zvyšuje. 

Diskuze (38) Další článek: Nový Edge přepne do tmavého módu nejen sám sebe, ale i jakýkoli web

Témata článku: Internet, Český internet 2020, Poskytovatelé internetu, CETIN, DSL, Rychlost, Síť, Povolení, Česká republika, Michal Frankl, Razítko, Přípojka, Potřeba, DESISex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Bláznivá akce Saints Row odhaluje kompletní hardwarové požadavky pro PC verzi
Michal Maliarov
VolitionSaints RowHardware