Rozšíření SSE umožní prostřednictvím RSS sdílet data obousměrně

Zapomeňte na chvíli na procesory, SSE nemá nic společného s instrukčními sadami. Ray Ozzie, Chief Technology Officer u Microsoftu a mimo jiné také tvůrce Lotus Notes, představil na svém blogu nový koncept sdílení informací s využitím RSS. Pokud se podaří dotáhnout tento nápad do konce, můžeme se těšit na snadné sdílení kontaktů, kalendáře či dalších dat napříč platformami, webovými aplikacemi i klasickými programy. Toto rozšíření se jmenuje SSE.
Rozšíření SSE umožní prostřednictvím RSS sdílet data obousměrně

Sdílení mezi všemi

Základní myšlenka a vlastně důvod vzniku SSE (Simple Sharing Extensions) stojí na stále častější nutnosti sdílet či částečně sdílet své kontakty, úkoly, plánovací kalendáře a další informace s ostatními. Nejde jen o možnost sdílet tyto informace mezi ředitelem a jeho asistentkou, mezi spolupracovníky ve firmě, ale i například v rámci rodiny. Často by bylo užitečné, některé vybrané kontakty či data z kalendáře sdílet s vybranými lidmi.

Představte si, že máte ve svém adresáři kontakty firemní, mezi nimi kontakty soukromé, k tomu přidejte schůzky a další události v kalendáři (rovněž pracovní a soukromé) a tuto nesourodou masu dat ještě vynásobte počtem lidí, kteří chtějí tato data navzájem sdílet. Každý má nějakou množinu údajů, které má pro svou vlastní potřebu, jinou kterou sdílí se spolupracovníky a konečně množinu zcela veřejných informací.

K tomu všemu se přidává ještě další aspekt. Různé platformy a různé technologie. Motají se nám dohromady korporátní systémy s těmi osobními, někdo používá webové aplikace, někdo zase dává přednost klasickému programu. A samozřejmě chceme pracovat v našem oblíbeném programu a nechceme být nuceni používat kvůli sdílení to, co používají druzí. Vzniká poměrně komplikovaný "guláš" a díky současné architektuře většiny systémů je pak synchronizace těchto údajů dost velký oříšek.

RSS je cesta?

Jak píše Ray Ozzie, krátce po jeho nástupu k Microsoftu se sešel se skupinkou lidí, kteří mají na starost Outlook, MSN, Messenger a další související služby a nad tímto problémem diskutovali. Snahou bylo přijít s nějakým rychlým řešením.

Cílem bylo přijít s takovým synchronizačním mechanismem, který byl velmi jednoduchý a umožnil rychlou implementaci a vyřešení nastíněných problémů, i kdyby neměl být tak "nadupaný" jako některé pokročilé, leč složité systémy. Právě RSS bylo jako vzor jednoduchosti.

Problém RSS je však v tom, že je jednosměrné a nelze jej tedy pro účely obousměrné synchronizace použít. Přesto byl tento jednoduchý koncept natolik lákavý, že bylo rozhodnuto vytvořit rozšíření, které by obousměrnou (resp. vícesměrnou) synchronizaci umožňovalo - SSE.

A co OPML?

Jakou roli v celé věci hraje OPML? Tento formát slouží mimo jiné pro výměnu seznamů RSS kanálů. Každá rozumná RSS čtečka umožňuje exportovat vaše "feedy" do tohoto formátu a pochopitelně také tento seznam ze souboru importovat.

Teď si představte situaci, kdy používáte RSS čtečku (a teď pomineme ty webové) doma i v práci. Seznam, který si vytvoříte doma, můžete prostřednictvím OPML snadno přenést i do čtečky v práci. Jenže za nedlouho jistě nastane situace, kdy buď v práci nebo doma do vašeho seznamu přidáte nějaký nový kanál. Určitě by bylo dobré nějak snadno a bezpracně zařídit, aby se seznam aktualizoval i na druhém počítači či počítačích. I v tomto případě může být SSE vhodným mechanismem.

Specifikace, licence a první prototypy

Specifikace tohoto nového konceptu je k nalezení na stránkách MSDN a zatím má číslo verze 0.9. Mimo jiné to znamená, že se ještě může něco změnit a vývojáři by tak měli zatím vydržet a nepokoušet se na základě této specifikace vytvářet nové produkty. Různé vývojářské skupiny Microsoftu se momentálně snaží s SSE experimentovat a naučit se, jaký potenciál toto rozšíření může nabídnout.

Velkou roli pochopitelně hraje i otázka licence. Rozšíření SSE bylo uvolněno pod licencí Creative Commons, což je stejná licence, pod kterou byla uvolněna i specifikace RSS 2.0. Není tak problém systém zdarma využít, přepracovat, použít v komerčních aplikacích a podobně. Detailně se o této licenci dočtete na výše uvedeném odkazu.

A jak to tedy vlastně celé funguje? Velmi zjednodušeně řečeno, SSE definuje nové elementy v rámci XML a přidává k jednotlivým kanálům informaci o jejich replikaci. Tyto nové údaje pak umožní obousměrnou komunikaci. Jedna "čtečka" se přihlásí k jiné pro odběr příslušného kanálu, ale zároveň i jiné kanály publikuje. Když na jedné straně dojde k aktualizaci údajů, jsou změny rozšířeny i na druhou stranu a naopak.

V tomto konceptu se počítá i s mechanismem pro sledování změn v rámci historie a zajištění konzistence dat. Kromě smazání dat je možné i data obnovit.

Závěr

SSE je jistě velmi zajímavým konceptem. Uvidíme, až budou dostupné první reálné aplikace. Pochopitelně má i svá omezení. Už z principu je toto rozšíření vhodné pro sdílení dat, která se dají snadno distribuovat prostřednictvím RSS, což ale v zásadě stačí pro účely, pro které bylo toto rozšíření navrženo.

Volba RSS (XML) jako základu je také poměrně rozumná, protože nebude problém s implementací systému do existujících aplikací, které RSS využívají.

Zdroje: Ray Ozzie, MSDN, Scripting.com, eWeek

Témata článku: RSS, Osobní asistentka, Vybraný formát, Jednoduché rozšíření, Rozšíření, Jednoduché sdílení

14 komentářů

Nejnovější komentáře

 • O 24. 11. 2005 8:55:35
  Mam to chapat tak, ze nejenze Ozzieho Microsoft vyrazi, ale navic ho i...
 • lobo 23. 11. 2005 23:55:30
  predstav si ze mas firmu co ma majoritu na trhu....
  mas? super...
  a...
 • Lukáš Mach, Lukáš Mach 23. 11. 2005 23:53:48
  Kazdy prece pochopi z kontextu, ze to "SSE neznamena" je "tady SSE...
Určitě si přečtěte

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 3

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

Včera | Karel Javůrek | 8

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?