Chrome | Doplňky do prohlížeče | Soukromí

Rozšíření pro Chrome budou od října více dbát na naše soukromí

  • Vývojáři doplňků pro prohlížeč Chome musí od 15. 10. splnit nové podmínky
  • V první řadě musí omezit počet požadovaných oprávnění
  • Dále musí zveřejnit zásady ochrany osobních údajů
Rozšíření pro Chrome budou od října více dbát na naše soukromí

Rozšíření pro webový prohlížeč Google Chrome budou muset od 15. října dodržovat nová pravidla ochrany osobních údajů. Ta, která nevyhoví, budou k tomuto datu nekompromisně odstraněna z internetového obchodu Chrome. Google to oznámil na blogu v úterý 23. července.

Vývojáři třetích stran budou muset od 15. října dodržovat aktualizované podmínky přístupu k uživatelským datům. Nová omezení jsou výsledkem projektu, označovaného jako „Project Strobe“. V jeho rámci proběhl audit, který se zabýval tím, jak služby třetích stran dbají na soukromí uživatelů.

Nová pravidla pro větší soukromí

Již koncem května Google oznámil aktualizaci svých podmínek pro nakládání s uživatelskými daty v rámci rozšíření prohlížeče Chrome. Společnost uvedla, že v dohledné době bude požadovat, aby veškeré doplňky třetích stran vyžadovaly přístup k co nejmenšímu množství dat. Nyní určila vývojářům definitivní lhůtu, kterou mají na provedení potřebných kroků.

Vývojáři doplňků třetích stran budou muset opatrněji nakládat s požadovanými oprávněními. Rozšíření by měla vyžadovat pouze minimální množství uživatelských dat, která nezbytně potřebují ke svému fungování. Kromě toho budou muset deklarovat, proč je dané oprávnění nezbytné. Každá aplikace, která zpracovává obsah poskytovaný uživatelem nebo osobní komunikaci, musí nově zveřejnit zásady ochrany osobních údajů.

„Pokud vaše rozšíření zpracovává osobní nebo citlivá uživatelská data, která zahrnují obsah poskytovaný uživatelem a osobní komunikaci, musí váš produkt zveřejnit zásady ochrany osobních údajů a bezpečně zacházet s uživatelskými daty, včetně jejich přenosu pomocí moderní kryptografie.“ uvádějí nové podmínky.

Google dosud vyžadoval smlouvy s uživateli pouze pro rozšíření, která zpracovávala citlivé informace. Toto pravidlo ovlivňovalo pouze malou skupinu aplikací. Není tak překvapením, že průzkum, který proběhl v únoru tohoto roku, zjistil, že 85 procent rozšíření pro prohlížeč Chrome nemá deklarované zásady ochrany osobních údajů.

Na tahu jsou vývojáři doplňků

Alexandre Blondin a Swagateeka Panigrahy na blogu uvádějí: „Nyní rozšiřujeme tuto kategorii o doplňky, které zpracovávají obsah poskytovaný uživatelem a osobní komunikaci. Rozšíření musí samozřejmě zůstat transparentní v tom, jak nakládají s uživatelskými daty, deklarovat jejich shromažďování, použití a sdílení těchto údajů.“

Google žádá vývojáře, aby revidovali současná oprávnění, která jejich rozšíření požadují, a pokud je to možné, je co nejvíce omezili. Další podrobnosti na toto téma lze najít na stránce Updated Privacy Policy & Secure Handling Requirements.

Cílem celé snahy je zajistit uživatelům větší bezpečí při používání rozšíření webového prohlížeče Chrome tím, že brání vývojářům třetích stran v přístupu k datům ve větším rozsahu, než je ve skutečnosti nutné k dosažení daného účelu.

Diskuze (1) Další článek: Nový podkožní implantát by mohl poskytovat celoroční ochranu před HIV

Témata článku: Software, Google, Bezpečnost, Chrome, Doplňky do prohlížeče, Soukromí, Prohlížeč, Kryptografie, Vývojář, Osobní údaje, Data, Zásada ochrany, Uživatelská data, Google Chrome, Doplňky, Rozšíření


Určitě si přečtěte

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 38

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11