Windows 11 | Windows Insider

Rozostřené pozadí, OCR a rozpoznávání objektů. Microsoft ve Windows vylepšil práci s fotkami

  • Microsoft testuje nové funkce v několika aplikacích
  • Fotografie nabízí základní možnosti a rozmažou pozadí za objektem
  • Výstřižky rozpoznají text, která zkopírujete nebo skryjete

Redmondští koncem týdne vyvrhli na sítě spoustu novinek spojený s programem Windows Insider. Zatímco samotná nová sestavení Windows 11 příliš zajímavá nejsou, protože se v nich primárně odehrává nutný servis, tak novinky v aplikacích jsou tentokrát výrazné.

Microsoft vylepšuje Fotografie, Výstřižky nebo Propojení s telefonem.

Největší porce novinek směruje do aplikace Fotografie. Po redesignu, který byl oznámen před rokem, ztratila některé funkce. Zejména jednoduchou střižnu videí, místo ní dnes ovšem Microsoft nabízí Clipchamp. Zato se nové Fotografie propojily s iCloudem. Starší verzi nadále najdete ve Storu. Snad se motivace vracet se k původní verzi sníží.

Fotografie se od verze 2023.11090.13001.0 totiž stávají lepším editorem. (Nejdříve míří do kanálů Canary a Dev.) Editační možnosti byly dosud velice omezené. Aktuálně aspoň moje Fotografie v netestovací pouze dovedou změnu rozměr obrázku. Uvedená nová verze přidává do kontextové nabídky odkaz na editor, který už disponuje základními funkcemi jako ořez, jas, filtry nebo kreslení.

Klepněte pro větší obrázek
V kontextové nabídce a na nástrojové liště si všimněte příkazu pro editaci obrázku

Microsoft nicméně vypichuje jinou novinku. Fotografie rozmažou pozadí za vybraným objektem. Pozadí detekují automaticky, k manuálnímu výběru použijete štětec. Nastavíte také intenzitu rozmazání.

V této souvislosti považuji za dobré si připomenout, že Microsoft nedávno uvedl podobnou funkci, ale v Malování. V tomto klasickém bitmapovém editoru ale pozadí za objektem pro změnu vymažete. Proč Microsoft takto tříští funkce, nevíme. (Není to přitom všechno, čtěte dál.)

Klepněte pro větší obrázek
Fotografie rozpoznají pozadí automaticky

Vrací se propracovanější vyhledávání. Hledat totiž můžete podle obsahu snímků, např. dovolenou, automobily, psy, hrady apod. Týká se to nicméně pouze obrázků uložených v osobních účtech OneDrive. Obsah totiž analyzuje právě OneDrive, který v poslední době zvyšuje svou koncentraci na obrázky a očekáváme od něj v tomto ohledu změny. Zpracování nového obsahu může trvat pár hodin od nahrání.

Vyhledávat můžete také podle lokace, odkud fotka pochází. To se vztahuje rovněž na všechny obrázky na lokálním úložišti a v iCloudu. Tuhle informaci totiž běžně obsahují metadata. Pokud je soubor nemá, funkce nebude vracet požadované výsledky.

Klepněte pro větší obrázek
Intenzitu rozmazání pozadí určíte ručně

Další novinku ve Fotografiích představuje podpora pohyblivých fotek pocházejících z mobilů od Googlu a Samsungu. Vývojový tým dále integroval podporu ovládání prezentace na dotekových obrazovkách. Můžete tedy táhnout prstem doleva či doprava a tím se tak posouvat. Při velkém zvětšení obrázky nepůsobí rozpixelovaně, komunita si to prý přála.

Výstřižky a OCR

Zajímavou novinku nabízí Výstřižky, do jejichž vývoje Microsoft v posledních měsících viditelně investuje. Nedávno je vybavil záznamem zvuku, teď zase přidává OCR pro práci s textem. Nástroj rozpozná text v obrázcích, takže si ho zkopírujete a můžete s ním pracovat dál v jiných programech.

Pokud text obsahuje citlivé údaje, kterými se specificky myslí telefonní čísla a e‑mailové adresy, tak je jedním klepnutím začerníte. Skryjete nicméně jakýkoli text, příslušný příkaz hledejte v kontextové nabídce. Nové funkce přináší Výstřižky od verze 11.2308.33.0, zamířily do kanálů Canary a Dev.

Klepněte pro větší obrázek
Text v obrázku zkopírujete nebo začerníte

Propojení s telefonem a schizofrenie

Aplikace Propojení s telefonem, která se dřív nazývala Váš telefon (a dodnes se tenhle název zobrazuje v popisku, když nad ikonou aplikace na hlavním panelu podržíte ukazatel myši), přidává způsob, jak upravit nové obrázky. Když se smartphone propojí s počítačem, tak aplikace zobrazí upozornění, že detekovala nový snímek.

Klepnutím jej rovnou otevřete ve Výstřižcích. Týká se to pouze smartphonů s Androidem, v případě iPhonů totiž zobrazování obrázků z mobilu není podporováno.

Klepněte pro větší obrázek
V telefonu máte nový obrázek, můžete jej rovnou upravit

Zde je, mimochodem, ještě patrnější výše naznačená schizofrenie. Výchozím prohlížečem ve Windows 11 jsou Fotografie, které se postupně učí obrázky upravovat. Některé základní úpravy provedete také v Malování, které nově odstraní pozadí kolem objektu na fotce, zatímco Fotografie vám teď pro změnu pozadí kolem objektu na fotce rozostří.

A aplikace Propojení s telefonem vás s úpravou fotek odkáže na nástroj Výstřižky, který pro všechny případy obsahuje tlačítko, s nímž se přepnete do Malování. Vítejte ve světě Microsoftu. Výše popsanou funkci nabízí Propojení s telefonem od verze 1.23082.123.0, která je distribuována do všech insiderských kanálů.

Widget pro Hodiny

Nástroj pro sledování času, který kromě hodin poskytuje stopky, časovač a budíky, láká na vlastní widget. Nabízí ho Hodiny od verze 11.2306.22.0, její řízená distribuce byla zahájena v kanále Beta.

Zdroje: Windows Insider Blog (1, 2, 3)

Diskuze (1) Další článek: Google Bard se naučil nové kousky. Dokáže analyzovat poštu na Gmailu a slibuje lepší představivost a intuici

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Windows 11, Aktualizace, Windows Insider, Fotografování, Multimédia, Software na Heureka.cz