Umělá inteligence

Rozhovor s Pavlem Wimmerem: „AI už ve zdravotnictví pomáhá, pracujeme na digitálním dvojčeti“

Za projektem Floxgen stojí mimo jiné i společnost DNAi. Ta se zaměřuje na využití výzkumu a vývoje z oblasti umělé inteligence (AI) ve firmách. Firmu tvoří tým špičkových architektů, výzkumníků, vývojářů, matematiků a dalších odborníků na oblast AI a její aplikaci. Kromě zdravotnictví se zaměřuje na implementaci AI do logistiky, průmyslu, nebo vzdělávání. „Všechny tyto oblasti dokáže umělá inteligence propojovat,“ říká CEO DNAi Pavel Wimmer.

Kdo je Pavel Wimmer

Pavel Wimmer je podnikatel, manažer a nadšenec exponenciálních technologií. Už v průběhu studia vysoké školy nastoupil na HR oddělení společnosti Škoda Transportation, kde zpracovával bakalářskou práci věnující se analytice, datům a možnosti jejich využití v personalistice. Po získání titulu na Ekonomické fakultě Západočeské univerzity svůj talent pro analytiku a vedení rozvíjel dále v Siemens VDO/Continental, kde vedl školicí středisko a působil jako interní kouč. Následovalo devítileté angažmá v IBM, kde měl Pavel na starosti talentové programy a vytvoření inovačních labů, jejichž cílem bylo dostat nové technologie do inovativních produktů na trhu. Jeho působení v IBM také vedlo k vytvoření silného vztahu mezi korporací a univerzitami v oblasti aplikovaného výzkumu a vývoje.

image.png

Pavlovy zkušenosti a otevřenost k novým myšlenkám ho vedly ke spoluzaložení futuristického festivalu Future Port Prague. Poté, co americká centrála IBM přestala program inovačního hubu podporovat, spoluzaložil v roce 2018 s Davidem Kadlečkem společnosti Tekies a DNAi. Ta se zaměřuje na implementaci umělé inteligence do firemních řešení.

Jakou roli obecně hraje a bude hrát AI ve zdravotnictví?

AI se již využívá v různých oblastech, typicky pomáhá s analýzou například rentgenových snímků, kde je schopna odhalit zlomeniny, zubní kaz, rozpoznat kvalitní embryo nebo rakovinu. Dále se využívá v oblasti výzkumu a vývoje nových léků, kde umí AI navrhovat potenciální léčiva nebo v kombinaci s 3D tiskem pomoc s modelací zdravotnických pomůcek na míru. Mimo to má uplatnění například i v logistice, protože taková nemocnice musí nakupovat spoustu materiálu a i tam je prostor pro optimalizaci za pomoci AI.

Do budoucna bude AI pomáhat automatizovat rutinní práci lékařů a stane se jejich „seniorním expertem“. Ve společnosti DNAi například pracujeme na vývoji digitálního dvojčete ve zdravotnictví, které bude mít schopnost predikovat potenciální nemoci a doporučit vhodnou preventivní léčbu. Bude fungovat také jako kognitivní asistent prevence. Lékařská péče se díky tomu zoptimalizuje a mnohem více zefektivní.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (2) Další článek: Online dárky na poslední chvíli. Poukazy, kurzy, umělá inteligence a stoprocentní krávy

Témata článku: , , ,