Rozhovor s Janem Mühlfeitem: „O budoucnost Microsoftu se nebojím.“

Vrcholový manažer Microsoftu Jan Mühlfeit výrazně postoupil v kariérním žebříčku. Jeho výkon prospěje české reputaci v cizině podobně, jako výkony špičkových sportovců. Titulu na vizitce ale nepřikládá přehnaný význam.

Kdo je vaším přímým nadřízeným? Jak je oblast EMEA velká z pohledu plánovaného obratu?

Jan Mühlfeit

Narodil se v roce 1962 v Praze, vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT.

Do Microsoftu přišel v roce 1993 ze společnosti Software602 a nastoupil na pozici marketingového manažera. Později pracoval jako obchodní ředitel, od roku 1998 byl generálním ředitelem Microsoftu pro Českou republiku a Slovensko. V roce 2000 se stal ředitelem pro východní Evropu a přesídlil i s rodinou do Mnichova.

V pozici viceprezidenta pro oblast EMEA bude do jeho působnosti spadat 24 zemí tohoto regionu. Dále bude mít na starosti celosvětový projekt Best Practises, v němž jde o sdílení nejlepších postupů a projektů, které se v Microsoftu osvědčily.

Je ženatý, má jednu dceru. Ve volném čase se věnuje rodině a sportu, zejména tenisu.

Mým bezprostředním nadřízeným je Jean-Phillipe Courtois, senior viceprezident pro oblast EMEA, nad kterým stojí Orlando Ayala, jenž je podřízen Stevu Ballmerovi.

Ve své nynější funkci jsem součástí pětatřicetičlenného nejvyššího vedení společnosti, jehož úkolem je vytvářet dlouhodobé strategie a přijímat zásadní rozhodnutí. Regionálních viceprezidentů je deset, další jsou v tzv. produktových skupinách, jejich přesný počet mi ale není znám.

Přijal jsem přímou zodpovědnost za dění ve čtyřiadvaceti zemích svého regionu. Šedesát procent veškeré mé práce zabere vlastní organizace a řízení práce celé skupiny, třicet procent svého času věnuji přípravě strategií a projektů, které jsou pro svěřené regiony nezbytně nutné. Ve zbývajících deseti procentech času vypracovávám dlouhodobé strategické cíle a připravuji významná rozhodnutí.

O rozpočtu a výsledcích bych se nerad zmiňoval, neboť tyto údaje naše společnost nikdy nezveřejňuje po subregionech. Lze je ale orientačně vyčíst ze závěrečné finanční zprávy za uplynulý fiskální rok, která je vystavena na internetu.

Jak probíhá proces výběru do funkce viceprezidenta; ví adept dopředu, že je jedním z kandidátů? Zná své soupeře?

Za svou novou funkci jsem neloboval, ani pro ni neprocházel žádným konkurzem. Rovněž mi nejsou známa jména případných konkurentů. Byl jsem jmenován na základě výsledků své práce a pravidelných ročních osobních hodnocení. Domnívám se, že tento postup je ve vyspělých nadnárodních společnostech naprosto standardní. Znát jména svých „soupeřů“ bych upřímně řečeno ani nechtěl. Nejsem si jist, zda by taková znalost do firmy nevnesla nežádoucí nervozitu a rivalitu.

Dovedete si představit postup na ještě vyšší příčky, případně přechod na jinou funkci?

Především bych chtěl zdůraznit, že pro mne titul, který mám natištěný na vizitce a dveřích kanceláře, není opravdu prioritní. Jsem přesvědčen, že podobné osobní cíle, jako třeba dosáhnout na funkci prezidenta, člověka v jeho dalším rozvoji omezují. Soustředí se pak jen na jeden bod a pokud jej dosáhne, věnuje své schopnosti především tomu, aby o něj zase nepřišel.

Pro mne je důležitá cesta, po níž kráčím, a lidé, které při tom potkávám. Že funkce opravdu není důležitá, mohu doložit tím, že titul Osobnost roku české informatiky jsem získal v roce 1994, v době, kdy jsem stál na samém prahu firemní hierarchie a byl pouhým marketingovým specialistou.

Ve které zemi, za niž jste dosud zodpovídal, bylo nejtěžší vybudovat pobočku?

V poslední době jsem se podílel na otevření tří nových poboček. V Srbsku, Kazachstánu a na Ukrajině. Největší obtíž, spočívající v objevení opravdu erudovaných a perspektivních lidí, nám připravila Ukrajina.

Jak funguje v Microsoftu interakce šéfů na vaší úrovni s nejvyšším vedením, nakolik jste v rozhodování nezávislý?

Microsoft je unikátní společností, neboť tu pociťuji – pokud ovšem vykazuji kvalitní konečné výstupy – na svých nadřízených absolutní nezávislost. Ta se odvíjí od ročního plánu, který předkládám vždy v červnu (v červenci začíná náš fiskální rok) a jehož schválení stvrzuje svým podpisem Steve Ballmer. V lednu pak procházím tzv. půlroční prověrkou plnění svých plánovaných cílů a pokud uspěji, znovu pokračuji samostatně. S Jean-Phillipem Courtoisem však vedu každý měsíc osobní nebo telefonickou konferenci, při níž řešíme případné aktuální problémy. Stejně tak postupuji i já vůči svým podřízeným.

Kolik hodin denně pracujete? V rozhovorech jste dříve zmiňoval, že stále více času věnujete soukromému životu, myslíte si, že se to bude dařit i nyní?

Jako drtivá většina mých spolupracovníků pracuji v současnosti deset, jedenáct hodin denně. V souladu se svým ročním pracovním kalendářem, který musím pravidelně vypracovávat a dávat nadřízeným na vědomí, poctivě vybírám šest týdnů dovolené. Tři v létě a po týdnu v zimě, na jaře a na podzim. Navíc se snažím, abych odpočíval i o víkendu, neboť jsem si vědom toho, že zdraví mám opravdu jen jedno.

Uvádíte, že i další dva Češi jsou potenciálními kandidáty na post viceprezidenta; nevím o žádné další firmě, ať v IT nebo mimo ni, kde by se něco podobného podařilo.

Obávám se, že jsem nikdy neuváděl, že dva další Češi jsou horkými potenciálními kandidáty na pozice viceprezidentů. Spíše v této otázce došlo k určitému informačnímu šumu.

Na druhou stranu je pravda, že originálního personálně vzdělávacího programu Bench se od roku 2000 účastní generální ředitel Microsoftu ČR Jiří Devát a od loňska i marketingová ředitelka české pobočky Veronika Přikrylová. Jsou tak členy týmu přibližně patnácti nejperspektivnějších lidí z celé naší společnosti, kteří mají podle názoru Billa Gatese i Steva Ballmera a ostatních vysoce postavených pracovníků předpoklady, aby se viceprezidenty stát mohli. Mám z jejich postupu pochopitelně radost, nicméně vím, že oba mají před sebou ještě dlouhou cestu.

Co byste poradil lidem, kteří se chtějí dostat vysoko v nadnárodní firmě? Co je nejdůležitější?

Moje rada je jednoduchá. Všichni, kdo chtějí postupovat vzhůru, musejí překonat strach ze srovnávání svých schopností a vědomostí se schopnostmi a vědomostmi cizinců. Musejí si věřit a uvědomit si, že jsou stejně dobří, ne-li mnohdy dokonce lepší. Podobného ostychu se již zbavili čeští sportovci a umělci, nyní je řada na lidech z marketingu. Dále by měli prohlubovat své analytické schopnosti, ještě lépe porozumět číslům a obchodu vůbec. Za třetí klíčovou vlastnost považuji schopnost rozumět lidem – podřízeným, partnerům i konkurentům a umět kolegy motivovat, vést, to vše za cenu vysokého osobního pracovního nasazení.

Jaká je hlavní výzva a naopak největší hrozba pro Microsoft v nejbližších letech?

Microsoft vidí svou velkou příležitost ve vývoji hlasově ovládaného softwaru. Ohromnou budoucnost má také Tablet PC. Ten v sobě ve spojení s architekturou .NET skrývá nepředstavitelný potenciál – software bude co nevidět dodáván jako servis, dostupný kdykoli, odkudkoli a z čehokoli.

Hrozbu krátkodobě nevidím, a to i s ohledem k finančním výsledkům firmy vůči naší konkurenci. Tu bych pocítil až v okamžiku, kdy by někdo vynalezl něco lepšího a převratnějšího, než jsou osobní počítače. A to myslím nehrozí.

Dovedete si představit, jak bude Microsoft vypadat za deset, dvacet let? Jak bude velký, kde všude se s jeho produkty budeme setkávat?

Nedokážu dnes odhadnout, jakou strukturu za deset i dvacet let bude Microsoft mít, ale vím zcela jistě, že bude stále světovou softwarovou jedničkou, protože software je platforma, kterou skutečně umí. K tvrzení mne navíc opravňuje jednoduchá matematika. V současnosti je na světě instalováno přibližně půl miliardy počítačů a přitom planetu obývá kolem šesti, sedmi miliard lidí! Navíc zhoubnou a nebezpečnou chudobu většiny jižní polokoule už nadále nelze řešit jen pouhým bezhlavým přísunem peněz, nýbrž urychlenou edukací jejích obyvatel. A právě při vzdělávání sehrají nezastupitelnou roli počítače a systém .NET. Proto se o budoucnost Microsoftu neobávám.

Článek je převzat z říjnového čísla magazínu e-biz.

Diskuze (55) Další článek: Notebooky Aceru téměř za třicet tisíc

Témata článku: Software, Budoucnost, Microsoft, Jan, Podobný výsledek, Jednoduchá cesta, Orlando, Největší hrozba, Zdravý člověk, Nejvyšší vedení, Jednoduchá matematika, Plánovaný cíl, Podobná cesta, Osobní cíl, Informační šum, Jižní polokoule, Jednoduchá pozice, Velké jméno, Nejvyšší čas, M/s, Nezávislý titul, Přesná pozice, Ukrajina


Určitě si přečtěte

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 53

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor