Rozhovor s Eugenem Kasperskym: za pár let by mohl být internet zcela nepoužitelný

Výstavu Invex 2002 navštívil i Eugen Kaspersky, významná osobnost v oblasti antivirové ochrany. Bude v budoucnu internet zavirovaný k prasknutí?

Pan Kaspersky úterý vystoupil na stánku PCS Software, přičemž vystoupí ještě dnes ve středu na dopolední antivirové konferenci. Hned na úvod si dovolím za přednášku poděkovat, protože to bude asi to nejlepší co jsem na Invexu slyšel.

Eugen Kaspersky hovořil jak jinak než o virech a ochraně před touto hrozbou. Jeho myšlenky se vám pokusíme v následujících řádcích přiblížit.

Klepněte pro větší obrázek
loď je již nachystaná

Klepněte pro větší obrázek
námořníci také

Kaspersky pozdravil účastníky přednášky konající se ve volném prostranství na lodi před pavilónem C v českém jazyce a poté hned začal dvěmi otázkami, na které si i sám vzápětí odpověděl. "Domnívám se, že před dvěma lety jste nedostávali téměř žádné viry elektronickou poštou. Minulý rok jste dostali první virus elektronickou poštou a letos již dostáváte viry e-mailem každý týden. První otázka tedy zní, mám pravdu? A druhá otázka. Kolik si myslíte, že se v současné době vyskytuje na Internetu virových epidemií?" Ohledně první otázky s panem Kasperskym souhlasili všichni zúčastnění, ale u druhé otázky se tápalo. Kaspersky nás naštěstí dlouho tápat nenechal a vysvětlil, že v současné době se na Internetu vyskytuje šest virových epidemií. Tři e-mailoví červi, červ Opasoft infikující počítače Win9x skrze sdílení přes port 137 a dvě linuxové epidemie, kde si dovolil dodat: "Gratuluji uživatelům Linuxu ;-)".

Vyjádřil obavy nad tím, že příští rok nebudeme do e-mailové schránky dostávat jednoho vira či červa týdně, ale několik různých virů a to denně. Ochrana systému bude složitější, protože stále více mladých lidí se učí programovat a pracují na Internetu. Podle Kasperského je většina virů napsána teenagery a s rostoucí oblibou a rozšiřováním Internetu tak budou přibývat i viry. Během dvou, možná čtyř let by se mohl stát Internet nepoužitelným prostředím. Bude zde více infikovaných informací než těch skutečných a při připojení budete okamžitě atakování hackerskými nástroji. Slovo Internet bude znamenat NE komunikaci mezi lidmi, ale něco špatného, nepříjemného, což by byla škoda pro všechny z nás.

Vzor ve způsobu možné ochrany před touto hrozbou si Kaspersky našel v celé řadě nepočítačových oblastí. První automobily neměly žádné poznávací značky a jejich řidiči nevlastnili žádné řidičské průkazy. Nyní má každé auto svou poznávací značku a každý, kdo ho chce řídit, vlastní řidičský průkaz. Návrh Kasperského tedy zní: "Budete-li se chtít v budoucnu stát aktivním uživatelem Internetu, budete muset mít nějaký jedinečný identifikátor, aby bylo možné vás přesně identifikovat." Bez tohoto identifikátoru prý hrozí záhuba Internetu do pěti let a tak je potřeba změnit Internet a jeho standardy. Nutno je také zavést poměrně přísná a přesná pravidla pro jeho uživatele.

Klepněte pro větší obrázek
Kaspersky se připravuje

Klepněte pro větší obrázek
správný kapitán na lodi

Internet je území, které sdílejí všichni uživatelé navzájem, které Kaspersky přirovnal k elektrické síti. U elektrické sítě jsou určena poměrně přesná pravidla pro užívaní. Internet ovšem teď prý nevypadá jako rozvodná síť elektrické energie, ale jako kuchyň sdílená s ostatními, kdy si každý dělá co chce.

V závěru se hovořilo o tom, proč se vlastně vyskytuji počítačové viry. Kaspersky nastínil teorii, že pro počítačové viry existují tři pravidla jejich úspěšného rozšíření: rozšířený a populární operační systém, tento operační systém musí být dobře zdokumentován a třetí pravidlo je, že dotyčný operační systém obsahuje bezpečnostní díry a není správně chráněn – zabezpečen. Svoji teorii předvedl na operačním systému Novell, což je operační systém, není správně chráněn, ale je špatně zdokumentován. Proto v něm prakticky neexistují viry.

Během dvou tří let bychom se nakonec mohli dočkat i virů pro domácí spotřebiče, mobilní telefony, ... Pokud budou tyto spotřebiče splňovat výše uvedená tři pravidla, budou pro ně existovat i viry. Zatím to zní sice fantasticky, ale vše nasvědčuje tomu, že vývoj se tímto směrem ubírá. Viry se tak budou šířit nejenom od infikovaných uživatelů, ale třeba i pračka, mobilní telefon či lednička budou moci šířit zhoubnou nákazu. Toto je i druhým důvodem, proč je podle Kasperského potřeba změnit Internet. Bez změny se vrátíme o třicet let zpět a taky nemusíme mít žádný Internet vůbec.

Jsou zde snad veškeré postřehy z přednášky, ale protože mě opravdu zaujala, vyjasnili jsme si pár bodů s panem Kasperskym následně i na stánku PCS Software. Další poznatky přináším v krátkém improvizovaném rozhovoru:

Nemáte obavu po zavedení ID ze ztráty osobní svobody nebo možnosti špehování?

Ne. Existují dvě stránky, anarchie a diktatura a uprostřed je demokracie. Demokracie předpokládá silná pravidla. Nechci sdílet svůj prostor s lidmi, kteří nemají svoji ID kartičku nebo mně jí nechtějí ukázat. Řidičský průkaz nebo pas máte také a omezen se jistě necítíte.

Kartička či identifikátor je hezká věc, ale někteří ji dokáži i tak obejít. Co s tím?

Ano, je to pravda. I dnes si můžete zfalšovat doklady či vytisknout falešné peníze, ale takový je život. Počítačová kriminalita jistě nebude tímto zastavena, ale bude tisíckrát nižší. V tuto chvíli pracuje v Kaspersky Lab pět analytiků starajících se o nové viry a ochranu. Jestliže se tyto pravidla nezmění, za pět let jich nebudu potřebovat pět, ale tisíc.

Uvedl jste, že teenageři jsou hrozbou pro Internet. Jak jste to přesně myslel, snad ne všichni?

Samozřejmě, že ne :) Mladí lidé, kteří se učí programovat, jsou potřeba a já je podporuji. Vždy se ale najdou nějací chuligáni, kteří by chtěli ničit lavičky.

Existuje nějaký vir, který vás zaujal?

Ano, jedná se o profesionální kousky kódu, které musel napsat zdatný programátor se slušnou znalostí operačního systému. Viry napsané pomocí nějakého programu či okopírované nejsou zajímavé. V poslední době mě velmi zaujal Opasoft a ze starších bych zmínil CodeRed.

Jak byste se vy sám charakterizoval? Jste šéf, manažer, programátor, …?

Jsem něco jako úspěšný chirurg či doktor, který si založí svoji nemocnici. Ten se také nevzdá toho, co umí nejlépe a co ho baví, ale pokračuje v tom dále. Do ostatních důležitých funkcí dosadí odborníky. Tak vidím i sebe. Pořád se zabývám analýzou a řízení nechávám na lidech, kterým důvěřuji.

Na závěr. Chystáte do budoucna nějaké novinky?

Ano. Příští rok na podzim bychom chtěli představit zcela novou verzi našeho antivirového programu. Ve verzi Personal by mělo dojít k značnému zjednodušení konfigurace a nastavování. Koncem tohoto roku představíme Kaspersky Firewall a další nástroj, který vás ochrání před nevyžádanými e-mailovými zprávami.

Klepněte pro větší obrázek
Křest ekonomického software ACONTO MSP

Klepněte pro větší obrázek
Denis Zenkin, PR manažer Kaspersky Lab International

Musím říct, že s panem Kasperskym se velmi dobře povídalo a pokud byste měli někdy příležitost ho vidět, určitě neváhejte a nenechte si jej ujít. Snad mohu prozradit, že má rád Prahu a české pivo a tak se snad ještě nějaká šance naskytne.

Diskuze (65) Další článek: Na Invexu proběhne ničení pirátského zboží

Témata článku: Software, Internet, Kaspersky Lab, Druhá otázka, Teenager, Pár, Eugen Kaspersky, Rozhovor, Značné zjednodušení, Jedinečný identifikátor, První automobil, Hezká věc, Rozvodná síť, Kaspersky, Let, Hackerský nástroj, Pár let, Úspěšné rozšíření, Počítačová kriminalita40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály