Rozhlasové a televizní poplatky za každý počítač: realita nebo zmatek v zákoně?

Ani snaha o „legislativní smršť“ by neměla být výmluvou k přijímání špatných zákonů. V budoucnu však bude skutečně počítač televizním i rozhlasovým přijímačem, a tak na něj bude nahlíženo.

Začátkem srpna 2005 byl přijat zákon O rozhlasových a televizních poplatcích (…), v online podobě k dispozici například zde. Okamžitě vzbudil prudké reakce uživatelů počítačů. Pravděpodobně z něj totiž vyplývá, že pokud je vaše PC schopno přijímat televizní a (nebo) rozhlasový signál a přehrávat jej, je považováno za televizní a (nebo) rozhlasový přijímač, a je tedy předmětem poplatků. Ty mimochodem zmíněný zákon zvýšil, takže za televizi se platí měsíčně stovka (za rok 120, za dva 135 Kč), za rádio 45 Kč.

Okolo přijatého zákona se jako obvykle rozprostřelo nemálo mýtů. Některé lze ale připsat i tvůrcům zákona. Ti opět připravili znění, které jednak umožňuje různý výklad a které dále obsahuje několik zjevných nelogičností.

Není to poprvé, kdy se zákon, který se nějakým způsobem dotýká informačních a komunikačních technologií, příliš nepovedl. A to svědčí o tom, že mezi zákonodárci či oponenty přijímaných zákonů nejsou osoby, které by se v těchto technologiích a zejména v jejich budoucím směřování (zákony nepřijímáme na rok!) příliš vyznaly.

Přijatý zákon – doporučujeme přečíst, je poměrně krátký – ve stručnosti sděluje:

  • poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového (resp. televizního) vysílání bez ohledu na způsob příjmu
  • je-li zařízení schopné příjmu obojího, pohlíží se na něj jako na televizní i rozhlasový přijímač zároveň
  • poplatníkem (tj. osobou povinnou platit, pozn. aut.) je vlastník zařízení, nebo ten, kdo jej alespoň měsíc užívá bez ohledu na to, zda jej vlastní

Právě toto znění je základem toho, že počítačoví uživatelé vyskočili jako čertík z krabičky. Počítač (ne každý, ale dnes prakticky každý) jistě je technicky způsobilý k reprodukci rozhlasového či televizního přijímání. Z výrazu bez ohledu na způsob příjmu pak každému logicky vyplyne, že i příjem rozhlasu, respektive televize přes internet je tím způsobem příjmu, který je zpoplatňován.

Co na to Česká televize a Český rozhlas

Je to tak, nebo ne? Co je zajímavé, až kuriózní, je rozdílný přístup obou veřejnoprávních médií – České televize a Českého rozhlasu. Na stránkách ČT (tato instituce jde s dobou, protože si už osvojila internetový výraz FAQ) je přímo uvedeno, že se to týká pouze počítačů s TV kartou, nikoli přijímání televizního vysílání z internetu.

ČT to říká poměrně bizarní větou, kterou je dobré zaznamenat – a ve vhodném čase České televizi připomenout: Televizní vysílání, které je možné přijímat (…) digitálně z internetu není televizním vysíláním. Dnes u nás ještě plnohodnotné vysílání přes televizi či mobil neběží, časem ale bude a stane se standardním. Za větu, že televizní vysílání není televizním vysíláním, se bude ještě někdo v ČT stydět. Česká televize na uvedené stránce nicméně uvádí, že pokud má váš počítač televizní kartu (TV tuner), je televizním přijímačem.

Na druhé straně Český rozhlas – který sám přes internet už nějakou dobu vysílá standardně a naplno – k celé této problematice zatím mlčí. I když jeho FAQ je jinak podstatně obsáhlejší než ten televizní a zabývá se i řadou poměrně obskurních detailů. (UPDATE: Stanovisko Českého rozhlasu je v této zprávě.)

Na základě toho, že vysílání rozhlasu po internetu je u nás běžné (těžko lze říci, že „toto rozhlasové vysílání není rozhlasovým vysíláním“, jak to učinila televize), vyvozuji, že se tedy na počítače připojené k internetu zákon v tomto směru vztahuje. (Oním „zařízením“ zde není speciální hardwarové vybavení, je jím spíše softwarový přehrávač schopný přijímat internetový rozhlas, jako je třeba běžný Windows Media Player, který je pevnou součástí Windows. Zvuková karta je dnes rovněž standardní součást i starších PC, nikoli „add-on“, který se dokupuje extra.)

Sporné platby

Ve vášnivé debatě se často zapomíná na jednu věc: občan platí za televizi i rozhlas jen jednou. Bez ohledu na to, kolik takových zařízení vlastní či užívá. Totéž platí i o společných domácnostech – platí se pouze za jednu TV a jedno rádio, bez ohledu na to, kolik těchto zařízení doma máte. A protože TV i rozhlas má snad každý, je už jedno, jestli se to nyní jakoby dodatečně vztahuje také na osobní počítače. Ovšem, existují výjimky (bez televize a rozhlasu, zato s počítačem a internetem).

V tomto směru tedy považuji zákon za (v podstatě) korektní, i když měl jasně říci, zda vysílání přes internet se považuje za onu „individuálně volitelnou reprodukci (…)“ nebo ne. Drobně sporné je i dělení počítačů na ty, které jsou televizemi, a ty, které jimi nejsou, podle toho, zda obsahují kartu s TV tunerem.

Tento čip se totiž vyskytuje stále častěji jako součást různých grafických karet nebo grafických čipsetů. Lidé si je ale kupují kvůli zcela jiné funkcionalitě (zejména kvůli grafickým schopnostem v počítačových hrách) a TV tuner vůbec nevyužívají.

Mimochodem, příjem televize přes počítač je i s velmi dokonalým TV tunerem „nic moc“, na rozdíl právě od internetového vysílání, máte-li ovšem patřičně tlustou linku. Budoucnost je navíc poměrně jasná – digitální vysílání rozhlasu i televize převládne a to internetové se rozšíří. Půjde o rovnocennou metodu, a počítače tak budou skutečnými rozhlasovými i televizními přijímači.

To, co ve znění zákona ale nahání husí kůži, jsou zcela odlišná pravidla platící pro podnikatele (firmy – právnické osoby i živnostníky). Ti totiž platí poplatky za každý rozhlasový i televizní přijímač, což může znamenat:

  • rozhlasové poplatky z každého (firemního) stolního počítače, z každého notebooku (a úplně bizarně, ale přesně v dikci zákona, i z každého serveru!)
  • rozhlasové poplatky z každého mobilu se schopnostmi příjmu internetu, tj. i internetového rádia
  • časem i rozhlasové poplatky z kdejakého gadgetu, protože dnes i datové USB „klíčenky“ jsou vybaveny FM rádiem
  • rozhlasový poplatek z každého automobilu, protože je vybaven autorádiem

Není tak nereálná představa, že ze zákona bude firma platit za každého kancelářského zaměstnance se služebním automobilem 3-5 poplatků za rádio. Za síťového správce dvacet až padesát, podle toho, jak je dobrý. Pokud bude mít ve skladu deset počítačů, funkčních, ale nevyužívaných – dalších dvacet poplatků. A tak dále. Sto zaměstnanců, pět set poplatků, čtvrt milionu ročně – jen za rozhlas.

Dotyčných sto zaměstnanců přitom platí (či ze zákona má platit, protože je nepravděpodobné, že by doma neměli ani rádio, ani televizi) tytéž poplatky coby soukromé osoby. Zde dostává logika zcela na frak – tyto poplatky jsou službou občanskou, nemají nic společného s firemní sférou. I ve Velké Británii, kde jsou veřejnoprávní služby (BBC) zřejmě nejsilnější na světě, je platí občan, nikoli firmy.

Dnes se sice nezdá pravděpodobné, že by takto bizarní výběr poplatků někdo vymáhal, ale nelze se samozřejmě spoléhat na to, že zákon je tak hloupý, že nebude vymáhán. Zkušenosti nás už naučily.

Původní smysl poplatků

I když to do tohoto článku zcela nepatří, je vhodné se vrátit zpět, k původnímu, obecnému smyslu těchto poplatků. Mnozí lidé namítají, že když se na ČT vůbec, ale ani minutu nedívají (ne že bychom jim to věřili, ale to je jedno), a veřejnoprávní rozhlas vůbec neposlouchají (to už je věrohodnější), tak že by poplatky neměli platit. Není to správně: princip těchto poplatků nestojí a nepadá s tím, zdali danou službu přímo využíváte, nebo ne.

Jedná se o to, že si společnost platí veřejnoprávní rozhlasové a televizní médium, tedy (teoreticky) médium nezávislé na komerčních tlacích (na reklamě, na „sledovanosti“), provozující, vytvářející a nabízející tzv. veřejnou službu. Využít ji, stejně jako řady dalších veřejných služeb, nikdo nemusí. Platit ano – tak je tomu u všech ostatních veřejných služeb, kde to je pouze méně vidět, protože občan je platí nepřímo, ze svých daní.

Mobilmania.cz: Poplatky za mobily s rádiem

Diskuze (151) Další článek: Soutěž o ceny v hodnotě 100 000 Kč v invexovém čísle Computeru

Témata článku: Internet, Zákon, Budoucí směřování, Televize 32, Tel, Televize a internet, Příjem televize, Nereálná představa, POP, Poplatek, Televize 02, Realita, Zmatek, Tunery, Televize 55, Čt televize, Rozhlasový přijímač, Internet TV, Běžný windows, Televize 4 k, Vysílání, Televize 81, I televize, Televize s internetem, Televize 80


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu