Rozdělení Hewlett-Packard je logické a firmě pomůže

16. března 1999
Computer 5/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Nyní je několik dní známá zpráva, která někoho může téměř šokovat – rozdělit se má Hewlett-Packard, a to dokonce z vlastní iniciativy. Proč to vůbec dělá?
Kdo sleduje dění mezi počítačovými firmami, ví, že v posledních letech se nebývale zrychlilo jejich spojování, pohlcování menších firem většími a chudších bohatšími. Rozdělení firmy se v posledních letech prakticky nekonalo a jediné zmínky o dělení jsou spíše zmiňovány v téměř „násilných“ souvislostech, jako když americká vláda před řadou let rozdělila firmu AT&T (proti její vůli) a dnes možná chce rozdělit Microsoft, též samozřejmě ne s jeho souhlasem. Nyní je několik dní známá zpráva, která někoho může téměř šokovat – rozdělit se má Hewlett-Packard, a to dokonce z vlastní iniciativy. Má vzniknout nová firma, která si z HP odnese veškeré aktivity v oblasti zdravotnické a měřicí techniky (její jméno zatím není známé); výpočetní technika a periferie zůstanou ve firmě, která nadále ponese jméno Hewlett-Packard. Současně odstoupí stávající dlouholetý ředitel a prezident a předseda správní rady firmy Lewis Platt, takže firma je před hledáním hned dvou šéfů, pro HP a pro novou společnost.

Proč k tomuto dělení dochází, a proč právě nyní? Dnes už jen staří packardisté vědí, že firma s počítači nezačínala (prvním produktem byl oscilátor), že první pokusy o výpočetní techniku začaly v podstatě bočním projektem kalkulaček pro ovládání měřicích přístrojů, že až na konci osmdesátých letech začala oblast výpočetní techniky významem přesahovat měřicí a lékařské přístroje. Postupem dalších let se firma začala stále více orientovat na výpočetní techniku, která ovšem byla na silném vzestupu jako odvětví, na rozdíl od spíše stabilních měřicích a lékařských technologií. V posledních letech tato druhá oblast spíše stagnovala a za poslední finanční období dokonce v obratu klesala, což musela dohánět právě výpočetní technika.

V dobách, kdy byly počítače chápány jako výsostná, nákladná zařízení, vlastně nešlo způsobem vývoje, výroby, marketingu a prodeje o příliš odlišná zařízení od lékařských a měřicích přístrojů; dnes, kdy se výpočetní technika stává stále více konzumentsky orientovaným zařízením, to jde spolu stále méně – jako kdyby vaše firma vydávala knihy a zároveň pěstovala rajčata, kupříkladu. Hewlett-Packard tuto rozpolcenost „vydržel“ desítky let a upravil firemní strukturu tak, že o sobě obě oddělení prakticky nevěděla.

Zejména v souvislosti s posledním poklesem obratu v lékařských a měřicích přístrojích ale rozdělení získalo na akutnosti. HP totiž nemá na svůj vysoký obrat, na skvělé pozice v tiskárnách, scannerech a osobních počítačích příliš velkou kapitalizaci – burza prostě firmu vnímá jako maličko neprůhlednou, nepříliš rychle rostoucí, o což se také přičiňuje oblast lékařských a měřicích přístrojů; analytici si neustále kladou otázky, čím vlastně HP chce být. Firma se o rozsáhlou reorganizaci, rozhodla už před několika lety a hlavní část z ní má za sebou; dnes před ní stojí přerod v „internetovou firmu“, v ještě silnější orientaci na běžné, spíše laické zákazníky (kapesní počítače či ještě jednodušší stroje, kancelářská technika) a dá se předpokládat, že i o oddělení lékařské a měřicí techniky bylo už rozhodnuto mnohem dříve.

Odčleněním těchto oddělení firma přijde asi o sedminu svého obratu, tržní kapitalizace i počet zaměstnanců; tím možná poklesne v žebříčku největších světových počítačových firem a také o pár míst ve „Fortune 500“ (toto se stále v USA značně cení), ale to vše by mělo být bohatě vyváženo zisky, jasnou a zřetelnou orientací na oblast informačních technologií. Nepochybně to zjednoduší i řadu rozhodovacích procesů a „zaostření“ špičkového managementu právě na tuto oblast. Jediné, čeho se lze trošku obávat, je právě doba reorganizace – u firem těchto velikostí se (i včetně hledání nového ředitele) často neměří na měsíce, ale na roky. A tento čas už HP nemá.

Váš názor Další článek: Computer 5/99

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Log, Měřicí přístroj, Hewlett-Packard, Páčka, Poslední pokus, Počítačová oblast, Starý přístroj, Rozhodovací proces, Pack, Lewis


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně