Apple | Čipy | Mac Studio

Rozborka Mac Studia ukázala, že čip M1 Ultra je třikrát větší než běžný procesor

Nový minipočítač Mac Studio od Applu ukrývá obrovský výkon ve velmi kompaktní konstrukci. Jak je ale vše uspořádané uvnitř a jak vypadají jednotlivé části? K první podrobné rozborce se dostal youtube kanál Max tech.

Šasi Mac Studio na první pohled vypadá, že ho nelze rozebrat a je z jednoho kusu hliníku. Nikde nejsou žádné šroubky. Ty se totiž schovávají pod gumovým kroužkem v podstavci. Po odšroubování pak spodní část vypadne a lze vidět vnitřní konstrukci složenou z několika pater.

Apple Mac Studio M1 Ultra MJMW3CZ/A Apple Mac Studio M1 Ultra MJMW3CZ/A
nabízí 7 obchodů za ceny od 115 990 Kč
Srovnat ceny na Živě

Zajímavostí je, že právě hned ve spodní části jsou po stranách i antény, které prostupují umělou hmotou na okraji spodní hliníkové desky Mac Studio. První kulatá část je samotný napájecí zdroj, který je vytvořen do kulatého tvaru. Pod ním už se nachází samotná základní deska, kterou tvoří hlavně velký rozvaděč tepla se dvěma heatpipe.

Dobrou zprávou je, že se na desce nachází dva sloty pro malá SSD. I když Apple uvádí, že SSD nelze z pohledu uživatele vyměnit (už to bylo i otestováno, opravdu to nejde), a je tak nutné navštívit Apple Store nebo domluvené servisní středisko, možná se do budoucna setkáme s výměnnými kity, které budou kompatibilní. Tomu by mohl zamezit jen problém se zabezpečením, pokud takovou výměnu Apple zamezil kvůli šifrování dat přes čip na desce.

Potěší i to, že jednotlivé porty nejsou pevně na desce, ale jsou připojené. Pokud se tak časem poškodí, lze je velmi jednoduše vyměnit za nové. Na opačné straně desky se nachází samotný vzduchový chladič poměrně masivních rozměrů.

Po odkrytí měděných koncovek trubic pro odvod tepla z čipu ale rozhodně překvapí jeho velikost – v porovnání třeba s normálním procesorem AMD Ryzen je tak třikrát větší. Nesmíme ale zapomínat, že v jeho pouzdře se nachází i operační paměť a to až s kapacitou 128 GB.

I to je důvod, proč je měděná část a teplovodivá pasta nanesená pouze v pruhu uprostřed celého čipu. Právě tam se totiž nachází samotný výpočetní čip M1 Ultra (2× Apple M1 Max). Část s operační pamětí po obou stranách tak není nutné chladit.  

Diskuze (25) Další článek: Malware BitRAT se nově šíří jako aktivátor licence pro operační systém Windows 10

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, Počítače, Procesory, Čipy, SSD, Apple Store, Mac Studio, AMD Ryzen, Čip, Rozborka, Max ten, Procesor, Deska, Konstrukce, Mac Studium, Teplo, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Recenze herních sluchátek JBL Quantum TWS. Špičkový zvuk výrobce v herním balení

Recenze herních sluchátek JBL Quantum TWS. Špičkový zvuk výrobce v herním balení

JBL nás potěšil nejnovějšími herními peckami Quantum TWS, které přináší známou kvalitu výrobce také do více herně zaměřené komunity. Povedlo se?

Michal Maliarov
SluchátkaRecenzeHardware