Route66: mapa postavená na hlavu

Nejnovější verze programu, který hledá optimální silniční trasu z jednoho místa do druhého, s podtitulem „Z města do města“, má na krabici kromě tradičního Route 66 i vročení 99.
Nejnovější verze programu, který hledá optimální silniční trasu z jednoho místa do druhého, s podtitulem „Z města do města“, má na krabici kromě tradičního Route 66 i vročení 99. To vysvětluje název recenze, ale nic dalšího. Jak totiž recenzovat program, který je synonymem pro svůj žánr a který se od poslední verze sice viditelně změnil, ale někdo by řekl, že se jedná pouze o úpravy kosmetické? Asi popisem jeho fazóny. Zkrátka – kde je make-up tlustší a barevnější než před dvěma lety?

Mapa jako živá
Ano, Route 66 je už na první pohled pestřejší; barvy, které zdobí její tvář, znázorňují vrstevnice. Pokud chcete mít přehled o terénu, kterým se vydáte, budou vám užitečné. Máte však také možnost je vypnout a z fyzikální mapy se opět přenesete do mapy obrysové, na jakou jste byli zvyklí. Jestliže trasu tisknete, možná vám takhle bude připadat o něco přehlednější.

Třicet megabajtů místa na disku při minimální instalaci je zatraceně pomalá varianta i na počítači s 32rychlostní mechanikou CD-ROM a procesorem Celeron 266 MHz. Překreslování mapy vám bude připadat stejně nekonečné, jako cesta vedoucí do dáli … Pokud chcete vymést každou skulinu na disku desetkrát větší instalací, budete už mít pocit, že rukama hýbete skutečnou mapou.

Mapový výřez můžete zvětšovat, zmenšovat, nástrojem ruky pohodlně posunovat (změna k lepšímu), měřit aktuální vzdálenosti, informovat se o číslech silnic. Přímo na mapě můžete graficky přidávat body na trase a můžete si některá často používaná místa označit připínáčky. Evropská verze, kterou jsme měli k dispozici, obsahuje kolem 450 000 sídel v celé Evropě, silnice mezinárodní, hlavní i vedlejší, trajekty, letiště a nádraží. Ke každému sídlu zná jeho poštovní směrovací číslo, což může být užitečná věc, pokud se více sídel jmenuje stejně. Můžete nastavit spotřebu, cenu pohonných hmot, dodatečné náklady na kilometr, diety i rychlosti na různých typech silnic.

V jediném dialogu potom nastavíte počáteční i koncové místo trasy (pokud je nebudete označovat graficky přímo na mapě), i místa po cestě (můžete snadno měnit jejich pořadí metodou táhni a pusť; míst mohou být desítky) a necháte spočítat trasu: nejkratší, nejrychlejší, nejlevnější, nejekonomičtější, autem osobním či nákladním a v případě více míst na trase v zadaném pořadí, nebo optimální variantu (to pokud jste obchodní cestující). Spočítaný itinerář obsahuje názvy odboček, čísla silnic, rady, kde odbočit, indikace vzdálenosti a času. Můžete ho vytisknout a exportovat do formátu Microsoft Word nebo jenom jako obyčejný text.

Nepoučitelní?
Jako kdyby její tvůrci spoléhali na to, že Route 66 přežije pouze ze své podstaty. Vady na kráse, které jsme jí vytýkali na podzim 1997, totiž zůstaly. Stále nejdou určitá města, silnice a oblasti zakázat. Proč, když by to znamenalo jenom kosmetickou změnu dialogu a nikoliv změnu celého programu, to nepochopím. Co bych si dále přál, abych o programu mohl mluvit skutečně s nadšením? Zakreslené čerpací stanice, k nim finesy, jako je objem nádrže vozidla, cena pohonných hmot různá v různých státech, definování přestávek v jízdě, dálniční poplatky a mýtné, možnost počítání několika variant jednoho úseku – a to všechno třeba s tím, že si aktuální informace program stáhne z Internetu. Chci toho moc? V dnešní době – těžko říct.

Vím ale jistě, že pro běžné počítání trasy toho „opravdová“ Route 66 nenabízí o mnoho víc než její demoverze, druhdy umístěná na webu výrobce. Teď tam není, ale v brzké době se má opět objevit. Jestliže se ale nechcete spoléhat na Internet a často potřebujete volit optimální trasu opravdu vážně, bez jakéhokoliv vyhledávače trasy, bezpečně umístěného u vás na disku, se neobejdete.

vyhledávání optimální trasy na automapě
Route 66 – 99 Evropa
„Z města do města“
Zdroj: XPI, s. r. o., Černošice
Telefon: 02–51 64 04 11
Cena: 2 999Kč bez DPH zaváděcí, později 3 999 Kč bez DPH
Parametry: 450 000 sídel v celé Evropě, Windows 95/98/NT, min. 50 MB místa na disku
Zdroj: Computer
Diskuze (3) Další článek: Windows 98 bez Internet Exploreru? Možné a rychle realizovatelné.

Témata článku: Windows, Internet, Minimální úprava, Nejlevnější cesta, Směrovací číslo, Různý terén, Fines, Celá trasa, Různá místa, Vrstevnice, Mýtné, Nejlevnější varianta, Celá Evropa, Pomalá varianta, Nejlevnější verze, Celý disk, Silnice, Pomalá doba, Route 66, Čerpací stanice, Make up, Nejkratší doba, Brzká doba


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně