Roste u nás opravdu zájem o vysokorychlostní internet?

Počty přípojek ADSL, kabelovky, WiFi i CDMA utěšeně stoupají. Nemusí to ale vůbec znamenat, že skutečně roste zájem o vysokorychlostní internet – a také, že roste zájem o internet vůbec.

Související odkazy

Slovník
ADSL
broadband
DivX
ISP
kbps
MP3
narrowband
provider
WiFi

Databáze znalostí
Automatické přihlášení
k ADSL

Rychlost internetového
připojení

Velikost paketu

Pro podnikatele v prostředí českého internetu je neštěstím, že existuje zoufale málo věrohodných statistických dat a výzkumů. Nevíme přesně, kolik je skutečně jednotlivých typů připojení k internetu, neboť vycházíme pouze ze sdělení jejich provozovatelů – data nikdo nezávislý neaudituje, nečistí je od mrtvých účtů apod. Nevíme, kolik zákazníků má skutečně který dial-upový ISP, protože dostupné zprávy rovněž neřeší duplicity (více používaných účtů jedním člověkem – podobný případ jako u mobilů). Dle iAuditu a jeho ISP Reportu (měření providerů) se tzv. „aktivní český internetový vesmír“, počet lidí, kteří v daném měsíci přistoupili k internetu, zvýšil z 2,3 miliónu na 3,0 miliónu meziročně, březen 2003-březen 2004. Dle Media reportu (návštěvnost velkých webů) to je z 2,0 na 2,4 miliónu, srpen 2003-srpen 2004. Vyberte si, co chcete – a stále ještě to neznamená, že to, co si vyberete, je pravda.

Broadbandový, či, chcete-li, širokopásmový, vysokokapacitní internet je zkoumaný ještě hůře. Zde můžeme jen odhadnout, že dnes existuje asi 60 000 aktivních přípojek ADSL a necelých 50 000 uživatelů internetu přes kabelovku. K tomu připočtěme 7000 zákazníků CDMA od Eurotelu (pozor, to přibylo za jediný měsíc – pokud by CDMA rostlo touto rychlostí i nadále, své oba konkurenty brzy předežene!) a zcela neznámý počet uživatelů „svépomocných“ a komunitních WiFi sítí. Dále existuje vysokorychlostní připojení k internetu pro všechny střední a větší firmy: to si ale dovolíme odečíst, protože nám jde zejména o měření tohoto připojení pro domácnosti. Jistěže vede do např. ČEZu tlustá internetová roura, ale to neznamená, že by měl každý dělník elektrárenský na pracovišti broadband. Rovněž si dovolím nezahrnout vysokoškolské studentstvo s kolejními broadbandy – to je přece jenom speciální případ.

Bez dalších počtů si tak dovolím odhadnout, že u nás je dnes 200 000 domácností připojených k vysokorychlostnímu internetu; to opět může znamenat až potenciálního půl miliónu uživatelů, ale raději „střelme“ na poloviční částku – to, že má mladík do svého pokoje přivedený broadband, zdaleka neznamená, že jej využívá jeho sestra, otec, matka a prarodiče, se kterými sdílí byt nebo dům. Čtvrt miliónu broadbandových uživatelů v domácnosti pak znamená poměrně slušných 10 % české internetové populace. Desetina broadbandových uživatelů byla na internetu také v USA před cca třemi lety, a to odpovídá: náskok Ameriky v internetu před námi se obvykle odhaduje na tři roky. Nejsme tedy v broadbandu až tak zaostalí, jak se často tvrdí, alespoň co se týká procenta broadbandových uživatelů na lokální internetové populaci.

Kde však jsme zaostalí, je obecné připojení k internetu. Čísla iAuditu (cca 2,4 mil. uživatelů) považuji spíše za maximální – při pečlivém očišťování o nejrůznější duplicity, přístupy z více účtů, cizince atd. bychom se dostali níže. Cca 20 % české populace na internetu je zoufale nízké číslo, které navíc roste velice pomalu – to je hlavní problém českého internetu. Příčiny jsou celkem známé, sčítají se a nemá smysl je zde depresívně opakovat: nízká počítačová gramotnost, nízká vybavenost domácností počítači, (donedávna) mizerná státní podpora, Český Telecom. Dvacetiprocentní penetraci internetu měla Amerika, ale i například severské země už před šesti lety: zde zaostáváme a nadále ztrácíme.

Mezi nízkou obecnou penetrací internetu a celkem slušným procentuálním podílem broadbandu je na první pohled jakýsi rozpor. Navíc, pokud jej zvýrazníme tím, že pro využití broadbandu na českém internetu zcela chybí obsah – není jej čím využít, čím naplnit. Jestli se webová stránka načte za deset vteřin nebo za dvě – v tom už není tak dramatický rozdíl, pro běžného uživatele. (Silné požadavky na broadband mají pochopitelně „stahovači“ hudby a videa. Ale i s narrowbandem to není tak zabité: s 64 kbps linkou stahovač zvládne denně „udělat“ deset hudebních cédéček v MP3 nebo jeden film v DivXu – více, než reálně potřebuje).

Rozřešení je jednoduché: broadband v České republice není výsledkem touhy lidí po velice rychlém internetu, ale po trvalém připojení. Broadband je pro intenzivní uživatele internetu (intenzivní časově, nikoli nároky na data) podstatně efektivnější řešení než narrowband. V oblasti internetu je tedy u nás „Mercedes levnější než Škodovka“, a to je zřejmě světový unikát. (Hledat, na koho v tomto případě ukázat prstem, není moc složité). Češi si tak pořizují broadband z nouze; to, že počet těchto připojení rychle roste, znamená, že je zde vysoký zájem o trvalé připojení k internetu, který vede k tomu, že se nemalá část těchto zájemců smíří s vysokou cenou za službu, jejíž kvalitu zatím vůbec nepotřebují a ani ji nevyužijí.

Pokusy o odstranění této disproporce – tedy levným paušálem na narrowband – jsou zatím mimořádně chabé a nepovedené. Je stěží pochopitelné, proč je těch několik málo nabídek na paušální, skoropaušální a pseudopaušální narrowband, které se objevily, vždy zákazníkům „oslazeno“ tak, že se na něj potenciální zákazníci vykašlou.

Diskuze (124) Další článek: Červ Beagle.AZ zneužívá i české hostingové servery

Témata článku: Internet, Slušné číslo, Milión uživatelů, Roura, Růst, Mercedes, Škodovka, Nemalá částka, Internetové připojení, Nezávislý film, Narrowband, Zájem, Vysoký zájem, Státní podpora, Jediný měsíc, Nízký počet


Určitě si přečtěte

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF