Doprava | Praha

ROPID spustil novou mapu. V reálném čase ukazuje polohu autobusů, přibudou i další typy MHD

Od letošního března již soukromí dopravci a DPP zveřejňují informace o zpožděních autobusů v aplikacích IDOS a PID Lítačka. Teď tato data nově vizualizují i přímo na mapě. Na adrese mapa.pid.cz najdete polohu všech autobusů Pražské integrované dopravy v reálném čase.

Současnou ambicí není jen samotné zobrazení poloh vozů v reálném čase na mapě, nýbrž také propojování a zpřístupnění dat i dalším aplikacím a vývojářům. Již nějaký čas předáváme jízdní řády a polohové informace z více než 2500 autobusů 26 dopravců do pražské Datové platformy Golemio, kterou vyvíjí a provozuje městská společnost Operátor ICT,“ dodává vedoucí odboru technického rozvoje a projektů ROPID Zbyněk Jiráček.

Mapa standardně zobrazuje puntíky s jednotlivými vozy a šipkami, kterým směrem se pohybují. Barvou je pak vyznačeno zpoždění od zelené (včas) až po červenou (nad 5 minut). Vlevo dole je možné filtrovat linky podle čísla, zvolit jich můžete více současně, stačí je oddělit čárkou.

Po kliknutí na puntík jsou vidět i další detaily o trase, zpoždění, typu autobusu i poskytovaných službách, nechybí ani odkaz na jízdní řád. Ten lze zobrazit také při kliknutí na jednotlivé zastávky. Na mapě přitom nejsou jen autobusové zastávky, ale také tramvajové nebo stanice metra a železnic.

Ještě letos se na mapce objeví i poloha vlaků. ROPID již má data o poloze k dispozici, ale chybí mu jízdní řády ve strojově čitelné podobě. V příštím roce dojde též na tramvaje, dopravní podnik již vypsal veřejnou zakázku na dodávku GNSS přijímačů.

ROPID také slibuje, že informace o zpoždění by se mohly do budoucna zpřesnit. „Současné systémy pracují typicky na principu přepočtu zpoždění vždy při průjezdu zastávkou, kde se jednoduše odečítá reálný čas průjezdu od času určeného jízdním řádem. Mezi zastávkami se však zpoždění nepřepočítává, a tak pokud se vozidlo v mezizastávkovém úseku zdrží delší dobu nebo není průjezd zastávkou zachycen, začne být vypočtená hodnota zpoždění nepřesná.

V Datové platformě proto aktuálně s Operátorem ICT testujeme vylepšený algoritmus, který zpoždění určuje přímo podle polohy na trase. To je možné i díky tomu, že se v Golemiu potkávají data z plánování MHD s údaji z dispečinku a je tedy možné je takto kombinovat. Nová mapa experimentálně využívá právě tuto zpřesněnou hodnotu zpoždění. Do budoucna bychom pro predikci zpoždění rádi zapojili také historická data, která pomohou určit předpokládané zpoždění podle pohybu předchozích spojů ještě přesněji.

Diskuze (14) Další článek: Dvě nové herní myši Corsair KATAR PRO zaujmou svou lehkostí a příznivou cenou

Témata článku: Software, Doprava, Praha, Autobus, Operátor, Gole, Reálný čas, Pólo, Poloha, Zpoždění, Propojování, Jízdní řád, DAL, Mapa, GNS, Nová mapa, MHD, Ropid, Jira, Golemio, Lítačka, Idos, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony