Root pod Lupou: akvizice, které se říká fúze

V portfoliu Internet Infa přibyly další exponáty. Mají více než jen sbírkovou hodnotu?
V poměrně nečekaném ohlášení z úterý 10. července ohlásila společnost Internet Info, známá zřejmě nejvíce vydáváním internetového časopisu Lupa, že formou „fúze“ získává sdružení zvané 4Web, provozující několik serverů, z nichž zřejmě nejvýznamnější e-magazín o Linuxu a otevřeném software s názvem Root. Protože jde po delší době o významnější „pohyb“ v oblasti poskytovatelů internetového obsahu a služeb na domácí scéně, dovolíme si jej okomentovat; předem upozorňuji na to, že komentář tvoří osoba rovněž podnikající v podobné oblasti jako oba uvedené subjekty, tedy nikoli „nezávislý novinář“ a jako takový je potřeba jej brát. Koho určitým způsobem zaujatý názor uráží, nechť si místo tohoto článku přečte původní tiskovou zprávu, názor představitele firmy akvírující a názor představitele firmy pohlcené.

Spojování a pohlcování firem je běžný jev v západních ekonomikách, zejména v USA: snad žádná větší firma zde neroste jen organicky, ale urychluje svůj růst tím, že pohlcuje slabší konkurenty i sousedy. U nás to příliš běžné není, a u českého Internetu je to mimochodem rozhodně na škodu, neboť místo stovek živořících a tím pádem nekvalitní služby či obsah poskytujících subjektů, obvykle marně „žebrajících“ o placenou reklamu za celkem jakkoli nízkou cenu. Fúzování by trh pročistilo a zpřehlednilo; výsledné větší firmy by pak snáze hledaly partnerství se společnostmi z kamenného světa.

Že došlo k akvizici či fúzi 4Webu Internet Infem, svědčí především o tom, že se obě strany byly schopny domluvit – na tom ztroskotává většina podobných transakcí a plánů. Obě strany označují transakci za „fúzi“: to znamená, že nedošlo k pohlcení jedné firmy druhou, ale že došlo k něčemu, co se venku řeší pomocí stock swap, výměny akcií: akcionáři kupované firmy získají za své akcie výměnou něco akcií firmy silnější. Zde nejde o akciové společnosti, ale o společnosti s ručením omezeným, a zpráva uvádí, že vlastníci sdružení 4Web (nejde o firmu, ale o živnost) získají blíže nespecifikovaný podíl ve společnosti Internet Info. Jak velký, to zpráva neuvádí, měli bychom se to časem dozvědět z výpisu z obchodního rejstříku – dnes drží stoprocentní podíl v Internet Infu Marek Antoš. Dovolím si však spekulovat, že získaný podíl je velmi malý, což u společností s ručením omezeným může být problém: většinový vlastník si může s firmou i jejím majetkem dělat bez rizika víceméně co chce, pokud je jen trochu opatrný. U akciových společností to již tak jednoduché není.

Zatímco společnost Internet Info je už firma s tržbami, které na poměry českého Internetu nejsou zanedbatelné (okolo 11 mil. Kč), tržby sdružení 4Web známé nejsou, dovolím si opět odhadnout, že jsou oproti Iinfu možná o řád menší. Iinfo získává tři weby, ze kterých dva patří mezi známé (Root.cz, Navrcholu.cz), třetí je dnes bezvýznamný (Woko.cz). Přes to, že jde o produkty, vůči jejich kvalitě nemáme výhrad (Root.cz je jasná jednička v magazínech o OSS, Navrcholu i Woko jsou technicky vyspělé služby), v internetovém podnikání to mnoho neznamená. Není proto lehké odpovědět na otázku, jaký význam pro Iinfo tyto weby mají: ani Navrcholu, ani Woko nemají funkční obchodní model, Root je časopis zdarma, který by měl teoreticky žít z reklamy. Vydavatelé tištěných časopisů dobře vědí, že na zdejších loukách kvete podstatně více šafránu než se dá získat reklamy na oblast free software; přesto o této oblasti píší, protože je atraktivní pro čtenáře – prodají díky tomu více svých časopisů. Internetový časopis ale je zadarmo. Zatím se tedy zdá, že Iinfo získalo do sbírky další tři exponáty: na pohled hezké, ale podnikatelsky stěží využitelné. Vlajkovou lodí Iinfa je jednoznačně Lupa a podnikatelsky významný je i Měšec, jeden z nepochybně nejlepších domácích serverů o financích (nicméně i v této oblasti už začíná být pomalu přeplněno a přestává platit, že „každý finanční server je vyprodaný“); vedle toho Burza, Hokejka, Vajíčko či i Palmserver jsou média či služby s velmi obtížnou komerční využitelností, mám-li se vyjádřit ještě hodně zdvořile. Na obsluhu svých osmi serverů Iinfo zaměstnává okolo dvacítky osob, a tržby ve výši 11 mil. Kč jsou na tento počet lidí hodně malé. Zkušenosti z ciziny i od nás ukazují, že vůbec nejhůře se žije službám, které jsou „čistě internetové“, které nejsou obdobou kamenného podnikání, na rozdíl od internetových médií (majících obdobu v tištěných časopisech a novinách), internetových obchodů, internetových služeb v oblasti cestovního ruchu atd. Portfolio Iinfa takovýchto služeb dnes obsahuje požehnaně, přitom ale celková návštěvnost ještě zdaleka nedosahuje rozměru portálu, aby bylo možno těžit z obrovského počtu návštěvníků a prodávat reklamu s masovým zásahem.

Nedávný drb – nic více než drb, neboť přišel z anonymního zdroje a nebyl zatím potvrzen – hovořil o tom, že se společnost Internet Info prodává. V tom případě by akvizice 4Webu smysl dávala: firmy, které jsou na prodej a jsou v procesu vyjednávání, velmi často ještě „za pět minut dvanáct“ samy dalšími nákupy a často i poměrně zběsilým rozvojem zkoušejí zvýšit svoji hodnotu, aby dosáhly lepší ceny při prodeji - něco podobného bylo možné sledovat u Mobil Media při jeho prodeji Mafře. Budoucnost ukáže, zda i zde šlo o určitý spekulační nákup nebo o plánované rozšiřování portfolia, jak uvádí oficiální zpráva.

Diskuze (51) Další článek: Nejmenší mobilní tiskárna k počítači

Témata článku: Software, Internet, Akvizice, Fúze, Lupo, Swap, Info, Známá společnost, Stock, Anonymní zdroj, Malý podíl, Známá akvizice, Nespecifikovaná cena, Root


Určitě si přečtěte

Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní