RoomArranger: Navrhněte si svůj byt

Uvažovali jste někdy o přemístění nábytku ve svém domě, bytě či pokoji? Pak jistě víte, že skládat si jej metodou líbí × nelíbí zabere nejenom množství času, ale vyžaduje zbytečné množství vynaložené fyzické síly. Vyzkoušejte program, ve kterém si vytvoříte půdorys a prostorový pohled do nového pokoje dříve, než začnete se skutečnými úpravami.

Plusy / minusy
+ čeština
+ množství objektů
+ prohlížení ve 3D
– kalkulace ceny

Room Arranger je český program, který nemá žádné speciální hardwarové nároky a poběží snad ve všech verzích systému Windows. Autor udává i možnost spuštění v Linuxu díky nástroji Wine. V programu si pomocí široké nabídky objektů nebo pomocí objektů vlastních vytvoříte návrh místnosti (nebo celého bytu, domu) a jejího zařízení. S přesným umístěním vám pomůže funkce pro měření vzdáleností. Výsledným pokojem se pak můžete virtuálně projít díky možnosti exportu do trojrozměrného zobrazení.

Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadá program po prvním spuštění

Instalátor programu je velký něco přes jeden megabajt. Po spuštění máte možnost výběru z množství jazyků, mezi kterými samozřejmě nechybí čeština. Program vás také upozorní v případě, že nemáte instalován žádný prohlížeč 3D objektů (formát VRML). Pokud budete souhlasit, zobrazí se webové stránky s možností instalace prohlížeče Cortona.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro nastavení projektu

Základem projektu je bílá plocha s mřížkou, která připomíná čtverečkovaný papír, tolik oblíbený k tomuto účelu. Každému projektu můžete nastavit vlastnosti v podobě rozměrů, tloušťky a barvy zdí, volného prostoru a počtu místností. Samozřejmě si můžete upravit i velikost mřížky, aby se vám lépe pracovalo. Režim editoru pracuje podobně jako v běžných grafických programech. Pokud se vám něco nepovede, je možné akci vrátit zpět. Program podporuje i práci se schránkou.

Klepněte pro větší obrázek

Knihovna objektů je velmi bohatá

Bez možnosti vkládání objektů a nějaké výchozí knihovny by byl celý program velmi málo použitelný. Ve výchozí knihovně objektů proto naleznete nejrůznější dveře a okna, skříně, sedací nábytek, stoly, vybavení koupelny a kuchyně, nábytek do ložnice a obýváku a různé další příslušenství pro byt i pro zahradu. Často používané objekty můžete mít uloženy v uživatelské knihovně. Pokud vám nebude žádný z nabízených objektů vyhovovat, můžete si vytvořit vlastní.V přehledném dialogu vyberete jeho tvar, zadáte rozměry a barvy. Zajímavá je možnost vložení ceny. Nějakou funkci pro výslednou kalkulaci navrženého bytu jsem však v programu nenašel. Každý objekt ještě může být opatřen výstižným popiskem.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro vytvoření nového objektu

Náročnější uživatelé ocení možnost práce s kótami. Snadno tak naznačíte rozměry a hotový obrázek můžete použít například na webové stránce, kde nabízíte služby spojené se stavbou domů či úpravami bytů. Jedním klepnutím navíc automaticky okótujete všechny zdi v projektu. Kóta také vznikne, pokud použijete funkci měření. Klepnutím na pravítko na nástrojové liště přepnete ukazatel myši do režimu, ve kterém natáhnete "metr" a poté se naměřená hodnota zobrazí jako kóta. K funkcím pro práci s objekty patří také možnost různého zarovnávání, umístění popisků do samostatných vrstev a zobrazení seznamu použitých objektů. Chcete-li navrhnout vícepatrový dům, máte možnost. Stačí vytvořit jednotlivá patra a projekty poté sloučit.

Klepněte pro větší obrázek

Jeden z dodávaných příkladů

Podle toho, jaké detaily potřebujete upravit, můžete obraz libovolně zvětšovat a zmenšovat. Protože je tvořen vektorovou grafikou, je obraz stále stejně kvalitní. Líbila se mi funkce pro přizpůsobení velikosti obrazu aktuálním rozměrům okna programu. Jak jsem již zmínil u práce s popisky, program nabízí umístění objektů do vrstev. K jejich správě můžete využít plovoucí okno podobné tomu z Adobe Photoshopu.

Nastavení programu umožňuje v prvé řadě výběr ze zhruba čtyřicítky jazyků, což je jistě úctyhodný počet. Nejsem si jistý, jestli některý ryze český program byl přeložen do tolika jazyků. V možnostech dalšího nastavení najdete výběr výchozí jednotky, možnost zobrazení průvodce, nastavení tisku, barev atd. Průvodce navržením místnosti vám doporučuji vyzkoušet. Velice rychle s ním vytvoříte patřičné stěny a pak se můžete v klidu věnovat rozestavění nábytku.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti nastavení programu

Na začátku jsem zmínil, že se můžete vydat na virtuální prohlídku hotovým projektem. Ano, pokud jste si nainstalovali 3D prohlížeč, program vám na vyžádání vytvoří soubor s příponou VRL. V prohlížeči pak pomocí myši můžete procházet pokojem a dívat se na různé strany. Aby byly dojem a představa dokonalejší, nezapomeňte mimo nábytku vybavit pokoj i doplňky v podobě elektroniky nebo květin.

Klepněte pro větší obrázek

Virtuální prohlídka pokoje začíná...

Projekty můžete ukládat do interního formátu programu, případně je možný export do obrázků PNG a BMP, do schránky Windows nebo do webové stránky s 3D zobrazením.

Program je placený, jeho cena je však myslím přiměřená. Volně šiřitelnou sharewarovou verzi můžete bez výraznějších omezení používat třicet dnů, poté je potřeba registrace. V průběhu práce můžete narazit na občasné připomenutí této skutečnosti. Na stránkách programu najdete také rozsáhlou galerii objektů, které vytvořili ostatní uživatelé. Podívat se můžete i na profesionální návrhy. Vše je možné si stáhnout a vyzkoušet. Starší verze programu byly zdarma, možná je ještě někde na internetu najdete. Chcete-li však autora podpořit, máte možnost zakoupení nejnovějšího Room Arrangeru.

Room Arranger 4.0
produkt bytový návrhář
výrobce Jan Adamec
web www.roomarranger.com/indexcz.html
cena ~500 Kč (20 USD)
OS Windows 9x/ME/2000/XP

Diskuze (27) Další článek: Kontroverzní DRM od Sony obsahuje prý kusy open-source projektu LAME

Témata článku: Windows, Bílá elektronika, Plovoucí okno, Pravítka, Byte, VRML, Nejrůznější tvar, Byt, Virtuální prohlídka, Bílá plocha, Výsledný obraz, Přehledný průvodce, Room, Bílý dům, Přesný tvar, Interní editor


Určitě si přečtěte

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

** Windows 10 May 2019 Update se blíží ** Hlavní viditelnou změnou je bílé téma ** Novinek je ale samozřejmě mnohem více

Vladislav Kluska | 58

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 25

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 89

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 120

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch