RoomArranger: Navrhněte si svůj byt

Uvažovali jste někdy o přemístění nábytku ve svém domě, bytě či pokoji? Pak jistě víte, že skládat si jej metodou líbí × nelíbí zabere nejenom množství času, ale vyžaduje zbytečné množství vynaložené fyzické síly. Vyzkoušejte program, ve kterém si vytvoříte půdorys a prostorový pohled do nového pokoje dříve, než začnete se skutečnými úpravami.

Plusy / minusy
+ čeština
+ množství objektů
+ prohlížení ve 3D
– kalkulace ceny

Room Arranger je český program, který nemá žádné speciální hardwarové nároky a poběží snad ve všech verzích systému Windows. Autor udává i možnost spuštění v Linuxu díky nástroji Wine. V programu si pomocí široké nabídky objektů nebo pomocí objektů vlastních vytvoříte návrh místnosti (nebo celého bytu, domu) a jejího zařízení. S přesným umístěním vám pomůže funkce pro měření vzdáleností. Výsledným pokojem se pak můžete virtuálně projít díky možnosti exportu do trojrozměrného zobrazení.

Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadá program po prvním spuštění

Instalátor programu je velký něco přes jeden megabajt. Po spuštění máte možnost výběru z množství jazyků, mezi kterými samozřejmě nechybí čeština. Program vás také upozorní v případě, že nemáte instalován žádný prohlížeč 3D objektů (formát VRML). Pokud budete souhlasit, zobrazí se webové stránky s možností instalace prohlížeče Cortona.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro nastavení projektu

Základem projektu je bílá plocha s mřížkou, která připomíná čtverečkovaný papír, tolik oblíbený k tomuto účelu. Každému projektu můžete nastavit vlastnosti v podobě rozměrů, tloušťky a barvy zdí, volného prostoru a počtu místností. Samozřejmě si můžete upravit i velikost mřížky, aby se vám lépe pracovalo. Režim editoru pracuje podobně jako v běžných grafických programech. Pokud se vám něco nepovede, je možné akci vrátit zpět. Program podporuje i práci se schránkou.

Klepněte pro větší obrázek

Knihovna objektů je velmi bohatá

Bez možnosti vkládání objektů a nějaké výchozí knihovny by byl celý program velmi málo použitelný. Ve výchozí knihovně objektů proto naleznete nejrůznější dveře a okna, skříně, sedací nábytek, stoly, vybavení koupelny a kuchyně, nábytek do ložnice a obýváku a různé další příslušenství pro byt i pro zahradu. Často používané objekty můžete mít uloženy v uživatelské knihovně. Pokud vám nebude žádný z nabízených objektů vyhovovat, můžete si vytvořit vlastní.V přehledném dialogu vyberete jeho tvar, zadáte rozměry a barvy. Zajímavá je možnost vložení ceny. Nějakou funkci pro výslednou kalkulaci navrženého bytu jsem však v programu nenašel. Každý objekt ještě může být opatřen výstižným popiskem.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro vytvoření nového objektu

Náročnější uživatelé ocení možnost práce s kótami. Snadno tak naznačíte rozměry a hotový obrázek můžete použít například na webové stránce, kde nabízíte služby spojené se stavbou domů či úpravami bytů. Jedním klepnutím navíc automaticky okótujete všechny zdi v projektu. Kóta také vznikne, pokud použijete funkci měření. Klepnutím na pravítko na nástrojové liště přepnete ukazatel myši do režimu, ve kterém natáhnete "metr" a poté se naměřená hodnota zobrazí jako kóta. K funkcím pro práci s objekty patří také možnost různého zarovnávání, umístění popisků do samostatných vrstev a zobrazení seznamu použitých objektů. Chcete-li navrhnout vícepatrový dům, máte možnost. Stačí vytvořit jednotlivá patra a projekty poté sloučit.

Klepněte pro větší obrázek

Jeden z dodávaných příkladů

Podle toho, jaké detaily potřebujete upravit, můžete obraz libovolně zvětšovat a zmenšovat. Protože je tvořen vektorovou grafikou, je obraz stále stejně kvalitní. Líbila se mi funkce pro přizpůsobení velikosti obrazu aktuálním rozměrům okna programu. Jak jsem již zmínil u práce s popisky, program nabízí umístění objektů do vrstev. K jejich správě můžete využít plovoucí okno podobné tomu z Adobe Photoshopu.

Nastavení programu umožňuje v prvé řadě výběr ze zhruba čtyřicítky jazyků, což je jistě úctyhodný počet. Nejsem si jistý, jestli některý ryze český program byl přeložen do tolika jazyků. V možnostech dalšího nastavení najdete výběr výchozí jednotky, možnost zobrazení průvodce, nastavení tisku, barev atd. Průvodce navržením místnosti vám doporučuji vyzkoušet. Velice rychle s ním vytvoříte patřičné stěny a pak se můžete v klidu věnovat rozestavění nábytku.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti nastavení programu

Na začátku jsem zmínil, že se můžete vydat na virtuální prohlídku hotovým projektem. Ano, pokud jste si nainstalovali 3D prohlížeč, program vám na vyžádání vytvoří soubor s příponou VRL. V prohlížeči pak pomocí myši můžete procházet pokojem a dívat se na různé strany. Aby byly dojem a představa dokonalejší, nezapomeňte mimo nábytku vybavit pokoj i doplňky v podobě elektroniky nebo květin.

Klepněte pro větší obrázek

Virtuální prohlídka pokoje začíná...

Projekty můžete ukládat do interního formátu programu, případně je možný export do obrázků PNG a BMP, do schránky Windows nebo do webové stránky s 3D zobrazením.

Program je placený, jeho cena je však myslím přiměřená. Volně šiřitelnou sharewarovou verzi můžete bez výraznějších omezení používat třicet dnů, poté je potřeba registrace. V průběhu práce můžete narazit na občasné připomenutí této skutečnosti. Na stránkách programu najdete také rozsáhlou galerii objektů, které vytvořili ostatní uživatelé. Podívat se můžete i na profesionální návrhy. Vše je možné si stáhnout a vyzkoušet. Starší verze programu byly zdarma, možná je ještě někde na internetu najdete. Chcete-li však autora podpořit, máte možnost zakoupení nejnovějšího Room Arrangeru.

Room Arranger 4.0
produkt bytový návrhář
výrobce Jan Adamec
web www.roomarranger.com/indexcz.html
cena ~500 Kč (20 USD)
OS Windows 9x/ME/2000/XP

Diskuze (27) Další článek: Kontroverzní DRM od Sony obsahuje prý kusy open-source projektu LAME

Témata článku: Windows, Nejrůznější tvar, Přesný tvar, Plovoucí okno, Bílá elektronika, Bílý dům, Interní editor, Přehledný průvodce, VRML, Pravítka, Virtuální prohlídka, Výsledný obraz, Bílá plocha, Room, Byte, Byt


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor