Rok v informačních systémech

Uplynulý rok v oblasti informačních systémů nebyl příliš bouřlivý. Tento segment trhu si zatím drží jistou stabilizovanou výjimečnost, přestože o ni už musí trochu bojovat.
Richard Voigts: Uplynulý rok v oblasti informačních systémů nebyl příliš bouřlivý. Tento segment trhu si zatím drží jistou stabilizovanou výjimečnost, přestože o ni už musí trochu bojovat. I zde začínají být pryč doby, kdy byly podnikové počítače v moci několika potrhlých vládců v bílých pláštích v sále s klimatizací. Se stále větším prosazováním platformy Wintel se totiž zlevňuje každé řešení a přichází do užívání běžných kancelářských myší. Informační systémy se již také stávají komoditou stále zřetelněji. Přestože jsou ceny za licence na „velké“ systémy stále dosti drahé, je zde patrný velký tlak zdola – v protitlaku nějakých pěti až třiceti tisíc korun za řešení od české firmy pro osvícené vedení menší firmy se stává řešení pro 5 klientů za 150 tisíc korun od světové firmy prakticky neprodejným.

Po počáteční euforii z kapitalismu a vyčerpání nepříliš velkých finančních zdrojů domácích firem (většinou za zbytečně drahé reprezentativní automobily) přestal být i počítačový byznys u nás rejžákem na peníze. Firmy jsou dnes rády, že mají na PC, případně síť. Nezbytnost informatiky si začínají uvědomovat, mnohdy však musí stavět nerovnítka – vyplatí se mi koupit další frézu, vstřikovací lis, nebo moderní informační systém? Málokde si pak navíc uvědomují, že největší kapitál je ve vysoce kvalifikovaných lidech, schopných z informací těžit – zde vedou zahraniční firmy, případně firmy se zahraničním kapitálem.

Kdo chce prodat dnešním dýchajícím firmám se zdravým vedením, které se odrážejí ode dna, musí být vynalézavý. Proto vstoupily na trh balíčky opatření – předkonfigurovaný informační systém společně s hardwarem, nabídka podepřená leasingem. Jako první s tím u nás začaly společnosti Logica, Hewlett-Packard, SAP a Microsoft (HP SAP StartKit). Později se přidaly další – Great Plains Software (IS Dynamics) Compaq, LLP (SunSystems), Coda Software a přibývají další.

SAP se chce od letoška kamarádit s běžnými uživateli, proto zjednodušil rozhraní R/3 i pro normální laické uživatele – zjednodušené formuláře s menším počtem kolonek, Enjoy SAP. Kromě toho hodlá jít na Internet a nastartovat portál ve spolupráci s některou z velkých komunikačních firem. I k tomu má být jednodušší ovládání dobré. Z čeho pak ale chtějí tloustnout, když ne z uživatelských licencí? Browser je zdarma, Internet je zdarma…

Doposud to u nás alespoň podle reklam vypadalo, jako by musel mít SAP R/3 každý podnik s jednou až dvěma účetními. Ve výjimečných případech ano. Na našem trhu jsou však systémy, které mají tisíce instalovaných licencí a nemusí se přitom jednat o pouhé jednoduché účetnictví. SIS 27 od královéhradecké firmy Softprofes má 1,5 tisíce instalací. Účetnictví Tichý–Ježek a jeho pokračování pak v průběhu doby, pravděpodobně tiše a nenápadně, uživí více lidí, než daleko známější produkty všeobecného určení od Software602. Money od brněnské firmy Cígler si také významně razí cestu. Jedním z největších letošních překvapení je navázání úzké spolupráce s fitmou Great Plains. O tom ale více na stranách 26 až 29.

Na našem trhu stagnuje Lawson, který dodává Fastcom – zde je situace zajímavější v tom, že verze pro platformu AS/400 od IBM přišla až po Unixu. Podobnou stagnaci lze u nás zaznamenat u J.D. Edwards OneWorld. PeopleSoft má u nás snad jedinou instalaci, u čistě zahraniční firmy, zastoupení zde nemá.

Baan u nás přímé zastoupení nemá. Původně se angažovala brněnská Gemma Systems, pak to vypadalo na místní zastoupení britské společnosti Coda Software, kterou Baan koupil, avšak její východoevropské pobočky byly prodány řeckému Singularu. Baan žije, Coda žije, dokonce letos u nás získala několik dalších kontraktů. IS Coda Financials bývá označován jako etalon finančního softwaru – vyhoví jak centralizovanému řízení, tak holdingu, i v mezinárodním měřítku. Příkladem mohou být protipóly jeho nasazení v ČEZu a IPS.

Prorazí Java nebo vše převálcuje SQL Server?
Snad největší bombou ve světovém měřítku je IS Movex od švédské společnosti Intentia, překlopený do jazyka Java – původně pouze na platformě AS/400 od IBM. Movex v Javě však začíná připomínat procesor Merced od Intelu. Stále se testuje, asi někdy bude, v zasvěcených kruzích se o něm hovoří již dva roky, oficiálně od jara 1999. Údajně probíhají pilotní projekty, ale v tajnosti. Jak ráda by si IBM, která právě na Movex v Javě čeká, slízla z paklíku karet svrška proti Microsoftu. Když něco chodí v Javě, mělo by to chodit na všem. Multiplatformová Java, naroubovaná na hardwarové řešení na bázi PowerPC, resp. dnes už jednotných procesorů IBM POWER, vše propojeno nejlépe se softwarem Lotus Domino a Notes…hezký sen.

O něco více prozradila britská JBA, která dodává System 21, také pro AS/400. Ten už je s omezenou funkčností k dispozici i pro Windows NT. JBA se mezitím nenápadně spojila s americkou GEAC.

Stabilní platforma AS/400 však ve světě opět slaví úspěch, především ve Spojených státech, navíc její uživatelé dostanou při nákupu operační systém OS/400, databázi DB2 a vývojové nástroje, vše od IBM zdarma (kromě serveru AS/400).

Microsoft se také v oblasti systémů ERP angažuje, především pro svůj Windows NT Server a SQL Server. A snaží se přitom vypadat hezky česky. Jednak podporuje místní vývojářské firmy a vývojáře obecně, jako např. firmu LCS a její systém Noris včetně všech vývojářů, k tomu samozřejmě americkou firmu Great Plains Software a její Dynamics, nejnověji pak ještě holandský Exact, samozřejmě ten správný Exact na NT, nikoliv na Novellu. Microsoft také poskytuje vývojářům prakticky vše – Windows NT Server, SQL Server, vývojové nástroje, API, jako klientské rozhraní známé Windows. Stroje na bázi procesorů Intel jsou přitom stále výkonnější a doslova za pusu. Kdo může konkurovat? Dokonce i SAP prohlašuje Microsoft za strategickou platformu. Jak rád by Microsoft ještě k tomu navíc nalezl novou cestu ke svým starým uživatelům, žijícím ve skanzenu Foxland…

Zdroj: Connect! 10/99

Diskuze (1) Další článek: Šedý aukční trh: nový fenomén

Témata článku: Microsoft, Edwards, Leasing, Cígler software, PeopleSoft, Skanzen, Stabilní platforma, Lisa, Účetní software zdarma, Vývojářská pobočka, Brněnská pobočka, Zdravý člověk, Zjednodušený příklad, Coda, Tisíc uživatelů, Ježek software, Enjoy, GemmaJak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

** Blíží se konec neomezených Fotek Google ** Pokud si nezaplatíte, alternativy zatím nejsou ** Tuto službu totiž dělá tím, čím je A.I.

Jakub Čížek
FotografováníDisk GoogleGoogle
Tohle bude velké. Microsoft za tři týdny ukáže novou verzi Windows
Lukáš Václavík
Windows 10Operační systémyMicrosoft
„OK, Google“: Praktické příklady, jak vám hlasový Asistent zpříjemní život
Karel Kilián
Hlasový asistentGoogle AsistentChytrá domácnost
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Apple zahájil WWDC. Na keynote ukázal haldu novinek
Filip KůželMartin Miksa
Apple keynoteWWDC
Co vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety