Rok 2005 z pohledu webhostera aneb trh s hostingem

Český webhostingový trh se rok od roku vyvíjí. Přední webhosteři dělají maximum proto, aby přišli s něčím novým, co zaujme zákazníky. Jedná se hlavně o podporu technologií, letos to bylo třeba PHP5, ASP.NET2 nebo hostování databáze na MS-SQL Serveru 2005.

Díky neustálému snižování cen se stal poměrně dostupným hosting na vlastním vyhrazeném (dedikovaném) serveru. K tomuto řešení většinou sáhne ten, kdo má vyšší požadavky na výkon, spolehlivost nebo nestandardní konfiguraci, které se mu na sdíleném hostingu (webhostingu) obvykle nedostane.

Trh webhostingu nám podle metodiky serveru Hormart.cz za rok 2005 vyrostl o přibližně 30 % oproti výsledkům na konci roku 2004. Čísla reflektují nárůsty u deseti největších webhosterů v ČR.

V souvislosti s rozvojem webhostingových služeb a růstem webhostingových společností je čím dál víc patrnější fakt, že bezplatné či velmi levné služby přestávají být pro vážné zákazníky zajímavé. Nic není zadarmo, tudíž je třeba počítat s tím, že i hosting zdarma něco stojí. Jde většinou o nulovou podporu od provozovatele a časté výpadky služeb. Touha ušetřit pár set korun měsíčně je pak těžce vykoupena finančními ztrátami, zvýšeným tepem, nutností strávit čas hledáním jiného, spolehlivého hostera a samozřejmě samotným přesunem k němu.

  1.1.2005 31.12.2005 nárůst %
Globe Internet/Active24 25300 35800 10500 42%
Pes consulting/Forpsi.com 23 300 28700 5400 23%
Zoner software 15 700 17250 1550 10%
Ignum 9 500 12000 2500 26%
Nethost 4 900 8500 3600 73%
Český Telecom 7 600 7750 150 2%
Pipni 3 800 6600 2800 74%
Web4U 3 950 5200 1250 32%
Czech On-Line 4 850 5000 150 3%
Supernetwork 4 250 5000 750 18%
celkem 103 150 131800 28650 30%
Zdroj: Hormart.cz

Mentalita běžného českého uživatele internetu, který nejraději využívá služeb zdarma, je stále neměnná. Otázky „proč mám platit za e-mail, když mám schránku o velikosti 2 GB na Atlasu zadarmo“ nebo „proč bych měl platit za doménu www.mojefirma.cz, když mohu mít doménu mojefirma.webzdarma.cz“ jsou stále běžné. Odpověď je poměrně jasná – kvalita, podpora a prestiž.

KVALITA vychází z faktu, že komerční/placená služba je kvalitnější než služby zdarma. PODPORA je definována tím, že kvalitní webhoster či správce domény nabízí nonstop telefonickou podporu, kde vyškolení operátoři zvednou telefon (ideálně pevnou linku) v jakoukoliv hodinu, odpoví na otázku, vyřeší problém, případně zajistí, aby byl co nejdříve vyřešen.

Otázku PRESTIŽE hostingu na vlastní doméně zkusím zodpovědět opět otázkou: “Chcete-li si objednat ledničku a komunikujete s dodavatelem po e-mailu, která adresa ve vás vzbudí větší důvěru: lednickyodpepy@atlas.cz nebo info@bilezbozi.cz?“

Bezplatný hosting je akceptovatelným řešením pro všechny, kteří provozují stránky, u nichž není několikahodinový výpadek problémem, kteří jsou dostatečně technicky nadaní, aby si pomohli při problémech sami, a pro ty, kteří nechtějí na internetu podnikat. Ostatní by se měli poohlédnout po profesionálním partnerovi.

Trh s doménami v roce 2005

Domény jsou mnohem více sexy služba než samotný webhosting a v oblasti doménových jmen se v posledních měsících udála spousta zajímavostí a novot. Mediálně asi nejšťavnatější byla příprava a spuštění tolik očekávané domény .EU. Trochu bez zájmu proběhlo výrazné zlevnění domén .CZ a pozitivní vývoj v orgánu nejpovolanějším, a to sdružení CZ.NIC.

Ke změnám nedocházelo jen v kraji českém nebo v Evropě. Co se týče světového vývoje, objevila se řada nových domén nejvyšší úrovně jako .travel nebo .jobs. A do budoucna se uvažuje o dalších – například spuštění domény .mobi se očekává už v první polovině letošního roku.

.jobs – určena pro personalisty a personální agentury (cena přibližně 150 USD ročně + 50 USD registrační poplatek)

.travel – určena pro cestovní ruch (cena přibližně 100-150 USD ročně)

Fenomén – doména .EU

Projekt domény nejvyšší úrovně .EU byl zahájen přibližně před pěti lety. V květnu loňského roku byla doména .EU zavedena do kořenových adresářů a 7. prosince 2005 v jedenáct hodin byly registrace oficiálně zahájeny. Doména .EU má ambice stát se nejdůležitější doménou Evropské unie a konkurovat nejenom doménám jednotlivých členských států (např. CZ), ale hlavně nejvyužívanější doméně COM.

Zdali se jí to podaří, či ne, ukáže jen čas. Obrovský zájem ale dokazuje, že firmám ani jednotlivcům určitě lhostejná není. Sdružení EURid, správce domény .EU, očekává v prvním roce více než jeden milion nově registrovaných domén.

V ČR je celkem 11 akreditovaných registrátorů, a také oni začali 7. prosince posílat žádosti svých zákazníků na servery sdružení EURid. Vzhledem k tomu, že jen málo z nich se pak svými výsledky pochlubilo, víme jen, že registrátorovi Zoner software se povedlo na první místo umístit 9 z 10 žádostí, které u nich byly podány.

Ze statistiky vydané sdružením EURid k 9. prosinci jsou patrná tato čísla:

 • počet žádostí podaných v první fázi sunrise period: 117 274
 • počet doménových jmen, na která přišla alespoň jedna žádost: 86 122
 • nejvíce žádostí přišlo na doménová jména: sex.eu (227), hotel.eu (118) a travel.eu (94)

Čeští registrátoři odeslali dle mých odhadů na servery EURidu do dnešního dne několik tisíc žádostí. Problémem by se mohla stát chybovost. Podle informace, kterou jsme vydali my a kterou zveřejnila také ČTK, bylo až 50 % všech žádostí vadných. Zákazníci registrátora Evropska-Domena.cz byli v předstihu kontaktováni a zajistili jsme tak, že do rejstříku EURid odešlo jen minimum chyb. Ale udělali to tak všichni registrátoři? Byla by škoda o doménu přijít kvůli zbytečné chybě v žádosti či kvůli dodání nesprávné dokumentace!

Další fáze .EU horečky nastane 7. února, kdy bude zahájena druhá fáze sunrise period (šanci mají hlavně firmy). Hlavní boom v registracích domén na nás čeká také letos, a to 7. dubna. Jde o datum spuštění volné registrace; dá se přitom počítat se statisíci až miliony pokusů o registraci. Připravte se na bitvu registračních robotů, která nemá v historii evropského a možná ani světového doménového trhu obdoby.

CZ.NIC a změny v doméně .CZ

Správce domény .CZ, sdružení CZ.NIC, prošel za posledních několik měsíců velkými změnami. Na předposlední valné hromadě byl schválen tzv. komorový systém (komora registrátorů domén, komora držitelů domén a komora ISP) a na poslední valné hromadě bylo úspěšně zvoleno 18 z 21 členů Kolegia. Každá z komor do Kolegia volila šest zástupců. Kolegium převzalo veškeré pravomoci valné hromady. Členové Kolegia nejsou za svou funkci odměňováni.

S platností od 1. ledna 2006 dochází také k dalším podstatným změnám:

 • změna ceníku domén .CZ (zrušení registračního poplatku a další změny)
 • platnost nových pravidel registrace doménových jmen v doméně .CZ (bude vyžadovat opětovné aktivní vyjádření souhlasu VŠECH držitelů domén .CZ)
 • změna obchodních podmínek pro registrátory (převážně snížení poplatků a snížení vstupní bariéry pro nové registrátory)
 • již nebude možné registrovat domény v LRR (Last Resort Registrar) a dojde ke změně pravidel komunikace a registrace v LRR

Zároveň došlo i k zásadnímu rozhodnutí o přechodu technického řešení správy nejvyšší domény .CZ z dodavatelského systému (outsourcing) na správu vlastními zdroji (insourcing). Přechod bude probíhat postupně tak, aby nebyla ohrožena funkčnost domény .CZ.

Více informací na stránkách sdružení CZ.NIC.

Několik statistických údajů

Největší registrátoři domén .CZ k 28.12.2005:

 • ACTIVE 24, s.r.o. – 47 388 domén
 • INTERNET CZ, a.s. – 45 432 domén
 • IGNUM, s.r.o. – 32 098 domén
 • ZONER software, s.r.o. – 27 227 domén
 • GENERAL REGISTRY, s.r.o. – 21 864 domén

Největší webhosteři (domén .CZ) k 28.12.2005:

 • ACTIVE 24, s.r.o. – 26 292 domén
 • P.E.S. consulting – 25 846 domén
 • Zoner software, s.r.o. – 13 080 domén
 • IGNUM, s.r.o. – 12 911 domén
 • PIPNI, s.r.o. – 9359 domén

Zdroj: Doménová centrála

Největší webhosteři generických domén (COM, NET, ORG apod.) k 28.12.2005:

 • Internet CZ (PES consulting)* – 21 473 domén
 • PIPNI, s.r.o.* – 13 753 domén
 • Active 24, s.r.o.** – 9646 domén
 • Zoner software, s.r.o. – 5648 domén
 • Ignum, s.r.o. – 4495 domén

* včetně hostingů provozovaných zdarma
** včetně CP Online

Zdroj: Webhosting.info

Autor je ředitelem společnosti Explorer, a.s.

Poznámka redakce: Pro diskusi o doménách a webhostingu využijte naše diskusní fórum Domény & Servery, které naleznete na adrese http://domeny.zive.cz/.

Diskuze (10) Další článek: Český Telecom nabízí podle GTS zákazníkům ADSL levněji než operátorům

Témata článku: Výrazné zlevnění, Nejvyšší čas, Travel, Častá diskuse, Mobi, Finanční ztráta, Atlas software, Trh, Sunrise, Datum spuštění, Poslední hodina, Kořenový adresář, Pohled, Evropská úroveň, Webhosting


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek | 73

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu