Rok 2004 v internetu: vítáme vysokorychlostní internet

Letos lze ale počítat s častým prolomením další magické hranice – pětistovky za měsíc. To může znamenat počátek konce dial-upu a možná začátek rychlého růstu internetové telefonie.
Rok 2004 v internetu: vítáme vysokorychlostní internet
 Hlavenka komentuje rok 2004 
 2004 v internetu: vítáme vysokorychlostní internet
 2004 v internetu: klid na domácí scéně
 2004 v telekomunikacích: čekáme na Český Telecom
 2004 ve světovém internetu: bojíme se, máme čeho
 2004 v digitálních médiích: válka v přímém přenosu
 2004 v hardware: PC, přestárlý hrdina
 2004 v hrách: je to vážné
 2004: Microsoft se udobřuje, ale bude opravdu hodný?
 2004 v open source: co krok, to deset mil
Dal-li se rok 2003 označit za rok nesplněných nadějí, neboť očekávání, která provázela zavádění technologie ADSL nebyla naplněna, byl na tom loňský rok už dramaticky lépe. Zčásti technologie, zčásti zásah regulátora ČTÚ, ale především konkurenční tlaky dostaly cenu měsíčních paušálů za trvalé „vysokorychlostní“ připojení k internetu pod 600 korun. Okolo této hranice se navíc perou provozovatelé disponující velmi odlišnými technologiemi – ADSL a kabelovky, zčásti také různé svépomocné a komunitní sítě, propojované zpravidla bezdrátově.

Související odkazy

Slovník
ADSL
chat
kbps
online

Jistě, můžete namítnout, že tyto nejnižší tarify jsou obvykle zkriplované: rychlost je snížena (většinou na 256 kbps) a je velmi silně omezen přenos dat – proto ty uvozovky. To se ovšem dalo čekat, provozovatelé si potřebovali udržet zájemce i o komfortnější a dražší připojení, které prodávají za zhruba dvojnásobnou cenu. A rokem 2004 samozřejmě poklesy cen a další diferenciace tarifů nekončí.

Cena pod pětistovku

I když se na první pohled tento pokles cen (zhruba o třetinu) nemusí jevit jako přelomový, domnívám se, že je pro rozvoj internetu u nás zásadní, neboť – jak alespoň věřím – nastartoval další dvě zásadnější změny:

a) cena za nepřetržité, „vysokorychlostní“ (tj. i mírně zkriplované, proto stále ony uvozovky) připojení s omezením na přenos dat klesne pod 500 Kč. Očekávám, že takových nabídek se objeví více, jak ze strany provozovatelů ADSL, tak ze strany kabelovek, a možná s nějakou obdobnou, omezenou nabídkou přijde i mobilní operátor;

b) to bude začátek masového odklonu od dial-upu. Už jen opravdu sváteční uživatelé probrouzdají méně než 500 Kč za měsíc, zvláště když do ceny započtou ještě nezbytný „internetový“ tarif od Českého Telecomu;

c) v důsledku to povede ke zrychlení odhlašování se od služby Českého Telecomu a k přechodu na telefonování přes internet i u koncových (rezidenčních, nikoli firemních) uživatelů. To ale ještě příští rok nebude moc viditelné, protože na takovou technologickou změnu a odříznutí od pevného drátu, se kterým sdíleli desítky let společnou domácnost, dosud nejsou lidé mentálně připraveni.

Čas strávený na internetu poroste

A jak se nárůst uživatelů vysokorychlostního internetu, který očekávám velmi prudký (optimisticky i zdvojnásobení), ještě projeví? Nedá se očekávat, že by lidé okamžitě začali využívat právě onu vysokou rychlost, tedy pouštět si přes internet televizi a podobně; na to zde totiž zatím neexistuje nabídka. Ostatně i v USA nebo v Jižní Koreji, dvou nejrozvinutějších zemích vysokorychlostního internetu, jej lidé používají hlavně k tomu, aby se jim webové stránky načetly rychleji než dříve.

Naopak výrazně se projeví druhá, tedy ta podstatná vlastnost vysokorychlostního internetu – že se jedná o připojení trvalé, časově neomezené. Očekávám, že výrazně vzroste čas, který uživatelé na internetu stráví; zejména u těch, kteří přešli z dial-upu na trvalé připojení, půjde o znásobení hodnot. To současně znamená objevování časově náročných (tj. dříve vlastně finančně nedostupných) internetových aplikací, jako jsou např. online hry, ale také třeba chatování a čtení internetových médií. V neposlední řadě z růstu trvalého připojení budou těžit internetové obchody, kde už nakupující nebudou muset spěchat, ale budou mít spoustu času na pečlivý výběr zboží, porovnávání cen i dalších nabídek.

Za měsíc se uvidí

Není zatím samozřejmě jisté, že k pádu cenové hranice pětistovky za měsíc dojde. U ADSL dalšímu snižování brání současné velkoobchodní podmínky Českého Telecomu. Ovšem pokud např. UPC přijde s ještě nižším tarifem a zejména, pokud s něčím podobným přijde mobilní operátor (nejnadějnější je Oskar), bude muset i „tábor ADSL“ včetně velkoobchodního prodejce reagovat. Domnívám se však, že tato cenová hranice je pro stovky tisíc uživatelů tak přelomová, že si její prolomení provideři nenechají ujít.

Diskuze (67) Další článek: Hlavenka komentuje rok 2004

Témata článku: Byznys, Internet, Oskar, Cenová hranice, Online Chat, Pečlivý výběr, Nejnižší hranice

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů