Rok 2003 začíná

Nový rok 2003 slibuje několik zajímavých událostí, na které se můžeme těšit, stejně tak zcela jistě přijde i řada okamžiků, na které připraveni být nemůžeme.
Na co se můžeme těšit? V hardwarové oblasti to asi bude nejspíše příchod Athlonu 64 a Opteronů, ty po evolučním vylepšování procesorů u AMD slibují skutečný krok kupředu. AMD současně bude mít za úkol vybřednout z neradostných hospodářských výsledků a stanout jako rovnocenný protivník Intelu.

S napětím také všichni čekají na grafické karty Geforce FX od NVidie a s nemenším napětím na slibovanou odpověď firmy ATI. Po dlouhé době tu je konečně pořádný souboj velmi rovnocenných soupeřů o grafický trůn s nejistou pozicí na prvním místě. Stejně tak se povede boj o grafický low-end, kde jsou oproti prestižní grafické špičce největší příjmy. Bitva to bude skutečně zajímavá a po celý rok bude co sledovat.

Obecně můžeme čekat větší rozšiřování již ohlášených technologií – Serial ATA, paměti DDR-II, Bluetooth, WiFi, Tablet PC a podobně. Z DVD vypalovaček se začne stávat čím dál běžnější komodita a začnou postupně vytlačovat CD-RW mechaniky. Nebude sice zřejmě rozhodnuto o jednotném standardu pro vypalování DVD, to ale nezabrání výraznému nárůstu DVD vypalování.

V softwarové oblasti bude podstatné uvedení nové verze Microsoft Office s nativní podporou XML. Nový Office bude nicméně přitažlivý především pro podniky, kde se provázání s XML daty dá rozumně využít. Vylepšení z uživatelského hlediska budou především v Outlooku, nicméně i zde k jejich plnému využití bude nutná nová verze Exchange serveru. Dočkáme se i serverové verze Windows XP s označením Windows .NET Server.

Následující rok rozhodne o budoucnosti prohlížeče Netscape, není jisté zda vydrží a zda to vůbec bude někomu vadit. Budou se propojovat komunikátory AIM, ICQ a Microsoft messenger a bude možné lépe komunikovat přes různé platformy.

Z našeho českého pohledu bude výraznou roli hrát prodloužení záruky na dva roky. Díky tomu bude téměř pokryta morální životnost počítače zárukou. Protože si navíc budete moci vybrat, zda chcete danou věc opravit či vyměnit, je tu prostor pro trvalý upgrade počítače v rámci záruky. Zvýšení cen pro zajištění delší záruky není tak jednoznačné při daném velmi konkurenčním prostředí s minimálními maržemi. V řadě případů je ostatně dvouletá záruka již dnes poskytována.

Stejně tak se doufejme brzy uzavřou jednání o cenách za přístup na Internet po drátech Českého Telecomu a že bude dán nejen prostor pro levnější dial-up, ale také pro příchod moderních technologií, jako je ADSL. Je tu stále prostor pro zlepšování a kupodivu se zdá, že u Českého Telecomu nastává mírná obleva a ledy tají, takže uvidíme.

A na co se těšíte vy?

Diskuze (23) Další článek: Exkluzivně – Samsung versus Alps

Témata článku: Jednoznačná odpověď, Dlouhá záruka, Dlouhá životnost, Skutečná odpověď


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji