Rok 2003: WiFi na koni, Bluetooth u ledu

Podle Gartneru bude podpora WiFi příští rok masivní v hardwaru i v pokrytí měst, Bluetooth proti tomu žádný rozkvět nečeká.
Rok 2003: WiFi na koni, Bluetooth u ledu
Ve zprávě analytické firmy Gartner zveřejněné na ZDNetu se spojují předpovědi na další roky pro WiFi a Bluetooth. Obě dvě technologie sice mají poměrně rozdílné využití, lze na nich ale dobře ilustrovat vliv standardizace na rozvoj technologie a podobné problémy.

WiFi těží především z cetrálně řízené certifikace, která zaručuje, že se dvě zařízení různých firem domluví. Právě různá řešení Bluetooth, kdy vzájemná spolupráce dvou zařízení bývá často dílem náročnější konfigurace nebo štěstí, komplikují větší rozvoj technologie. Gartner také upozorňuje na opomíjené zabezpečení Bluetooth komunikace, které v mnoha případech může představovat značná bezpečnostní rizika ohledně úniku dat. WiFi sice také trpí obvykle vypnutým zabezpečením ve výchozím stavu, nicméně zde je odpovědnost za zabezpečení většinou na odborně školeném personálu. U Bluetooth se o to obvykle stará koncový uživatel.

Příští rok bude podle Gartneru pro WiFi znamenat především masivní rozšíření infrastruktury hotspotů, kdy velké telekomunikační společnosti začnou postupně nahrazovat malé regionální poskytovatele. V Evropě se do WiFi infrastruktury již telekomunikační firmy zapojují, protože hledají další zdroje příjmů a nechtějí být závislé jen na 3G licencích, kterým právě WiFi může občas zdárně konkurovat. Do WiFi míří mobilní i pevní operátoři, je to oblast, kde dochází k jejich vzájemnému překryvu. Po rychle jednajících malých poskytovatelích, kteří vycítili příležitost, se tedy pomalu rozjíždí i parní válec velkých národních a nadnárodních gigantů a právě v roce 2003 dojde nejspíše k výraznému příklonu směrem k velkým poskytovatelům. V roce 2005 bude 70 procent bezdrátové infrastruktury pod vládou telekomunikačních operátorů. V roce 2003 bud podle Gartneru 20 000 veřejných hotspotů, přičemž do roku 2007 by toto číslo mělo vzrůst na 120 000.

Již současná cena za WiFi kartu do počítače je poměrně nízká a dá se předpokládat další snižování. Proto integrace WiFi do notebooků bude čím dál častější a nově uváděné modely pro podnikovou sféru budou mít WiFi ve standardu. Gartner odhaduje, že do roku 2005 bude mít 80 procent prodaných notebooků pro firmy integrované WiFi, stejně jako 40 procent notebooků pro zákazníky. Z WiFi se stane nutný standard, nikoli mimořádná výbava.

Před WiFi ale leží rovněž několik hrozeb. Příští rok by mělo být oficiálně schváleno několik dalších standardů věnovaných vyšším rychlostem a vyšší bezpečnosti. Zostřená konkurence ale nutí firmy uvádět produkty na trh ještě před schválením konečného standardu a tak hrozí vznik nekompatibilit, kdy vlastní interpretace plánovaného standardu různými firmami může způsobit komplikace. Stejně tak se zřejmě výrazněji nezlepší situace ohledně zabezpečení bezdrátových sítí. Budou sice představeny nové lepší standardy, které by měly vyřešit současné problémy se zabezpečenou komunikací, nadále ale bude většina sítí bez jakékoliv ochrany a zařízení budou prodávána s vypnutým šifrováním ve výchozí konfiguraci. Zlepšení tohoto stavu lze čekat až další roky. Gartner je mírně skeptický ohledně rychlého standardu 802.11a a doporučuje vyčkat na dořešení standardů ohledně bezpečnosti, frekvencí a roamingu v průběhu roku 2003.

Ohledně technologie Bluetooth je Gartner velmi skeptický. Současné problémy s propojováním různých implementací standardu se nejspíše nevyřeší. Cena za podporu Bluetooth nicméně není dnes nijak velká a proto se bude objevovat v čím dál větším počtu zařízení. Problémem Bluetooth je rovněž malý počet typických aplikací. Jedná se v podstatě jen o synchronizaci zařízení a připojování na internet. Začíná se objevovat nasazení v síťových hrách, zde je to ale teprve na počátku. Podle Gartneru bude Bluetooth využívat pouze 10 procent uživatelů, kteří si příští rok pořídí zařízení s podporou Bluetooth. Když k tomu uvážíme, že dominantní Nokia ve svých nových modelech mobilů prakticky Bluetooth opustila, Bluetooth se prostě příští rok bude stále jen hledat.

Bluetooth je technologií starou několik let, ale jak se zdá, čekání na bod zlomu, kdy nastane prudký rozkvět se nadále odkládá. Stále se jedná o technologii jen pro určitá specifická nasazení a ne o masovou záležitost.

Pokud si tedy budete příští rok vybírat například nový notebook, investicí do WiFi určitě neprohloupíte. Naopak Bluetooth volte pouze v případě, kdy pro něj máte již nyní konkrétní využití, kde obyčejný infraport nebude vyhovovat.

Diskuze (41) Další článek: Toshiba chce lokalizovat Tablet PC do češtiny

Témata článku: Internet, Wi-Fi, Bluetooth, Volta, Stará Nokia, Volt, Masivní rozšíření, Parní válec, Velká komunikace, Velký problém, Příští rok, Standard, Velký národ, Nízký příjem, Nový únik, Výchozí stav, Velká bezpečnost, LED, Mimořádná spolupráce, Notebooky malé


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji