Rok 2003: WiFi na koni, Bluetooth u ledu

Podle Gartneru bude podpora WiFi příští rok masivní v hardwaru i v pokrytí měst, Bluetooth proti tomu žádný rozkvět nečeká.
Rok 2003: WiFi na koni, Bluetooth u ledu
Ve zprávě analytické firmy Gartner zveřejněné na ZDNetu se spojují předpovědi na další roky pro WiFi a Bluetooth. Obě dvě technologie sice mají poměrně rozdílné využití, lze na nich ale dobře ilustrovat vliv standardizace na rozvoj technologie a podobné problémy.

WiFi těží především z cetrálně řízené certifikace, která zaručuje, že se dvě zařízení různých firem domluví. Právě různá řešení Bluetooth, kdy vzájemná spolupráce dvou zařízení bývá často dílem náročnější konfigurace nebo štěstí, komplikují větší rozvoj technologie. Gartner také upozorňuje na opomíjené zabezpečení Bluetooth komunikace, které v mnoha případech může představovat značná bezpečnostní rizika ohledně úniku dat. WiFi sice také trpí obvykle vypnutým zabezpečením ve výchozím stavu, nicméně zde je odpovědnost za zabezpečení většinou na odborně školeném personálu. U Bluetooth se o to obvykle stará koncový uživatel.

Příští rok bude podle Gartneru pro WiFi znamenat především masivní rozšíření infrastruktury hotspotů, kdy velké telekomunikační společnosti začnou postupně nahrazovat malé regionální poskytovatele. V Evropě se do WiFi infrastruktury již telekomunikační firmy zapojují, protože hledají další zdroje příjmů a nechtějí být závislé jen na 3G licencích, kterým právě WiFi může občas zdárně konkurovat. Do WiFi míří mobilní i pevní operátoři, je to oblast, kde dochází k jejich vzájemnému překryvu. Po rychle jednajících malých poskytovatelích, kteří vycítili příležitost, se tedy pomalu rozjíždí i parní válec velkých národních a nadnárodních gigantů a právě v roce 2003 dojde nejspíše k výraznému příklonu směrem k velkým poskytovatelům. V roce 2005 bude 70 procent bezdrátové infrastruktury pod vládou telekomunikačních operátorů. V roce 2003 bud podle Gartneru 20 000 veřejných hotspotů, přičemž do roku 2007 by toto číslo mělo vzrůst na 120 000.

Již současná cena za WiFi kartu do počítače je poměrně nízká a dá se předpokládat další snižování. Proto integrace WiFi do notebooků bude čím dál častější a nově uváděné modely pro podnikovou sféru budou mít WiFi ve standardu. Gartner odhaduje, že do roku 2005 bude mít 80 procent prodaných notebooků pro firmy integrované WiFi, stejně jako 40 procent notebooků pro zákazníky. Z WiFi se stane nutný standard, nikoli mimořádná výbava.

Před WiFi ale leží rovněž několik hrozeb. Příští rok by mělo být oficiálně schváleno několik dalších standardů věnovaných vyšším rychlostem a vyšší bezpečnosti. Zostřená konkurence ale nutí firmy uvádět produkty na trh ještě před schválením konečného standardu a tak hrozí vznik nekompatibilit, kdy vlastní interpretace plánovaného standardu různými firmami může způsobit komplikace. Stejně tak se zřejmě výrazněji nezlepší situace ohledně zabezpečení bezdrátových sítí. Budou sice představeny nové lepší standardy, které by měly vyřešit současné problémy se zabezpečenou komunikací, nadále ale bude většina sítí bez jakékoliv ochrany a zařízení budou prodávána s vypnutým šifrováním ve výchozí konfiguraci. Zlepšení tohoto stavu lze čekat až další roky. Gartner je mírně skeptický ohledně rychlého standardu 802.11a a doporučuje vyčkat na dořešení standardů ohledně bezpečnosti, frekvencí a roamingu v průběhu roku 2003.

Ohledně technologie Bluetooth je Gartner velmi skeptický. Současné problémy s propojováním různých implementací standardu se nejspíše nevyřeší. Cena za podporu Bluetooth nicméně není dnes nijak velká a proto se bude objevovat v čím dál větším počtu zařízení. Problémem Bluetooth je rovněž malý počet typických aplikací. Jedná se v podstatě jen o synchronizaci zařízení a připojování na internet. Začíná se objevovat nasazení v síťových hrách, zde je to ale teprve na počátku. Podle Gartneru bude Bluetooth využívat pouze 10 procent uživatelů, kteří si příští rok pořídí zařízení s podporou Bluetooth. Když k tomu uvážíme, že dominantní Nokia ve svých nových modelech mobilů prakticky Bluetooth opustila, Bluetooth se prostě příští rok bude stále jen hledat.

Bluetooth je technologií starou několik let, ale jak se zdá, čekání na bod zlomu, kdy nastane prudký rozkvět se nadále odkládá. Stále se jedná o technologii jen pro určitá specifická nasazení a ne o masovou záležitost.

Pokud si tedy budete příští rok vybírat například nový notebook, investicí do WiFi určitě neprohloupíte. Naopak Bluetooth volte pouze v případě, kdy pro něj máte již nyní konkrétní využití, kde obyčejný infraport nebude vyhovovat.

Diskuze (41) Další článek: Toshiba chce lokalizovat Tablet PC do češtiny

Témata článku: Internet, Wi-Fi, Bluetooth, Výchozí stav, Masivní rozšíření, Nový únik, Velká bezpečnost, Velká komunikace, Volt, Notebooky malé, Příští rok, Volta, Mimořádná spolupráce, Parní válec, Stará Nokia, Standard, Velký národ, Velký problém, Bluetooth komunikace, Nízký příjem, LED


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku