Rok 2003: jaký byl (IV) - Open Source a procesory

Loňský rok byl ve znamení úspěšného tržního postupu open source softwaru. Růst serverového Linuxu byl i loni rekordní, naopak komerční Unix ustupuje: je jasné, že i v dalších letech budou spolu soupeřit dvě platformy – Linux a Windows. Loňský rok se také dá označit za nástup 64bitových PC čipů do skutečného provozu.

Open Source: žaloby, ale hlavně další pokrok

V celkem přímočarém rozvoji světa otevřeného software se vyskytla nečekaná zápletka: firma SCO žaluje prakticky všechny dodavatele systému Linux za údajné porušení autorských práv, které má sama k Unixu, když tvrdí, že do Linuxu byl zakomponovány kusy unixového (autorsky chráněného, „uzavřeného“) kódu. SCO je samozřejmě ostatními ihned pasována na vyvrhela softwarového světa, ale škoda je už způsobena. Obávají se nejen dodavatelé Linuxu, ale i jejich zákazníci, protože SCO tvrdí, že bude žalovat i koncové uživatele – neboť i oni tím pádem porušují zákon.

Jakkoli je žaloba neférová, není bez šance na úspěch, a přináší zejména softwarovým firmám, dodavatelům Linuxu nemalé zneklidnění. Aby si udrželi zákazníky, museli jim ve většině případů garantovat, že je odškodní před případnými škodami – pověst Linuxu tak nijak neutrpěla, riziko pro jeho dodavatele trvá.

Jinak ovšem byl loňský rok ve znamení úspěšného tržního postupu open source softwaru. Růst serverového Linuxu byl i loni rekordní, naopak komerční Unix ustupuje: je jasné, že i v dalších letech budou spolu soupeřit dvě platformy – Linux a Windows. Co je možná ještě významnější: nastává vzestup Linuxu i na desktopu, jednak díky tomu, že jeho instalace a ovládání grafického rozhraní jsou konečně použitelné i pro laiky, a dále díky velmi významnému vylepšení základního programového balíku: OpenOffice.org dnes skutečně poskytuje vyhovující funkcionalitu naprosté většině privátních uživatelů a malých firem, kompatibilita se základními dokumentovými formáty (.doc, .xls) se také zlepšila.

Telegraficky další důležité události: Linus Torvalds uveřejnil koncem prosince nový kernel (2.6.0) Linuxu s výrazným vylepšením výkonnosti v multiprocesorových serverech. Novell koupil po Ximianu i SuSE Linux, a stává se tak vedle RedHatu předním dodavatelem linuxové distribuce. RedHat zase přichází s Fedorou – zajímavým bočním projektem ke svému hlavnímu softwaru (Fedoru RedHat nevlastní, jen „sponzoruje“).

Co nás čeká příští rok? Zřejmě žádné velké překvapení, ale pokračování dle loňského směru: Linux posílí na serverech nejvíce, Unix citelně ustoupí, Windows o něco získají. Otevřenější je otázka desktopu – očekáváme, že Microsoft bude muset ustoupit v cenové politice zejména k rozpočtové sféře, uvolnit některé souborové formáty a zdrojové kódy. Souboj s otevřeným kódem si to vyžádá. Je ale zřejmé, že souboj obou světů bude trvat dlouho a stejně tak nebude mít brzy jasného vítěze. Jeden z nejvýřečnějších proponentů světa open software, který je tak slavný, že si nechává říkat už jen ESR a ne Eric Raymond, prohlásil, že Microsoft zkolabuje do šesti měsíců. Kdy že to prohlásil? V listopadu roku 2000; zařadil se tak mezi další osoby s neslavnými výroky, třeba vedle svého „přítele“ Gatese s jeho "640 K (of RAM) ought to be enough for everybody".

Procesory a osobní počítače měly dobrý rok

Ještě nikdy nebyly počítače tak levné a tak výkonné jako loni. Na této větě jistě není nic objevného, protože ji bylo možné opakovat každý rok v uplynulých třiceti letech, přesto ale loňský rok patřil k těm nejvýznamnějším. Čipem roku lze prohlásit Opteron – první hybridní 32/64-bitový čip a velká sázka na budoucnost od AMD. Technologický průlom s tzv. triple-gate tranzistory zřejmě povede k výrazným energetickým úsporám, což bude vítané jak u desktopů (méně chlazení, vyšší takt), tak zejména u notebooků. Loňský rok se také dá označit za nástup 64bitových PC čipů (tj. Itania) do skutečného provozu. Konečně, rozruch způsobilo prohlášení inženýrů Intelu (!) na konci roku, že se blíží konec platnosti Mooreova zákona – jinými slovy, že se během cca dvaceti let narazí na nepřekonatelnou hranici v miniaturizaci čipů.

Osobní počítače po dvou letech stagnace zamířily zase vzhůru – meziroční navyšování prodeje je zase dvojciferné a ještě nějakou dobu to potrvá. Neznamená to ale, že se výrobcům PC začíná dobře dařit, neboť ceny počítačů klesají ještě vyšší rychlostí, a tím pádem jsou jejich zisky ohroženy. Ze světových výrobců počítačů je jen Dell setrvale ziskový; ostatním se daří se střídavými úspěchy a neúspěchy.

Co očekáváme v letošním roce? Kromě celkem obvyklého pokroku v procesorech přibude zejména vítaný a citelný pokrok v dalších komponentech. Paměti postupují o další generaci (DDR2), na kterou se dlouho čekalo. Výrazně mají zlevnit flash paměti, zejména díky nadprodukci, což je také velice potřebné, a očekává se větší, než obvyklý pokrok v grafice a zvuku – i když to ještě nebude letos běžné, směřujeme v „konzumních“ počítačích, určených pro domácnosti, k tomu, že PC i levné třídy budou vybaveny grafikou schopnou uspokojit nejvyšší nároky ve hrách a zvukovou kartou s kvalitním šestikanálovým zvukem pro domácí kino. Domácí počítače se kupují pro zábavu a musí ji splnit.

Diskuze (64) Další článek: Antivir od McAfee, Trendmicro nebo Kaspersky může srazit na kolena váš systém

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,