Rok 2002: Konec levných procesorů?

Pro výrobce procesorů začíná období blahobytu. Krize pominula a krvavé konkurenční války utichly. Intel i AMD již pomalu začínají vystrkovat růžky a nenápadně zdražují procesory. Přichází konec levných procesorů? 

 

Původně jsem chystal článek na téma procesorů v roce 2002. Po uvedení Athlonu XP 2000+ jsem se však rozhodnul pointu tohoto článku modifikovat a zaměřit se zejména na cenu, za kterou tento rok budeme procesory nakupovat. Předem bych chtěl upozornit, že tento článek patří spíše do kategorie spekulativních, i když mnoho údajů pochází z důvěryhodných zdrojů.

Intel vs. AMD - nerozhodně

Ze včerejší recenze Northwoodu a nejvýkonnějšího Palomina vyplynulo, že výkonností rozdíl mezi těmito procesory je zanedbatelný. Oba procesory jsou velmi výkonné, avšak také drahé. 

AMD se s cenou všech svých procesorů držela dlouho pod cenou 200 USD, nyní již svého nejšpičkovějšího Athlona XP prodává za cenu skoro 340 USD. Intel Pentium 4 s jádrem Northwood an frekvenci stojí 365 USD. V korunách je cenový rozdíl asi 900 Kč, to je při koupi tak drahých procesorů téměř zanedbatelná částka. K tomu připočtěme, že pořizovací náklady obou řešení jsou zhruba na stejné cenové úrovní (Athlon s KT266A a Pentium 4 s i845D nebo SiS 645), tak je opravdu těžké si vybrat. Pravděpodobně zde bude největší roli hrát tzv. omáčka - packaging, přetaktovací možnosti a hlavně značka. V tomto ohledu vede Intel, avšak i AMD si již získalo poměrně velkou základnu příznivců. Díky nerozhodnému stavu nás pravděpodobně v příštích dvou čtvrtletí nečeká žádné velké překvapení - kromě cen procesorů.

Oba nejznámější výrobci procesorů si můžou dovolit nenápadně zvyšovat ceny. Normální smrtelníkům to pravděpodobně nepřijde, avšak brzo se může stát, že lepší procesor bude stát kolem 20 000 Kč.

Intel - ve znamení Pentia 4

Díky velkému frekvenčnímu potenciálu Northwoodu si Intel může zdražování dovolit. Dnešní 2,2 GHz verze Northwoodu stojí zhruba kolem 500 USD. Verze na 2,4 GHz již může stát kolem 600 USD. Díky masovému rozšíření DDR SDRAM čipsetů pro Pentium 4 se při koupi celého řešení ušetří. Když Intel následně zvedne ceny, tak si toho koncový uživatel ve výsledné sestavě nemusí ani všimnout. Sen Intelu je prodávat svá špičková Pentia 4 za cenu kolem 1000 USD (tolik stálo při uvedení 1 GHz Pentium III), avšak cesta k této ceně je dlouhá a také záleží na AMD, jestli to Intelu "dovolí". Připočteme-li velkou marketingovou výhodu - frekvence Pentia 4 - můžou se vysoké ceny stát brzy skutečností. Slevy sice budou, ale zdaleka ne tak rapidní jak jsme byli zvyklí.

Klepněte pro větší obrázek

Celeron ala Northwood

Již velmi brzo se dočkáme Celeronů s architekturou NetBurst. Pravděpodobně si řeknete, že se bude jednat o něco zbrusu nového, nebo že to Intel úplně projede. Nikoliv! Intel velice rád přejmenovává starší výkonné procesory a poté je prodává jako low-end. Nové Celerony budou s největší pravděpodobností Northwoody s 256 KB L2 cache a 400 MHz FSB (533 MHz bude vyhrazeno čistokrevným Pentiím 4). Dočkáme se přejmenovaného Pentia 4 s frekvencí 1,5 GHz a výš. Jestli Intel bude vyrábět 0,13 mikronovou technologií procesory s NetBurst architekturou na 1,5 GHz, tak nás čekají doslova overclockovací hody. Procesor bude sice v porovnání s Athlony XP pravděpodobně výkonnostně slabší,ale stránce přetaktování se mu pravděpodobně v mnoha věcech vyrovná. Jaká bude cena? Intel s oblibou nasazuje cenu svých low-end procesorů kolem 100 USD, v tom trendu bude pokračovat.

AMD - Athlony XP a spol. 

Athlony XP tento rok projdou mnoha i málo změnami. Hned z jara dostanou slušivý 0,13 mikron kabátek, avšak jádro zůstane nezměněno. Díky rapidnímu zmenšení jádra se nejenom zvýší frekvence, ale zejména se sníží náklady. V případě Thoroughbredů poměrně rapidně. AMD bude moci zlevnit své procesory, ale pokud k tomu nebude nucena, tak pro zlevnění procesorů nic dělat nebude. AMD vyhovuje místo kde je, ale i tato firma by ráda své procesory zdražovala. Může si to dovolit jen v případě, že i Intel své procesory zdraží.

V druhé polovině roku se objeví Athlon s jádrem Barton. Mělo by se jednat zejména o přechod na SOI výrobní technologii. AMD uvažuje, že své Bartony bude vyrábět i v provedení s 512 KB L2 cache. Problémem větší cache je zejména vyšší výrobní cena procesoru, která výrobce odrazuje.

Durony

Hvězda Duronů již zapadá. Ani v roadmapě AMD pro něho není příliš místa. AMD již příliš Durony vyrábět nechce, zejména z důvodu, že na to nemá prostory. Továrna v Austinu již Durony nebude vyrábět, v Dráždanech se vyrábí jenom Athlony a jediným místem pro výrobu Duronů je outsourcing. Tzn. zásobování z vedlejších zdrojů. AMD se rozhodlo vyrábět tyto low-endové procesory v taiwanské UMC. Frekvence Duronů neporoste rychle, po přechodu na jádro Appallosa se počítá s dosažením 1,5 GHz. Dál je budoucnost Duronu ve hvězdách. Vše bude záležet na tom, zda-li se výkonnostně vyrovná Celeronům s architekturou NetBurst.

ClawHammery

O tzv. K8 neboli Hammerech se ví již poměrně hodně. Bude se jednat o 32 bit /64 bit. procesory. Budou vybaveny velkým množstvím nových technologií atp. Velkou otázkou však zůstává úspěšnost tohoto procesoru. Stejně tak jak je možný velký úspěch, tak je možný i nezdar. Pro Hammer hraje fakt ceny. Podle všeho to nebudou příliš drahé procesory. AMD se je sice bude snažit postavit nad řadu Athlon XP, ale cenově by měly být spíše na úrovni nejvýkonnějších Pentií 4. Nejpravděpodobněji budou stát v horizontu 500 - 1000 USD, tzn. 20000 - 30000 Kč.

Kupovat či nekupovat?

Již teď je jasné, že rekordně nízké ceny z minulého roku se nevrátí. Můžeme se však modlit, že ceny procesorů neporostou příliš rychle. Pokud by se to však stalo, tak nezoufejte! Bude zde stále množství procesorů, které půjdou pořídit za rozumnou cenu. Ještě rada na závěr: Procesor má cenu kupovat jen za cenu pod 10 000 Kč !!!

Jan Dudek

Diskuze (23) Další článek: Hackněte si počítač

Témata článku: Proces, Palomino, Velká hvězda, Normální hvězda, Největší rozdíl, Hammer, Normální smrtelník, Levný procesor, Zanedbatelná částka, Konec, Low-endová sestava, Lev, Hvězda, Výrobní jádro


Určitě si přečtěte

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 68

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky