Rok 2001: jaký byl?

V obecném zpravodajství vám budou tvrdit, že rok začal ve skutečnosti až 11. září okamžikem teroristických útoků. V jejich světle by se mohlo zdát, že i oblast počítačů tímto byla dramaticky poznamenána a jiné události nemají smyslu. Ačkoli měl tento zářijový den na celou oblast informačních technologií značný vliv neotřásl jí natolik, aby ji srazil níže.
Rok 2001: jaký byl?
Výrobci počítačů prožívali v letošním roce opravdu krušné období. Již koncem roku 2000 to nevypadalo nijak růžově, ale říkalo se – obrátí se to na jaře, počátkem léta, začátkem školního roku, s uvedením Windows XP, s příchodem konce roku. Kolik bylo takovýchto milníků, tolik bylo i nesplněných očekávání. Ve chvíli, kdy to již vypadalo na pomalý rozjezd, přišel počátek září, který srazil trendy opět dolů. Nástup Windows XP pomohl zmírnit problémy, efekt tohoto operačního systému však nebyl tak výrazný, jak se původně doufalo.

Když jsou problémy, přežívají jen silní a i ti se často spojují. Jen málokdo ale očekával tak překvapivé spojení. V září oznámily společnosti Hewlett-Packard a Compaq záměr sloučit se do jedné firmy. Definitivní ukončení spojení je plánováno až na pozdější dobu, nicméně v současné době je spojení ohroženo více, než při oznámení záměru. Proti spojení se koncem roku postavily rodiny Hewlettů i Packardů, ačkoli nemají ve firmě zdaleka většinu, jejich hlasy jsou velmi vlivné a zcela jistě budou mít na konečné rozhodnutí vliv. HP i Compaq v současnosti nadále fungují jako samostatné společnosti a navzájem si konkurují. Nejistota budoucnosti a hrozby propouštění však zcela jistě ovlivňuje morálku v obou firmách. Fúzi podobného rozsahu (řádově 25 miliard dolarů) zatím IT sektor nepamatuje a zatím spíše převažuje skepse.

Zatímco na rozuzlení sloučení HP a Compaqu si budeme muset ještě počkat, téměř ke konci dospěl několikaletý antimonopolní proces s Microsoftem. Nejvyšší soud potvrdil monopolní postavení Microsoftu, zamítl ale návrh na rozdělení společnosti, jako nepřiměřeně tvrdý. Po dalších měsících jednání se ministerstvo spravedlnosti dohodlo s Microsoftem na mimosoudním urovnání, které se obecně považuje za výrazný úspěch Microsoftu. Ministerstvo jednalo jménem jednotlivě žalujících států, některé z nich ale odmítly souhlas s výsledkem jednání a požadují tvrdší trest. Tento proces se ještě protáhne, přesto již nyní lze říci, že Microsoft hrozbu rozdělení úspěšně přežil, inovoval operační systém Windows i balík Office a rozvinul projekt .NET.

Windows XP, představené koncem října, znamenají pro Microsoft významný krok kupředu. Definitivně znamenají konec vývoje operačních systémů vycházejících z Windows 95 a důraz na platformu Windows NT. Nástup XP provázala řada obav z ohrožení soukromí uživatelů, z problémů spojených s nutnou aktivací operačního systému případně omezování konkurence. Většina těchto problémů se však velmi rychle vyřešila a Windows XP nabírají na síle. Jejich nástup není ale tak velký, jako provázel například Windows 98. S tím, jak budou nabírat podporu od výrobců jiných zařízení je však jejich nástup jistý. Rok 2002 bude rokem Windows XP. Hlavní konkurent Windows – Linux – oslavil loni deset let od svého vzniku a s novou verzí jádra zaznamenal body především u nejnáročnějších serverových řešení. Nástup do běžného kancelářského nasazení se zatím nekonal a pro rok 2002 je to jeden z nejdůležitějších cílů.

Pro Microsoft znamenal rok 2001 i vstup na pole neorané, spustil prodej své herní konzole XBox a vstoupil tak do oblasti, kde doposud dominuje Sony PlayStation a Nintendo se svými konzolemi. Dosavadní prodeje očekávání splňují, PlayStation 2 ale i díky plně nastartované výrobě v předvánočním období XBox porazila. Do České republiky ale XBox dorazí až téměř s ročním zpožděním letos na podzim.

Ne ve všem jsme ale pozadu, i u nás byl patrný jasný nástup LCD monitorů. Z dřívějšího luxusního zboží pro rozmlsané se stala v průběhu roku rozumná alternativa pro tradiční monitory. Poklesem ceny až k 15 000 za 15" LCD monitor se LCD monitory rozšířily i do běžných sestav a často jsou používány v kancelářském nasazení, kde je důležitá ergonomie a malé rozměry. I přes tradiční neduhy, jako je pevné rozlišení a pomalá reakční doba se však prosazují i v domácích počítačích používaných častěji na hry. Prodeje LCD monitorů i překročily prodeje klasických CRT monitorů. Letos se dá již předpokládat výrazná dominance LCD monitorů. Firma Apple, která již před časem opustila CRT monitory, by měla letos uvést LCD model i svého posledního počítače s CRT monitorem - integrovaného iMacu. CRT monitory budou nadále používány v segmentech, kde LCD neboduje, spodní okraj levných monitorů a herních počítačů případně naopak velkých profesionálních řešení pro CAD a DTP. Každopádně ten, kdo si dnes kupuje nový monitor, již vážně uvažuje, zda CRT či LCD a cena v tom již nehrává tak výraznou roli.

Dalším podobným produktem, který v minulém roce zaznamenal nástup a letos se mu předpovídá zářná budoucnost jsou DVD vypalovačky. Jejich hlavním využitím je dnes záloha velkých objemů dat a současně tvorba vlastních DVD disků s videem, které lze přehrát ve stolním DVD přehrávači u televize. Řada firem již zastavila vývoj CD-RW a plně se vrhla na DVD-RW. Nevýhodou je zatím velká spousta různých ale podobných formátů: DVD-R, DVD-RW, DVD+RW, DVD-RAM, ve kterých mají spotřebitelé jen zmatek. Řešením jednoduše je, že nové mechaniky budou podporovat více formátů a zákazníkovi pak bude jedno, jaký bude využívat. Jeden formát ale nakonec zvítězí. Pravý rozkvět (bohužel pro filmový průmysl) u DVD vypalovaček nastane až ve chvíli, kdy budou k dispozici média s kapacitou normálního DVD disku za cenu poloviny komerčního DVD titulu. Ve chvíli, kdy tato situace nastala u CD vypalovaček proti CD audio diskům, prožila celá oblast dramatický boom. Je smutné, že piráti jsou hlavním tahounem u těchto zařízení, je tomu ale tak.

Hudební pirátství na Internetu dostalo loni zásah, když byl Napster donucen zastavit svůj provoz. Napster měl sice nastartovat komerční placený provoz, zatím se tak ale nestalo a ani není moc jisté, v jakém rozsahu tomu nakonec bude. Lidmi hledajícími hudbu na Internetu to otřáslo jen na chvíli a místo Napsteru obratem zaujaly další sítě (Morpheus, Audiogalaxy, Direct Connect, …) často s výrazně bohatšími možnostmi. V současné době je Napster zcela mrtvý a i jeho vysoce ceněné jméno je dnes jen zlomkem svého původního významu.

V mnoha ohledech byl rok 2001 rokem jako každý jiný, nadále zanikaly společnosti a vznikaly nové, opět se zrychlovaly a zlevňovaly procesory, zvětšovaly se kapacity disků, paměti klesaly s cenou, aby koncem roku opět vyletěly vzhůru, … Teroristické útoky kromě ochlazení ekonomiky měly vliv i na úpravu priorit ohledně bezpečnostních rizik na chod firem a byly podnětem k inovacím v oblasti zabezpečení.

Rok 2002 je teprve před námi, čekají nás novinky v oblasti procesorů, Windows .NET Server, větší integrace počítačů a mobilní techniky s rozvojem datových přenosů GPRS a postupné vytlačování CD mechanik jejich DVD ekvivalenty. Pochopitelně se ale stane spousta věcí, o kterých nemáme zatím ani potuchy. To by až moc fádní a jednoduché, takže se těšme.

Diskuze (5) Další článek: Diskuze: na co se nejvíce těšíte v roce 2002?

Témata článku: Windows, Velký monitor, Podobný formát, Reakční doba, Levná alternativa, Jak, Velký rozsah, Zářná budoucnost, Překvapivá cena, Velké propouštění, Výrazný úspěch, Velké jméno, Pomalý provoz, Pomalá doba, Ochlazení ekonomiky, Rozumná alternativa, Lcd herní konzole


Určitě si přečtěte

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5