Rok 2000 v České republice

Některé informační a řídící systémy nebudou po Silvestru 1999 schopné bezchybně fungovat. Je Česká republika připravena?
Jiří Veverka: Kolik takových nefungujících systémů bude a jak velký to bude mít dopad na náš život v roce 2000, záleží na každém z nás, kteří jsme nějakým způsobem přímo nebo nepřímo zodpovědní za výpočetní techniku. Mám na mysli široké spektrum lidí od vlastníka jednoduchého PC, přes vedoucí výpočetních středisek, manažery firem a koncernů, až k ministrům a předsedovi vlády. Systémy, kterých se problém roku 2000 týká, jsou teoreticky všechny ty, které obsahují hodiny a datum. Podrobný popis této problematiky je česky popsán na www.2kp.cz , anglicky např. na www.Y2k.com nebo na www.year2000.com.

Jak vypadá situace ve světě a jak je hodnocena Česká republika? Dovoluji si citovat zprávu Gardner Group (www.gartner.com), poradenské firmy zabývající se informační technologií. Tato informace se týká stavu řešení problematiky roku 2000 v jednotlivých zemích k září 1998. Autoři rozdělili země do čtyř skupin podle pravděpodobnosti rizika výskytu kritických problémů. Jako kritické problémy jsou definovány poruchy a nehody, které mají za následek ohrožení zdraví obyvatelstva, totální kolaps výroby a distribuce, dramatické snížení zisků, ztráty trhů a vysoké soudní výlohy.

Uvedu zde reprezentanty jednotlivých skupin:

Skupina 1, 15% všech institucí státu je ohroženo:

Kanada, Dánsko, Holandsko, Irsko, Izrael, Švýcarsko, Švédsko, Velká Británie, USA, Austrálie, Belgie.

Skupina 2, 33% riziko:

Brazílie, Chile, Finsko, Francie, Maďarsko, Itálie, Mexiko, Nový Zéland, Norsko, Peru, Portugalsko, Singapur, Jižní Korea, Španělsko, Taiwan.

Skupina 3, 50% riziko:

např. Argentina, Rakousko, Bulharsko, Kolumbie, Česká republika, Německo, Malajsie, Severní Korea, Polsko, Turecko, Jugoslávie.

Skupina 4, 66% riziko:

např. Afganistán, Čína, Indonésie, Maroko, Nigérie, Pakistán, Rumunsko, Rusko, Uruguay, Vietnam, dále nebudu citovat, protože zemí v této skupině je mnoho.

Můžeme o výsledku tohoto průzkumu polemizovat, nemusí být zcela přesný, v každém případě je pro Českou republiku alarmující. Zdá se, že "poznání" nebezpečí přechodu do roku 2000 je v Praze velmi malé. Proč říkám v Praze? Tato záležitost je zcela jistě věcí vládních úředníků, kteří mají zodpovědnost za chod státu. Pokud nebude pár dní fungovat výpočetní technika v menších nebo větších firmách, bude to pro dotyčné firmy znamenat určitou ztrátu. Nebudou-li ale fungovat instituce, které jsou klíčově důležité pro chod státu a pro zdraví a bezpečnost obyvatelstva, znamená to podobné nebezpečí jako v případě války nebo velké přírodní katastrofy. Které instituce nebo funkce mám na mysli?

 • Distribuce elektrické energie, vody, plynu
 • Nemocnice
 • Komunikace - telefonní spojení, přenos dat, rozhlas, TV
 • Armáda a policie
 • Městská, železniční a letecká doprava
 • Atomová elektrárna
 • Centrální banka, významné bankovní ústavy
Uvědomujeme si, kolik výpočetních a řídících systémů je ve všech oblastech našeho života použito? V jakém jsou stavu, jak jsou připraveny pro rok 2000?

Praxe ukazuje, že drtivá většina projektů není ukončena v plánovaném termínu, o dodržení rozpočtu a kvalitě dodávky ani nemluvě. Ale projekt 2000 v žádném případě nepočká (jako třeba Temelín), odklady jsou vyloučeny! Naštěstí dnes není 31.12.1999, zbývá tedy ještě necelý rok času. O celé věci se musí nejen mluvit, ale hlavně činit opatření jak v privátní sféře, tak na vládní [rovni. Uvedu zde kontrolní body k rozpoznání a řešení problému roku 2000, které se již v praxi osvědčily:

 • Uvědomili jste si ve vaší firmě (instituci, oblasti zodpovědnosti) možné problémy související s přechodem do roku 2000?
 • Je delegována zodpovědnost (osoba, tým) pro vedení projektu Y2k?
 • Byla provedena inventura všech zařízení, která je třeba prozkoumat z hlediska funkce v roce 2000?
 • Byla provedena kategorizace systémů podle důležitosti pro firmu?
 • Byl vytvořen reálný plán postupu práce pro renovaci a test informačních systémů?
 • Byl navázán styk s dodavateli ohledně fungování jejich produktů v roce 2000?
 • Jaký vliv na Vaši firmu má výpadek dodávky energie, telefonu, vody, plynu?
 • Máte připravený plán "pro všechny případy"?
Nechci nikomu ani nahánět strach, ani vyvolávat paniku. Chci vyvolat plodnou diskusi, která snad způsobí, že se Česká republika nepořítí pasívně do roku 2000 se slepou důvěrou, že to nějak dopadne, nás se to stejně netýká. Máte-li další dotazy, zajímáte-li se o dodatečné informace a praktické zkušenosti z velkých Y2k projektů, napište mi prosím na jiri_veverka@compuserve.com . Ing. Jiří Veverka, konzultant, Bern, 11.1.1999
Váš názor Další článek: Provozuji více tiskáren na jednom serveru a potřebuji změnit umístění tiskových souborů pouze pro jednu z nich

Témata článku: Bezpečnost, Maroko, Argentina, Veverka, Korea, Chile, Reálný plán, Reálná osoba, Velká skupina, Centrální banka, Taiwan, Velké riziko, Atomová elektrárna, Velký problém, Velký plán, Austrálie, Městská doprava, Bern, Česká armáda, Atomová energie, Republic, Dramatické snížení, Kolumbie, Zdravý pár, Letecká doprava


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 119

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně