Rok 1999 v GISu: 845 miliónů za software

Podle průzkumu společnosti Daratech prodaly přední světové firmy v GIS oblasti za předchozí rok software za 845 miliónů dolarů.
Ivo Lindovský: Podle průzkumu společnosti Daratech prodaly přední světové firmy v GIS oblasti za předchozí rok software za 845 miliónů dolarů. Bezkonkurenční vedení si uchovaly dvě stálice na nebi GIS: firmy Environmental Systems Research Institute (ESRI) a Intergraph.

Podíl obou zmiňovaných firem na světovém trhu GIS software přesahuje 63 %. ESRI dosáhla obratu 296,6 miliónů dolarů (přibližně 35,1% podíl na trhu), zatímco Intergraph si ukousnul zastoupení 28,3 %. Zájem ESRI je soustředěn vedle vojenství především na oblast státní správy, plánování, ropné a těžební společnosti.

Intergraph se soustředil především do oblastí státní správy, dopravy, rozvodných sítí a na telekomunikační trhy. Jeho celkový obrat v produktech GIS dosáhl výše 238,7 miliónů dolarů.

Dalšími významnými společnostmi na světovém trhu s GIS technologiemi jsou firmy MapInfo, Autodesk a Smallworld. Jejich celkový podíl na trhu přesahuje 15% (což ve finančním vyjádření představuje 123 miliónů dolarů). Zde se především firma Autodesk posouvá směrem k high-end technologiím, díky akvizici VISION Solutions v roce 1999.Pro ilustraci srovnejme nesrovnatelné – výši obratu hardwarových a softwarových společností. Roční obrat například na trhu tiskárenských produktů se odhaduje na 55 miliard dolarů, tedy pětašedesátkrát více než představuje trh s řešeními GIS. Vyplývá z toho jediné – tiskárnu najdete v každé kanceláři, GIS software to teprve čeká.

Váš názor Další článek: HP CD Writer Plus 9210: dvě soupravy na pečení

Témata článku: Software, GIS, Milión, Hardwarová oblast, Těžební společnost, Milión dolarů


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5