Aféry | Uber | Autonomní vůz

Rodina ženy zabité autonomním autem Uberu žaluje město o 10 milionů dolarů

49letou Elaine Herzberg zabil 18. března loňského roku automobil Volvo provozovaný Uberem. V tu chvíli jel v autonomním režimu a dohledová řidička místo provozu sledovala na svém telefonu hudební soutěž. Rodina zesnulé nyní podala žalobu, v níž požaduje 10 milionů dolarů odškodného.

Pro nás je poněkud překvapivé, že žaloba nemíří na Uber ani na řidičku, ale na město Tempe v Arizoně, kde k nehodě došlo. Město viní z toho, že dlážděný středový pás uprostřed ulice North Mill Avenue vytvořil nebezpečnou situaci a tím přispěl k tragické smrti.

Kde přecházet vozovku?

Upravené Volvo XC90 společnosti Uber za tmy srazilo a zabilo chodkyni, která přecházela s jízdním kolem ulici. Žena na sobě sice měla tmavé oblečení, vyšetřovatelé však došli k závěru, že k nehodě by nemuselo dojít, kdyby řidička (či v tomto případě přesněji řečeno „operátorka“) nesledovala streamovaný video přenos.

Žalobu podává dcera zesnulé Christine Wood a její manžel Rolf Ziemann, přičemž oba požadují odškodné ve výši pěti milionů dolarů. Tvrdí, že žena přecházela vozovku na místě k tomu určeném. Jsou přesvědčeni, že v místě by měl být přechod pro chodce umožňující bezpečné přecházení.

Město mezitím nahradilo původní dlážděný středový pás zelení a doplnilo upozorňující značky, podle kterých mají chodci k přecházení Mill Avenue používat jen vyznačené přechody. Samotnou žalobu alespoň prozatím nijak nekomentovalo.

Naděje na výhru je malá

Právníci obeznámení se spisem však nedávají žalobcům velké naděje. Logan Elia, advokát Rose Law Group v Tempe, říká: „Obecně není město povinno upozorňovat lidi na otevřené a zjevné nebezpečí. Povinnost je na druhé straně. Lidé jsou povinni nepřecházet přes ulici mimo přechody.“

Samotný Uber se vypořádal s rodinou Elaine Herzberg (včetně dcery a manžela) necelé dva týdny po nehodě, ale podmínky dohody nebyly nikdy zveřejněny. Na vozidle totiž byly provedeny úpravy, které v konečném důsledky vyústily v to, že ačkoli systémy chodkyni zaregistrovaly, nijak na ní nereagovaly.

Diskuze (40) Další článek: Nebaví vás čekat na semaforech? Audi má funkci, díky které projedete na zelenou

Témata článku: Volvo, Aféry, Uber, Autonomní vůz, Přechod, Chodec, Dolar, Milión dolarů, Zabí, Tempe, Řidička, Přecházení, Elaine Herzberg, Arizona, Dcera, Žaloba, Zen +, Chodkyně


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11