Raspberry Pi | Modulární PC

Rock 3A vypadá jako RPi, stojí stejně, ale umí připojit SSD a napájet se přes síť

Čínská společnost Radxa známá výrobou počítačů Rock Pi, které se inspirují u Raspberry Pi, uvedla další novinku. Nová destička Rock 3A (slovo Pi již neobsahuje) má stejný formát jako RPi Model 3B, ale nabízí lepší konektivitu.

Minipočítač je postaven na Rockchipu RK3568 (4× 2 GHz Cortex-A55 + Mali G52 MP2) a k dispozici má podle konfigurace 2 až 8 GB RAM LPDDR4 (3200 MHz). Pokud jde o úložiště, tam mají uživatelé opravdu široké možnosti.

Deska je totiž připravena pro snadnou výměnu paměťových čipů eMMC, kromě toho má i slot pro microSD karty, dva konektory USB 2.0, dva USB 3.0 (které lze adaptérem změnit na SATA), ale na těle jsou i dva sloty pro karty M.2. Jeden s podporou PCIe 2.0 ×1 slouží pro připojení Wi-Fi 6 karet, druhý s PCIe 3.0 ×2 pak pojme NVMe SSD. Kvůli omezení na dvě linky budou přenosové rychlosti maximálně 2 GB/s, avšak i to je u podobných počítačů velký nadstandard.

Rock 3A dále disponuje HDMI 2.0 pro výstup v rozlišení až 4K@60, malý dotykový displej půjde připojit přes MIPI DSI, nechybí ani MIPI CSI pro kamery a na boku je vidět i univerzální 40pinový GPIO header, jako mívají malinové počítače. Rock 3A mimochodem obsahuje gigabitový ethernet včetně PoE, takže jej rovnou půjde napájet síťovým kabelem. Alternativou ale může být i adaptér s USB-C.

Radxa pro počítač vyladila Debian 10, vznikají pro něj ale také Manjaro Linux nebo Slackware. Novinka již míří k prvním vývojářům, široké dostupnosti bychom se měli dočkat až v srpnu. Ceny mimochodem taktéž odpovídají „Malině“. Rock 3A se 2, 4 a 8 GB RAM budou stát 35, 55 a 75 dolarů.

Na Raspberry Pi 4 jsme rozjeli i Windows 11:

via Liliputing

Diskuze (16) Další článek: Předplaťte si Computer a získejte jako dárek deskovou hru Pulsar 2849, nebo herní set Connect IT

Témata článku: Hardware, Windows, Počítače, SSD, Raspberry Pi, Modulární PC, Debian, MIPI CSI, Rock Pi, Sata, MIPI DSI, Rock, Počítač