Boston Dynamics

Robotický pes Spot od Boston Dynamics si hraje na zahradníka. Plevel likviduje letlampou

Robotický pes Spot od Boston Dynamics má celou řadu zajímavých parametrů. Dokáže se například pohybovat rychlostí až 6 kilometrů za hodinu a unese zátěž do 14 kilogramů. Pokud jste dosud přemýšleli nad možnostmi jeho praktického využití, pak pro vás možná máme užitečný tip.

Robot vybavený hořákem dokáže lokalizovat plevel na farmách tím, že ho zahřeje natolik, aby zastavil jeho růst. Může se tak stát výrazně ekologičtější alternativou k pesticidům používaným k likvidaci nežádoucích rostlin, např. plevelů nebo invazních rostlin. Podrobnosti přináší magazín New Scientist.

Robot místo herbicidů

Dokonce i úzce zaměřené herbicidy dokážou způsobovat v životním prostředí nemalé problémy. Mohou ovlivňovat místní volně žijící živočichy, a rostliny, označované jako „superplevely“, si rychle vyvíjejí rezistenci vůči nejběžnějším přípravkům na hubení plevele, jako je glyfosát.

Profesor Dezhen Song z Texas A&M University hledal spolu se svými kolegy alternativní řešení, jak bojovat proti plevelu. Nakonec přišli s robotem Spot, na kterého namontovali hořák poháněný propanem umístěný na přidaném robotickém rameni.

„Robotické hubení je nový a ekologický přístup k odstraňování plevele na zemědělském poli. S využitím mobilního manipulátoru vybaveného plamenometem navrhujeme nový systém a algoritmus umožňující účinné plamenné hubení plevele.“ uvádějí vědci v abstraktu své práce.

Plevel zahřeje letlampou

Robot umí vyhledat a identifikovat plevel na základě snímků ze dvou infračervených kamer. Následně ho zahřeje pomocí letlampy, čímž až na několik týdnů zastaví jeho další růst. „Plevel nezahyne – pouze potlačíte jeho růst, takže plodina dostane šanci s ním bojovat.“ vysvětluje Song hlavní výhodu tohoto přístupu.

Vědci nejprve otestovali trysku s plamenem, aby se ujistili, že dokáže přesně zasáhnout střed plevele. Poté robota nasadili na bavlníkové pole s plevely, jako je slunečnice roční (Helianthus annuus) a ambrozie trojklanná (Ambrosia trifida). Během pěti pokusů zjistili, že robot dokáže plevel lokalizovat a zaměřit na něj v průměru 95 % plamene.

Robot likviduje plevel Robot likviduje plevel

Ještě bude nutné ho vylepšit

Jedním z aktuálních velkých omezení je výdrž baterie robota, která v tomto nastavení zvládne pracovat jen asi 40 minut, a poté je nutné ji nabít. Vědci proto nyní pracují na modernizaci, která by měla přinést delší výdrž. Zvažují také možnost vybavit robotického psa elektrickým paralyzérem schopným generovat napětí vyšší než 10 000 voltů, který by zastavil růst plevele na delší dobu.

„Lidé používají k hubení plevele jiné stroje s různými formami poměrně širokých a nepřesných plamenů. To už tu nějakou dobu je, ale nikdy jsem neviděl takhle přesnou věc,“ říká Simon Pearson z Lincolnovy univerzity ve Velké Británii. Úspěch robota bude podle něj záviset na tom, jak přesně dokáže mířit plamenem a nepoškodit při tom cenné plodiny.

Výsledky dosavadního bádání vědci publikovali 6. července v repozitáři elektronických preprintů Arxiv.org. Tento web pokrývá výzkumné práce v oblastech fyziky, matematiky, počítačové vědy, kvantitativní biologie, kvantitativních financí a statistiky, nicméně zveřejňované články nemusí procházet recenzním řízením.

Diskuze (9) Další článek: Otisknete zadek do krabice a pak vám přijde sedlo na míru z 3D tiskárny. Český startup dobývá svět unikátní službou

Témata článku: , , , , , ,