Chytrá domácnost | IFTTT | iRobot

Robotické vysavače Roomba budou chytřejší. Díky IFTTT dokážou spolupracovat s dalšími službami

Robotické vysavače se pomalu ale jistě stávají součástí mnoha chytrých domácností. Americký výrobce iRobot, známý stroji prodávanými pod komerčním označením Roomba, oznámil další krok k jejich lepší integraci s dalšími službami a zařízeními v podobě spolupráce s provozovatelem služby IFTTT.

IFTTT je webová služba, která umožňuje vzájemné propojení různých služeb a produktů. Její princip vyjadřuje zkratka v názvu, která znamená „If This Then That“, tedy volně přeloženo „pokud se stane toto, udělej tamto“. IFTTT funguje na principu apletů, kde splnění podmínky v jedné službě může vyvolat akci v jiné službě (např. při doručení zprávy se rozsvítí světlo).

Ještě chytřejší robotické vysavače

Nová spolupráce rozhodně neznamená, že by vysavače iRobotu byly až dosud úplně hloupé. Právě naopak – Roomby poměrně dlouho podporují hlasové asistenty Amazon Alexa či Google Asistent. Je tedy například možné zahájit úklid podlah příslušným hlasovým příkazem.

Konkurence na poli robotických vysavačů však neustále roste a iRobot rozhodně nemůže zůstat pozadu. Dalším krokem vpřed je možnost připojit vysavač k IFTTT a automatizovat jeho činnost na základě definovaných akcí a reakcí.

Jednou z výhod IFTTT je možnost propojení platforem, které mezi sebou nespolupracují. Hlavním kladem je zcela automatické fungování – uživatel si jednou nastaví pravidla (podmínky a následné reakce) a dále se nemusí o nic starat.

Úklid v příhodném okamžiku

IFTTT například umí pracovat s mobilním telefonem, na jehož funkcích lze postavit celou řadu podmínek. Je tak například možné určit, aby robotický vysavač zahájil úklid v okamžiku, kdy se telefon připojí na Wi-Fi v zaměstnání nebo Bluetooth handsfree v autě – tedy když nikdo není doma.

Služba však umožňuje i vzájemnou spolupráci dvou zařízení různých výrobců. V budoucnosti tak například bude možné zapnout čističku vzduchu v okamžiku, kdy vysavač dokončí úklid, nebo rozsvěcet světla v místnostech, kde právě vysává. Možnosti jsou prakticky neomezené – záleží jen na tom, jaké akce a reakce iRobot a IFTTT uživatelům nabídnou.

„Jsme nadšeni, že můžeme s IFTTT spolupracovat na otevření vzrušujících nových automatizací, které vylepšují naši stávající produktovou základnu,“ uvedl v prohlášení technologický ředitel iRobotu Chris Jones. „Těšíme se na prozkoumání možností IFTTT k odemknutí inovativních zážitků s chytrými domy.“

Diskuze (25) Další článek: Ministerstvo dopravy reaguje: Za co se utratí 400 milionů a Nejčastější nepravdy k elektronické dálniční známce

Témata článku: Roboti, Chytrá domácnost, Wi-Fi, Google Asistent, IFTTT, iRobot, CES 2020, vysavače, Vysavač, Then That, Dík, Robotický vysavač, Český Integromat, This Then That, Úklid, Služba, Integromat, Amazon Alex, Známý stroj, Roomba, DAL, If This, Chytrá domácnost na Heureka.czRecenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

** Nedávno jsme si pohráli s mobilní klimatizací a Wi-Fi ** Ale co se starými kancelářskými kusy? ** Dekódujeme jejich IR signál a vyrobíme si Wi-Fi ovladač

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování