Robot Pepper: větší a levnější nástupce NAO má rád lidi

Tvůrci známého robota NAO představili novou generaci - Pepper, která je více než dvakrát větší, třikrát levnější a je zaměřená na sociální interakci.

Ve starším článku jsme podrobně prozkoumali malého ale šikovného robota NAO, který vyrábí společnost Aldebaran Robotcs. Malý robot NAO byl poprvé představen už v roce 2008 a vyrobeno bylo přibližně pět tisíc kusů.

TIP: Robot NAO a výzkum s pokročilou hračkou

První generace měla samozřejmě poměrně vysokou cenu – 4 000 až 16 000 dolarů dle verze (sto tisíc až 400 tisíc korun). I přes to byl robot poměrně úspěšný, používá se například v rámci mezinárodní soutěže RoboCup a známé jsou jeho taneční dovednosti. Po malém (58 cm) robotu NAO byla ale nyní představena nová generace s novým názvem – Pepper.

Pepper: vyzrálejší humanoid

Pepper se od NAO liší v mnoha směrech. Asi nejvýraznější změnou je nejen větší velikost – 121 centimetrů a hmotnost 28 kilogramů, ale také absence nohou.

Klepněte pro větší obrázek
Robot Pepper má místo ohebného obličeje interaktivní displej na hrudi

Pepper se tak pohybuje pomocí otočného systému koleček. Cílem v případě tohoto modelu tak nebyly sportovní robotické soutěže a další testovací použití, ale sociální interakce. Jak sami tvůrci uvádí, jejich hlavní zaměření je vyrobit robota, který dokáže lidi rozesmát a zlepšit jim náladu.

Klepněte pro větší obrázek
I důchodci potřebují sociální interakci. Jak by to mohlo dopadnout, ukazuje třeba vtipný film Robot a Frank

Pepper je tak určený především do různých prodejen, ale třeba i do školek, center pro důchodce či domácnosti. Zkrátka všude tam, kde je možné interagovat s lidmi.

Senzory po celém těle

Pepper nemá ohebný obličej, místo toho má dvě velké „oči“, které dokáží zobrazovat různé barvy. Oči jsou tvořené 3D kamerami, které jsou schopné skrze software analyzovat lidské emoce a podle toho reagovat. Systém kamer je schopen rozeznat člověka až ze vzdálenosti tří metrů. Určování pozice lidí v prostoru probíhá analýzou zvuku ze čtyř mikrofonů a samozřejmostí je rozpoznávání hlasu, převod na text a případná reakce dle nastavení, databáze znalostí a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Hlava obsahuje nejen 3D kamery, ale i mikrofony pro určení pozice zvuku v prostoru

Na hlavě má tři dotykové senzory, další dva jsou na rukou a v rámci pohyblivé základny je k dispozici šest laserů měřící vzdálenosti a tři senzory nárazu. Pepper používá k připojení do sítě standardní WiFi a případně i ethernet. V takovém případě ale nepočítejte, že bude příliš pohyblivý.

Klepněte pro větší obrázek

Jedním z výrazných prvků, kterými robot komunikuje, je velký displej na hrudi, jež je schopen zobrazovat různé informace třeba právě pro návštěvníky obchodu nebo grafickou verzi odpovědí na různé otázky a tak podobně. Pepper zatím není napojen na rozšířené chytré informační systémy ve stylu Siri, Google Now nebo nově i Cortana, ale možná se to do budoucna změní.

Klepněte pro větší obrázek
V budoucnu lze čekat roboty i ve školkách a školách

Asi největší naděje na implementaci lze odhadovat u Google Now. Google se totiž pustil do vývoje robotů a lze předpokládat, že bude programovat i vlastní platformu, kterou bude podobně jako u Androidu poskytovat i třetím stranám.

Pohyblivá konstrukce a nízká cena

Robot má velmi dobře ohebné ruce i jednotlivé prsty, je schopen poměrně zdařilé artikulace. To se hodí pro lepší sociální interakci. Integrovaná baterie dokáže navíc robota udržet v provozu až 12 hodin, což je určitě slušně použitelné.

Klepněte pro větší obrázek
Pepper se pohybuje pomocí koleček ukrytých v základně (Zdroj: Koji Sasahara)

Tvůrci uvádí, že robot byl vytvořen spolu s 40 novými patenty, které využívá a Aldebaran Robotics má už zajištěného i velkého odběratele – japonského operátora SoftBank Mobile, který plánuje umísti jednoho robota do každé z jeho 2 600 poboček do konce tohoto roku. Pepper bude pomáhat v prodejích a komunikovat se zákazníky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kanme Hayashi - projektový šéf vývoje Peppera (Zdroj: Koji Sasahara)

Asi největším překvapením „Peppera“ je jeho nízká cena. Na trhu jsou sice pokročilejší roboti, kteří mají nohy, dokážou chodit po schodech a podobně, jejich cena je ale extrémně vysoká, nejsou ve finálním stádiu nebo jsou to spíše jen dětské hračky a mají jiné nedostatky (Honda Asimo, Hanson RoboKind a další).

Cena za robota Pepper je “pouze“ 1 900 dolarů, což je přibližně 45 000 Kč s DPH. To už je srovnatelné s cenou lepšího notebooku a už nejde o statisícové částky jako u starších nebo konkurenčních robotů.

Právě snižování ceny je jednou z důležitých vlastností, které je nutné optimalizovat pro větší rozšíření robotů ve firmách i domácnostech. Aldebaran Robotics ukazuje, že to jde a oproti minulé generaci jde o několikanásobné snížení ceny.

Klepněte pro větší obrázek

S větším počtem vyrobených kusů lze určitě do budoucna dostat cenu ještě níže, jedním z budoucích milníků bude u takové formy velkého robota cena kolem 20 000 Kč s DPH, což je u nás průměrný plat. Pak už nás ale pomalu začnou v McDonaldech a dalších místech obsluhovat specializovaní sociálně interaktivní roboti napojení na chytrou platformu od Google.

Diskuze (10) Další článek: Zprávy Živě: Další kritické chyby v OpenSSL

Témata článku: Technologie, Roboti, Důchodce, Honda, Nástup, Aldebaran, Softbank, Sportovní kamera, Nástupce, Hanson, OSD, Malý robot, Největší naděje, Lev, Velká vzdálenost, Robot, Hlavní zaměření, Různá místa, Hayashi, Pepper, Mezinárodní soutěž, Průměrný plat, McDonald's, Sociální interakce, Vyrobené kusy, Nový notebook na Mall.czVývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix